دوشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۲۷
چچ
2LHZiNmK2YPYsdivINmD2YrZgdix2Yog2Ygg2KrZhtio2YrZh9mKINiv2LEg2YXZiNi22YjYuSDYs9iv2YXYudio2LEg2YXZiNir2LEg2YbZitiz2KovINix2KfZhyDYp9mG2K/Yp9iy2Yog2KjYp9iy2KfYsdqG2Ycg2YjZitqY2Ycg2LTZh9ix2KrYsdmF2YrZhdmK

در بررسی معضل سدمعبر و راهکارهای رفع آن مطرح شد؛

رویکرد کیفری و تنبیهی در موضوع سدمعبر موثر نیست/ راه اندازی بازارچه ویژه شهرترمیمی

یکی از مهمترین و زیربنایی‌ترین مبانی برای داشتن شهری سالم و بدون تخلف آشنایی با تخلفات شهری است، وظیفه مدیریت شهری شناخت و معرفی تخلفات شهری و آموزش شهروندان در این زمینه است، هنگامی که شهروندان یک شهر، خود را در برابر فضای شهرشان مسئول بدانند و آسیب‌هایی که سلامت این فضا را تهدید می‌کند، بشناسند و در رفع آنها بکوشند می‌توان از شهری بدون تخلف، سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، تخلفات شهری مجموعه مواردی است که علاوه بر نقش حقوق شهروندی، سلامت روان و زیبایی شهر را دچار اخلال کرده و موجب آسیب‌رسانی به شهر و تهدید سلامت اجتماعی می‌شود و معضلات و مشکلات عدیده‌ای را پدید می آورد.

وظیفه مدیریت شهری شناخت و معرفی تخلفات شهری و آموزش شهروندان در این زمینه است، هنگامی که شهروندان یک شهر، خود را در برابر فضای شهرشان مسئول بدانند و آسیب‌هایی که سلامت این فضا را تهدید می‌کند، بشناسند و در رفع آنها بکوشند می‌توان از شهری بدون تخلف، سخن گفت.

اما دیگر وظیفه مدیریت شهری ایجاد آرامش و رفاه حال برای شهروندان است، ممکن است که فرد متخلف با قوانین شهری آشنایی نداشته باشد و در درجه اول افزایش آگاهی این شهروند در اولویت قراردارد، اما شهروندانی که به دلیل این تخلفات دچار مشکل می شوند نیز باید مدنظر مدیریت شهری قرار گیرند، بنابراین باید مدیریت شهری باید برای کاهش تخلفات بدون برخورد قهرآمیز، افزایش آگاهی شهروندان و جلب رضایتمندی آنان برنامه ویژه ای داشته باشد.

یکی از موضوعاتی که شهروندان و مدیریت شهری با آن درگیر هستند؛ موضوع سد معبر است، در یک سمت ماجرا شهروندانی قراردارند که با توجه به وضعیت معیشتی باید درآمد خود را داشته باشند اما سمت دیگر شهروندان معترض به این تخلفات هستند که باید رضایت آنان جلب شود.

یکی دیگر از دلایل نارضایتی مردم در این موضوع، به دلیل عدم برخورد یکسان است؛ برخی از شهروندان معتقد هستند مدیریت شهری برخورد یکسانی با این تخلفات ندارد.

تماس بیش از 7300 شهروند برای برخورد با سدمعبر

طبق آمار سامانه ارتباطات مردمی 137، از ابتدای سال تاکنون تعداد 7331 پیام با موضوع سدمعبر و اشغال معبر ثبت شده است این موضوعات شامل زیرموضوعاتی همچون قراردادن اقلام در معبر، وجود مانع، دست فروشان، سدمعبر وسیله نقلیه فرسوده، وانت‌ها و گاری‌های سیار و صدور مجوز و اخطار و عوارض و جرائم حاصل از اشغال معبر است.

این آمار لزوم برخورد با این تخلف را مشخص می کند اما اقدامات و اتفاقات قبلی نشان دهنده است که برخورد های قهر آمیز در موضوع سدمعبر موثر نبوده و برای کاهش این تخلف باید اقدامات ترمیمی و آموزشی ویژه ای انجام شود.

راه اندازی اکیپ های مصالحه گر

جعفر سروی مدیر پروژه شهر ترمیمی شهرداری مشهد در این خصوص، معتقد است که مدیریت شهری همیشه بر وظایف مردم تاکید دارد اما هیچ زمانی وظایف مدیریت شهری مورد بررسی قرار نمی‌گیرد؛ رویکرد فعلی استفاده از مکانیزم های کیفری و تنبیهی در مواجه با جرائم و تخلفات شهری است.

وی ادامه می دهد: به دلایل عمده از جمله ضعف وضعیت اقتصاد معیشتی مردم، این رویکرد امکان تداوم ندارد؛ نتیجه به کارگیری روش های فعلی ضعف در مشروعیت اعمال مجازات، عدم اعتقاد متخلفین به عدم تکرار جرم و تخلف و گسترش دیدگاه عدم عدالت شهری در میان شهروندان است.

سروی تاکید می کند: راهکار این موضوع استفاده از رویکردهای ترمیمی در مواجهه با متخلفین است، مدیریت شهری ضمن پذیرش تنظیم گری حقوقی در این مواجهات، باید از راهکار حل مساله، اجتماع محوری، متقاعد سازی و پرهیز از کیفری سازی و قضایی سازی در امور حمایت کند.

پروژه شهر ترمیمی شهرداری مشهد اظهار می کند: سمن‌ها، خیریه‌ها و نهاد های مذهبی و... باید در این مسیر مدیریت شهری را همراهی کنند.

وی در خصوص موضوع سدمعبر، می گوید: در حال حاضر یکی از مهمترین معضلات در مباحث سد معبر به صورت مسدودسازی معابر و پیاده روهای شهری و یا فعالیت های دستفروشی در مکان های غیر مجاز است که در همین راستا طی سال‌های اخیر با اقدامات گسترده مدیریت شهری در کلان شهر مشهد، تلاش شده تا با برگزاری دوره‌های آموزشی مختلفی نظیر آموزش های تخصصی روانشناسانه، برخورد نیروهای رفع سد معبر با متخلفین برخوردی منطقی و مناسب باشد‌.

سروی تصریح می کند: همزمان با برگزاری رویداد هم آفرینی در کلانشهر مشهد، دوره آموزشی سد معبر نیز با رویکرد ترمیمی با حضور بیش از ۵۰ نفر از کارکنان حوزه سد معبر شهرداری مشهد برگزار شد.

وی بیان می کند: در این دوره مقرر شد اکیپ‌ هایی تحت عنوان اکیپ‌های مصالحه گر که نیروهای آموزش دیده سد معبر هستند فعال شود تا با رویکرد گفت وگو و تعامل نسبت به رفع سدمعبر اقدام کنند.

مدیر پروژه شهر ترمیمی شهرداری مشهد تاکید می کند که به منظور ساماندهی سدمعبر و کاهش بزهکاری، مقرر شده در خیابان موحدین، بازارچه ویژه شهر ترمیمی برای حضور افرادی که پس از انجام جرم و بزهکاری پشیمان شده و به آغوش جمعه بازگشته اند؛ افتتاح شود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.892752011617
Qt: 1.7905485630035