سه شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۴۶
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • دیپلماسی شهری
چچ
2LfZhNin2Kgg2KzYp9mF2LnZhyDYp9mE2YXYtdi32YHZiiDYs9ix2YXYp9mK2Ycg2KjYstix2q/ZiiDZh9iz2KrZhtiv

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان؛

طلاب جامعه المصطفی سرمایه بزرگی هستند

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان گفت: طلاب جامعه المصطفی سرمایه بزرگی برای همه ما هستند و می‌توانند اتاق فکری برای ارائه مشورت در حوزه ارتباط در عرصه بین‌الملل باشند؛ زیرا هر یک از این افراد می‌توانند سفیری برای شهر مقدس مشهد و ایجاد ارتباطات فرهنگی، بین‌المللی و اقتصادی باشند و به رشد و بالندگی شهر کمک کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، حجت‌الاسلام محمدرضا صالح در نشست هم‌اندیشی شهردار مشهدالرضا علیه‌السلام با طلاب جامعه المصطفی العالمیه که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد، ضمن تشکر از شهردار مشهد به خاطر دعوت از شهروندان مهمان، با نقل‌قول از رهبر انقلاب، اظهار کرد: ایشان در دیدار با طلاب جامعه المصطفی فرمودند شما فرزندان عزیز من هستید و در ایران غریبه و مهمان نیستید بلکه صاحب‌خانه‌اید؛ قدم شما پروانگان عاشق که از سرتاسر جهان برای کسب علوم و معارف اهل‌بیت به ایران اسلامی آمده‌اید، روی چشم ماست.

وی ضمن اعلام حمایت از شهردار مشهد، ادامه داد: طلاب جامعه المصطفی توانسته اند عمق روابط استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را رقم بزنند؛ گفتمان اهل‌بیت علیه‌السلام و خط مقدم تماس جمهوری اسلامی ایران با ادیان و مذاهب حتی نظام سیاسی اجتماعی این کشورها، جوانانی هستند که در این جلسه حضور دارند.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان با بیان اینکه ملیت های حاضر در این مرکز از 50 کشور دنیا هستند، بیان کرد: این افراد نسلی جوان، آگاه و مشتاق مکتب اهل‌بیت علیه‌السلام و عاشق انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری‌اند که در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند.

صالح افزود: طلاب جامعه المصطفی سرمایه بزرگی برای همه ما هستند و می‌توانند اتاق فکری برای ارائه مشورت در حوزه ارتباط در عرصه بین‌الملل باشند؛ زیرا هر یک از این افراد می‌توانند سفیری برای شهر مقدس مشهد و ایجاد ارتباطات فرهنگی، بین‌المللی و اقتصادی باشند و به رشد و بالندگی شهر کمک کنند.

وی با اشاره به استعداد مختلف طلاب در حوزه‌های مختلف، بهره‌گیری از ظرفیت جوانان جهان اسلام را در ارتقا سطح فرهنگی و بین‌المللی شهر مشهد موثر دانست و افزود: مشهد شهری فراملی و منطقه‌ای است پس در این شهر باید اندیشه، فکر و سیره امام رضا علیه‌السلام محور باشد؛ لذا باید در تمام تابلوهای تبلیغاتی طرحی آماده کنیم تا حدیث امام رضا در آن قرار گیرد به تعداد این تابلوها می‌توانیم اندیشه آن امام رئوف را گسترش دهیم.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان گفت: در شبانه‌روز شهر مقدس امام رضا تبدیل به کتابی از زیبایی‌های کلام اهل‌بیت می‌شود، زائرانی که به برای اولین بار به ایران می‌آیند، ایران را در مشهد می‌بینند؛ هم در حوزه انقلاب اسلامی و هم در حوزه فرهنگ تشیع، اندیشه جهانی‌سازی اسلام و تمدن اسلامی که احیای تمدن اسلامی است پس می‌توانیم مشهد را به کانون گفت وگو ادیان تبدیل کنیم.

وی با اشاره به سوابق شهردار مشهد ضمن ابراز امیدواری برای دوره شکوفایی در این شهر، پیشنهاد داد: در حال طراحی طرحی با عنوان تاسیس شهر بین‌المللی اسلامی در مشهد هستیم؛ زیرا 20 سال است مهمان این شهر هستیم و سه هزار نفر مهمان بین‌الملل داریم اما هنوز دانشگاه و ساختمان نداریم؛ ما به ایجاد شهرک علمی و بین‌المللی در این دوره مدیریت شهری انقلابی نیاز داریم تا بتوانیم تنوع ملیت را از 50 به صد کشور و تعداد را از 3 هزار نفر به 10 هزار نفر برسانیم.

صالح نتیجه این فعالیت‌ها را دارای پیامدهای مثبت علمی و اقتصادی برای مشهد عنوان و اظهار کرد: امروز آرزوی پیروان اهل‌بیت این است که در شهر مشهد جایگاهی داشته باشد؛ لذا می‌توانیم با ایجاد اسکان طلاب در سطح شهر در وهله اول باعث پیوند جوانان انقلابی شهر مشهد و جوانان جهان باشیم و در مرحله بعد باید مکان مشخصی را برای برگزاری روز ملی ملیت‌های برخی از طلاب مشخص کنیم تا بتوانند مراسمی درباره بزرگان، آثار، مشاهیر، شخصیت‌های برجسته و حتی غذاهای کشورشان برگزار کنند.

در ادامه این نشست هم‌اندیشی، برخی از طلاب دقایقی کوتاه با شهردار مشهدالرضا به گفتگو پرداختند.

در این راستا الیاس عبدالله از کشور نیجریه ارزش مشهد را به خاطر وجود امام رضا (ع) دانست و گفت: امروزه چندین میلیون زائر به خاطر اهل‌بیت به مشهد می‌آیند اما یکی از دلایل آن خون پاک شهدا است که باعث شده شرایط فراهم شود و افرادی مثل من که مسلمان نبودیم با صدور انقلاب، بتوانیم به مشهد بیاییم و مسلمان شویم و تحصیل کنیم.

وی ادامه داد: سه افتخار برای من وجود دارد. اول اینکه در ایران هستم، بعد در شهر مقدس مشهد و در آخر تحصیل در مرکز جامعه المصطفی، به همین دلیل هرگاه فردی از من در مورد تحصیلم سوال می‌کند با افتخار این سه مورد را می‌گویم.

سید عقیل حیدر از پاکستان ضمن تشکر از برگزاری این مراسم درباره مشکلات طلاب خارجی، اظهار کرد: برخی از طلاب هنگامی‌که در مشهد زندگی می‌کنند به دلایلی فوت می‌کنند که این مساله با توجه به هزینه‌های بالای بهشت رضا (ع) برای ما مشکل‌ساز شده است.

وی از شهردار مشهدالرضا خواست با ایجاد بلوک زائرین در بهشت رضا (ع) وضعیت را برای طلاب بهتر کند.

عاقل احمداف از آذربایجان با اشاره به علاقه مردم این کشور به امام رضا (ع)، افزود: سالیانه 500 هزار نفر از این کشور به مشهد می‌آیند و ارتباط بالایی بین دو کشور ایران و آذربایجان در جریان است؛ به همین جهت طرح مکتوب پیشنهادی را به‌زودی تقدیم خواهم کرد.

در پایان این جلسه سید فضل‌الله قدسی از شاعران برجسته افغانستان شعری در وصف سردار شهید حاج قاسم سلیمانی قرائت کرد که با استقبال ویژه حاضران جلسه همراه شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.4154640833537
Qt: 1.1317076683044