یکشنبه, ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۳۹
چچ
2KrZhNin2LQg2YXYr9mK2LHZitiqINi02YfYsdmKINio2LHYp9mKINio2KfYstqv2LHYr9in2YbYr9mGINmD2YjZh9iz2KrYp9mGINm+2KfYsdmDINi02KfYr9mKINio2Ycg2YXYtNmH2K8v2KrYp9mD2YrYryDYtNmH2LHYr9in2LEg2YXYtNmH2K8g2KjYsSDYp9iu2KrYtdin2LUgMzAg2K/Ysdi12K8g2YPZhCDYqNmI2K/YrNmHINi02YfYsdiv2KfYsdmKINio2Ycg2K3Yp9i02YrZhyDYtNmH2LE=

در برنامه زنده تلویزیونی اشاره مطرح شد؛

تلاش مدیریت شهری برای بازگرداندن کوهستان پارک شادی به مشهد/تاکید شهردار مشهد بر اختصاص 30 درصد کل بودجه شهرداری به حاشیه شهر

شهردار مشهدالرضا(ع) با اشاره به اهمیت ایجاد فضای شادی مومنانه برای زائران و مجاوران در شهر بر اهمیت بازگرداندن کوهستان پارک شادی به شهر و امکان بهره گیری از آن تاکید کرد و ضمن درخواست از متولیان این امر از گام های اولیه مدیریت شهری در این زمینه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در برنامه زنده تلویزیونی اشاره در خصوص بودجه شهر مشهد، اظهار کرد: بخش نامه بودجه 1401 چند روز قبل ابلاغ شد، تفاوت این بودجه با بودجه سال های گذشته بسیار است. امسال 30 درصد تمامی منابع عمرانی بودجه 1401 را به نقاط کم برخوردار و حاشیه شهر اختصاص داده ایم و مقرر شده است به محض اینکه هر پروژه عمرانی در حاشیه شهر کلنگ بخورد، مبالغ به آن تزریق شود.

وی افزود: همچنین به مناسب سازی فضاها برای اقشار با نیازهای خاص توجهی ویژه داریم و هیچ پروژه ای بدون داشتن مطالعات برای توانیابان و اولویت سنجی برای این افراد آغاز نخواهد شد و نگاه عالمانه در اداره شهر در این موارد مشخص خواهد شد.

استفاده از منابع درآمدی پایدار برای پروژه ها

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با اشاره به نگاه ویژه به مقوله نشاط و شادی به خصوص برای بانوان و حرکت به سمت شفافیت، بیان کرد: بعضی از پروژه ها به منابع درآمدی متصل هستند که یا پایدار نیست یا غیر شفاف است و یا حصول آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. گاهی ما به جای کارهای زیربنایی و حیاتی به سمت کارهای روبنایی حرکت می کنیم که جلب توجه کند، ان شاء الله در این دوره اینگونه نخواهد بود و سعی می کنیم از منابع درآمدی پایدار برای پروژه ها استفاده کنیم.

ارجائی خاطرنشان کرد: به دنبال این نیستیم که به هر قیمتی پروژه ها را کلنگ زده و 10 درصد بودجه را به پیمانکار بدهیم و سپس پروژه را رها کنیم یا خدایی نکرده پروژه را بدون مطالعه و پیمانکار شروع کنیم.

وی با اشاره به اینکه منابع درآمدی بودجه امسال از ۱۸ هزار میلیارد کمتر است، اضافه کرد: هزینه درآمدی بودجه بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان اما منابع درآمدی کمتر از ۱۸ هزار میلیارد تومان است.

اعداد در پروژه ها از ابتدا واقعی در نظر گرفته شود

شهردار مشهد الرضا علیه السلام در خصوص ادعای شبکه های مجازی مبنی بر افزایش ۹۳ درصدی پروژه ها و تاخیر ۸۰ درصد آن ها، تصریح کرد: این موضوع به واقعی شدن بودجه باز می گردد. زمانی که در پروژه های عمرانی تعدیل را پیش بینی نمی کنیم، بعد از کلنگ زنی پروژه، پیمانکار در دریافت با مشکل مواجه می شود و فشار روی دو قشر کارگران ساده درون پروژه و مردمی که راهشان بسته می شود، می آید. باید اعداد و ارقام را از روز اول واقعی ببینیم هرچند این مساله سبب کاهش پروژه ها می شود اما به نظر بنده حسن است؛ زیرا سبب شفافیت و راستگویی به مردم می شود. چرا باید تعداد بیشتری پروژه کلنگ بزنیم و بعد در پرداخت به مشکل بخوریم و مردم و کارگران آسیب ببییند؟ نوسانات ناشی از رفتارهای اقتصادی کشور تکانه های معقولی نیست اما ندیدن ضریب تعدیل نیز نتیجه خوبی نخواهد داشت.

