جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ۱۶:۵۷
چچ
MTLYotiw2LHYmyDYsdmI2LIg2YLYp9mG2YjZhiDYp9iz2KfYs9mK

12آذر؛ روز قانون اساسی

در ۱۲ آذر ۱۳۵۸ پس از پیروزی انقلاب اسلامی قانون اساسی تازه‌ای بر مبنای حقوق انسانی و اصول اسلامی تدوین و فصلی تازه در برابر قوانین اساسی کشور‌های جهان گشوده شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ و تصویب نظام جمهوری اسلامی که در همه پرسی ملت با رای قاطع ۹۸/۲ آری مردم رسمیت یافت، انتخابات تعیین «مجلس خبرگان» قانون اساسی برگزار شد که جمعی از دانشمندان و اسلام شناسان ایران را (۷۵ نماینده از سراسر کشور به مدیریت شهید بهشتی) برای تصویب قانون اساسی از مرداد سال ۵۸ گرد آورد. تصویب این قانون اسلامی در ۱۷۵ اصل و یک مقدمه و مؤخره، اگرچه مصوب نمایندگان خود ملت بود، اما برای تایید بیشتر مردمی بودن، به همه پرسی گذارده شد که در آن بیش از ۷۵ درصد مردم، معادل ۹۵ درصد شرکت‌کنندگان در رفراندوم، به متن پیشنهادی رای مثبت دادند. چنین بود که در ۱۲ آذر ماه ۵۸، ملت ایران به قانون اساسی مصوب نمایندگان خود، مهر تایید زدند. به پاس چنین روز سرنوشت سازی، ۱۲ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان «روز قانون اساسی» به ثبت رسید و هر سال گرامی داشته می‌شود.

«قانون اساسی یکی از ثمرات عظیم، بلکه بزرگترین ثمره جمهوری اسلامی است» این جمله ای است که امام خمینی (ره) برای اجرای تنفیذ قانون اساسی در مورد آن گفتند. ۱۲ آذر روز بزرگداشت چنین روزی است. روزی که یکی از بزرگترین ثمرات جمهوری اسلامی به بار نشست. این روز یادآور حضور فعال مردم در صحنه انتخابات و تصمیم در همه امور مملکت از جمله قانون کشور است. روزی که آغاز راه تحقق عینیِ جمهوری اسلامی بود که بر اساس اصل ششم قانون اساسی آن، اداره امور کشور با اتکاء آرای مردمی از راه انتخابات قرار داده شده است.

هاشم دائمی

رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت، املاک و قراردادها شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.8311893145243
Qt: 3.219247341156