جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۵۸
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
2KfYs9iq2YHYp9iv2Ycg2KfYsiDYqtmF2KfZhSDYuNix2YHZitiqINmH2KfZiiDYtNmH2LEg2K3ZgiDZhdi52YTZiNmE2KfZhiDYp9iz2Kov2KrZiNis2Ycg2KjZhyDYp9mB2LHYp9ivINiv2KfYsdin2Yog2YXYudmE2YjZhNmK2Kog2K/YsSDZhdi02YfYryDYqNmK2LTYqtixINin2LIg2LPYp9mK2LEg2LTZh9ix2YfYpyDYp9iz2Ko=

مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی؛

استفاده از تمام ظرفیت های شهر حق معلولان است/توجه به افراد دارای معلولیت در مشهد بیشتر از سایر شهرها است

مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی گفت: در گذشته تجمیع افراد دارای معلولیت در جامعه مطرح می شد، اما امروز از تلفیق اجتماعی یاد می شود، افراد دارای معلولیت متفاوت متولد شدند و مادامی که محیط شرایط حضور آنان را فراهم کند، آنان محدودیت ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، مسعود فیروزی در آیین بهره برداری و رونمایی از فضای تفریحی ورزشی، کتب و ناوگان اتوبوسرانی ویژه افراد دارای معلولیت که با حضور شهردار مشهد الرضا علیه السلام، استاندار خراسان رضوی، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و مدیران شهری و استانی برگزار شد، با اشاره به شعار امسال روز جهانی معلولین مبنی بر «پیش به سوی دنیایی فراگیر، پایدار و دسترس پذیر پس از کرونا با مشارکت و راهبری افراد دارای معلولیت»، اظهار کرد: چیزی به نام مناسب سازی وجود ندارد و قرار نیست امتیاز ویژه ای به افراد دارای معلولیت داده شود بلکه استفاده از تمام ظرفیت های شهر حق این افراد است.

وی ضمن عذرخواهی از تمامی کوتاهی های انجام شده برای این قشر خاص از جامعه، افزود: تلاش ما بر این است که تمامی کمبود ها را به حداقل برسانیم و خوشبختانه در شهر مشهد توجه به افراد دارای معلولیت بسیار بیشتر از سایر شهرها است.

مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی با اشاره به موضوع جهانی شدن، بیان کرد: در گذشته تجمیع افراد دارای معلولیت در جامعه مطرح می شد اما امروز از تلفیق اجتماعی یاد می شود. افراد دارای معلولیت متفاوت متولد شدند و مادامی که محیط شرایط حضور آنان فراهم شود، آنان محدودیت ندارند.

فیروزی با بیان اینکه شبکه بین الملل تعیین شدت نوع معلولیت، عملکرد افراد را ارزیابی می کند، گفت: امیدوارم همه دست به دست یکدیگر دهیم و با توجه به شعار افراد معلولیت مبنی بر اینکه «بدون ما برای ما تصمیم نگیرید» در تمام تصمیم گیری ها از حضور این افراد استفاده کنیم، زیرا افراد دارای معلولیت بزرگترین اقلیت جهان هستند.

ورزش و آموزش ذهنی از جمله عوامل مورد نیاز افراد دارای سندروم داون است

در ادامه سعید ابراهیمی، مدیرعامل موسسه انجمن سندروم داون استان خراسان رضوی اظهار کرد: افراد دارای سندروم داون همواره باید به همراه شخص دیگری در جامعه حضور پیدا کنند. یکی از اقدامات ضروری برای این قشر از جامعه، فرهنگسازی است و می توان از ظرفیت بیلبورد ها برای این کار استفاده کرد. ورزش و آموزش ذهنی از جمله عوامل مورد نیاز افراد دارای سندروم داون است.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما به مسایل توانبخشی است، افزود: افراد سندروم داون مستعد چاق شدن و مشکلات تیروئیدی هستند اما امکان استفاده از امکانات ورزشی برای این افراد وجود ندارد و ما نمیتوانیم از امکانات شهرداری استفاده کنیم. یکی از درخواست های ما استفاده از فرهنگسراهای شهرداری و رفتن بر روی صحنه تئاتر است.

در بخش دیگری از این جلسه رسول طالبی نماینده کانون ناشنوایان خراسان رضوی گفت: ۷ تا ۸ هزار ناشنوا در مشهد سکونت می کنند. هیچ کس زبان ناشنوایان را بلد نیست و در حال حاضر به واسطه ویروس کرونا همه ماسک میزنند ما متوجه صحبت های آنان نمی شویم. ما ۱۲ نفر ورزشکار حرفه ای داریم ک حمایت نمی شوند. ما ناشنوایان دیده نمی شویم بنابراین به ما بیشتر کمک کنید.

در پایان عابدین اسفندیاری، مدیرعامل انجمن حمایت از معلولین ضایعه نخاعی استان خراسان رضوی تصریح کرد: بر روی پوسترها عکس های افراد نشسته بر روی ویلچر به عنوان نیازمند نشان داده می شود که بسیار بد است. افراد ضایعه نخاعی ۷۰ تا ۸۰ درصد بدنشان سالم است. بسیار خوب است که اتوبوس ها مناسب سازی شده اما مسیر رفتن به سمت اتوبوس ها به شدت مشکل دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تنها ورزشگاه ۱۵ خرداد است که در هفته ۳ ساعت به ما خدمات میدهد از شهرداری درخواست داریم تا فضاهای ورزشی را در خدمت ما نیز قرار دهد همچنین افراد مناطق حاشیه ای را نیز فراموش نکنید.

حوریه جمالی پور

حوریه جمالی پور

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.6966339747111
Qt: 2.9279181957245