راهکارهای کاهش آلودگی هوا

ارجائی در خصوص مشکل آلودگی شهر مشهد با طرح این سوال که باید ببینیم منشا آلودگی کجاست؟ گفت: 60 درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به حمل و نقل و منابع آلودگی سیار و 40 درصد مربوط به آلودگی منابع ثابت است.

شهردار مشهد در ادامه گفت: مهم ترین بخش از منابع ثابت آلودگی مربوط به نیروگاه های اطراف شهر است، اگر بتوانیم این میزان را با تغییر سوخت مصرفی کاهش دهیم، وضعیت به صورت چشمگیری تغییر می کند به همین خاطر مطالبه من از دست اندرکاران این است که سوخت نیروگاه ها حداقل در روزهای وارونگی هوا تغییر کند.

وی ادامه داد: در منابع متحرک ایجاد کننده آلودگی نیز بیشترین میزان مربوط به خودروهای سواری و حدود 13 درصد مربوط به حضور کامیون ها در شهر است؛ بنابراین از شهروندان درخواست می کنم تا سفرهای درون شهری تک سرنشین را کاهش دهند و مطمئن باشند که حداقل 10 درصد از آلودگی کاهش پیدا می کند.

ارجائی افزود: مشکل اصلی دیگر سن بالای ناوگان است، اگر دولت بتواند طرح های لیزینگی اجرا کند و سن ناوگان را کاهش دهد و محدودیت هایی در تردد در برخی از ساعات شبانه روز به شرط لطمه نخوردن به کار ایجاد شود، آلودگی هوا کمتر می شود، همچنین نکته آخر مربوط به فرودگاه مشهد است، که باید جابجا شود.

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با اشاره به اینکه سن ناوگان اتوبوس رانی مشهد 9 سال است و باید کاهش پیدا کند، عنوان کرد: دولت به تعهدات خود عمل می کند اما میزان تعهدات کم است. نوسازی ناوگان با بودجه تعیین شده فعلی، نیازمند سال ها زمان است.

افزایش سهم مشهد از اوراق مشارکت

وی خاطر نشان کرد: امسال با کمک وزیر کشور و اعضای شورای شهر توانستیم سهم مشهد از اوراق مشارکت را به طور چشمگیری افزایش دهیم که این میزان نسبت به سال های گذشته بالغ بر ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد، امسال ۱۸۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت خواهیم داشت که ۵۰ درصد در تعهد دولت و ۵۰ درصد در تعهد شهرداری است، اما این مبلغ به سه عامل اتوبوس، مترو و بافت های فرسوده مربوط می شود و طبیعتا با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اتوبوسرانی نمی توانیم بیشتر از ۵۰-۶۰ دستگاه اتوبوس خریداری کنیم هرچند همین تعداد نیز تا پایان سال خریداری خواهد شد.

ارجائی با بیان اینکه مشهد برای همه سرمایه گذاران جذاب است، اظهار کرد: فلسفه ذاتی مشهد وجود بارگاه امام رضا (ع) است. مشهد نه یک روستا بلکه یک باغ خصوصی بوده که در کمتر از 1300 سال به جهان شهر تبدیل شده است. کرونا ثابت کرد که فقط به دلیل وجود مرقد مبارک امام رضا (ع) سالیانه 30 میلیون نفر به این شهر سفر می کنند. اگر مشهد شهری گردشگری است چرا با وجود کرونا تعداد سفرها بسیار کاهش پیدا کرد و چرا اولین افرادی که اعتراض کردند، هتل ها بودند؟ مشهد بر اساس خدمات به زائران طرح ریزی شده است.

وی با بیان اینکه هر سرمایه گذاری باید حول محور زیرساخت خدمات به زائران باشد، گفت: 20 سال است که موضوع احداث خط سریع السیر تهران به مشهد مطرح است؛ اما دولت ها نمی توانند این کار را انجام دهند. احداث این خط فقط با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود، همچنین سرمایه گذار باید سالم باشد. اگر قطار مشهد به تهران دو ساعت شود، چقدر حضور زائران به این شهر افزایش پیدا می کند؟

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با بیان اینکه ۵۲ درصد اماکن اقامتی ایران در مشهد قرار دارد، خاطرنشان کرد: اگر این هتل ها وجود نداشت، نمی توانستیم پذیرای زائران باشیم . متاسفانه درحالی که قرار بود مشهد حج فقرا باشد، زائرسراهای ارزان قیمت فاصله زیادی با حرم دارند و استفاده از آن برای افراد سخت است.

فضای تفریح مومنانه مهیا شود

ارجائی با طرح این سوال که اگر جوان مشهدی بخواهد دو ساعت تفریح کند و خانواده اش نگرانش نباشند، باید کجا برود؟ و چرا نباید جایی برایشان فراهم کنیم؟ تصریح کرد: اندیشمندان حوزه و دانشگاه به مدیریت شهری کمک کند تا یک تفریح مومنانه فراهم کنیم. چرا متولیان کمک نمی کنند کوهستان پارک به شهر برگردد؟ اگر متولیان کمک کنند، مدیریت شهری گام اول را بر می دارد. باید مصالح مردم را روی میز بگذاریم و حل کنیم. در حال حاضر بخشی از زمین مربوط به بانک و بخشی مربوط به شهرداری است، ما می توانیم این زمین را در اختیار سرمایه گذار سالم بگذاریم و در حال حاضر نیز جلسه ای با سرمایه گذار برگزار کرده ایم.

وی با بیان اینکه چرا نباید برای فرزندان زائران برنامه ریزی کنیم؟ اضافه کرد: میانگین ماندگاری زائر 2.8 روز است در حالی که اگر به این میزان، یک روز اضافه شود اقتصاد شهر 25 درصد رشد می کند.

کنترل هوشمند در انضباط ترافیکی

شهردار مشهد الرضا علیه السلام در خصوص انضباط ترافیکی، گفت: تاسف بار است که اعلام کنم در سال 1400 و در شهر کاملا پیشرفته امروزی ایرانی بیش از 200 نفر از همشهریان در طول سال، در سوانح داخل شهری جانشان را از دست می دهند و 20 هزار نفر مصدوم می شوند.

وی افزود: به همین خاطر با پلیس راهور قرار گذاشتیم و از مردم و نهاد ها نیز کمک می خواهیم که پای کار بیایند، زیرا مردم نباید به دلیل وقوع چنین حوادثی داغ دار شوند. با کنترل هوشمندی که در شهر مشهد وجود دارد، باید بعد از هر تخلف با راننده تماس گرفته شود، زیرا ما شماره همراه و پلاک خودرو ها را در اختیار داریم. بر همین مبنا با رعایت بسیار ساده قوانین راهنمایی و رانندگی و با احترام گذاشتن به حقوق یکدیگرمی توانیم فرهنگ را ارتقا دهیم.

پروژه طبرسی 56 به رسالت 91 تا پایان سال افتتاح می شود

ارجائی در خصوص پروژه طبرسی 56 به رسالت 91 گفت: این پروژه بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال افتتاح می شود.

وی در ادامه در خصوص مبارزه با فساد و افزایش سرعت پروژه ها، اظهار کرد: اصلاح فرایند ها، حذف گلوگاه ها، هوشمند سازی و کوتاه کردن مسیر مداخله انسان شفافیت را افزایش می دهد و صدور پروانه را تسریع و امضاهای طلایی را حذف می کند. 60 درصد زمان اتلاف شده برای صدور پروانه مربوط به خارج از شهرداری و ۴۰ درصد مربوط به خود شهرداری است و با مذاکرات صورت گرفته این زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

منطقه 11 منطقه پایلوت هوشمند سازی

وی ادامه داد: ما شهرداری منطقه ۱۱ را به عنوان منطقه پایلوت برای هوشمند سازی انتخاب کرده ایم و در صورت موفقیت این کار را به سایر مناطق نیز تسری می دهیم.

ارجائی در خصوص بافت پیرامونی اطراف حرم اظهار کرد: قانون باید اجرا شود. ممکن است قانون را قبول نداشته باشیم اما چون تصویب شده است ما آن را اجرا می کنیم. اگر کسی برای پروانه مراجعه کند با طرح جدید اقدام به صدور پروانه می کنیم. این طرح در سطح، تراکم، بازگشایی معابر و... تغییرات جدی دارد که ای کاش 20 سال قبل تصویب می شد.

شهردار مشهد الرضا علیه السلام درباره ارتفاعات جنوبی مشهد نیز بیان کرد: ارتفاعات جنوبی تنفسگاه مشهد است و باید از آن صیانت شود. کمربند جنوبی را نباید موضوعی جدا از ترافیک مشهد و محیط زیست شهری مشهد ببینیم. اگر فقط محیط زیست باشد، من با این طرح مخالف هستم، زیرا اتفاقات خوبی نیفتاده است اما اگر ترافیک، آلودگی هوا و هزینه برای مردم را در نظر بگیریم مساله متفاوت می شود. اتصال برونسی به نماز می تواند مشکل را حل کند. به جای پاک کردن صورت مساله باید راه حل جدیدی ارائه کنیم که آسیب کمتری داشته باشد.

افتتاح زیرگذر آزادی به جانباز تا 22 بهمن ماه

ارجائی با اشاره به اینکه زیرگذر آزادی به جانباز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدوارم برای 22 بهمن افتتاح شود در خصوص میدان خلیج فارس، گفت: زیرگذر این پروژه افتتاح شده و امیدوارم تا ماه دیگر به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه به دنبال منابع پایدار برای پروژه تئاتر شهر هستیم تصریح کرد: از همشهریان عزیز که با انتقاد و راهنمایی به ما کمک می کنند ممنونم و امیدوارم با دعای شما بتوانیم خادمان بهتری باشیم.

حوریه جمالی پور

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6921545664469
Qt: 1.5218541622162