دوشنبه, ۱۳ دی ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳
چچ
2LHZiNitINi32LHYrSDYsdin2YfYqNix2K/ZiiDYrdmF2KfZitiqINin2LIg2YLYtNixINi62YrYsdio2LHYrtmI2LHYr9in2LEg2KfYs9iqLyDYp9it2YrYp9mKINm+2YQg2YPYtNmBINmK2YPZiiDYp9iyINin2YjZhNmI2YrYqiDZh9in2Yog2LTZiNix2KfZiiDYtNi02YUg2KfYs9iq

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد؛

روح طرح راهبردی حمایت از قشر غیربرخوردار است/ احیای پل کشف یکی از اولویت های شورای ششم است

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد بیان اینکه توجه به موضوعات فرهنگی در توس در کنار آبادانی این محدوده دارای اهمیت بسیاری است، از طرح های شورای ششم برای محدوده توس خبر داد و بر اقداماتی چون پایه گذاری جایزه بین المللی فردوسی و احداث باغ مفاخر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ مجید طهوریان عسکری در خصوص اقدامات فرهنگی و گردشگری شورای ششم در منطقه توس، اظهار کرد: سوالی که ما به عنوان مجموعه سیاست گذار نسبت به اقدامات حوزه مدیریت شهری داریم این است که ما در توس شخصیت ویژه ای مانند حکیم سخن ابوالقاسم فردوسی داریم؛ آیا نسل امروز ما؛ فردوسی را به خوبی می شناسد؟ راه های شناختن این شخصیت چیست؟

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس با طرح این سوالات، ادامه داد: تولید محتوا، تولید سریال های نمایشی برای تلویزیون و سینمای خانگی، تولید انیمشین و کتاب، پادکست، صوت های موضوعی، ساخت سردیس و مجسمه های هنری از داستان های شاهنامه و... بخشی از مواردی است که در کمیسیون توسعه و بهسازی توس پیگیری می شود.

درخواست ایجاد دبیرخانه ادبیات حماسی در مجموعه شهرداری مشهد

وی اظهار کرد: همچنین رایزنی های اولیه ای با صدا و سیما، حوزه هنری استان و کشور برای ساخت سریال و فیلم بلند فردوسی را آغاز کرده ایم، در حوزه انیمیشن نیز ورود پیدا خواهیم کرد و در حوزه تولیدات نیز به صورت جد اقدام می کنیم.

طهوریان عسکری عنوان کرد: یکی از درخواست های ما که با همراهی حوزه هنری محقق خواهد شد این است که دبیرخانه دائمی ادبیات حماسی در مجموعه شهرداری مشهد و آرامگاه فردوسی پایه گذاری شود و به صورت سالانه جشنواره بین المللی و ملی در حوزه ادبیات حماسی رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه در دنیا جوایز متنوعی در حوزه های مختلفی اعم از فرهنگی، هنری، مهندسی و... وجود دارد، ادامه داد: شورای ششم به جد پیگیر طراحی و رونمایی جایزه بین المللی فردوسی است که درهمین دوره و به صورت اهدا سالیانه به عنوان یک جایزه بین المللی جایزه فردوسی محقق شود. تلاش ما این است که جایزه فردوسی در عالم جایی برای خودش شبیه جایزه نوبل پیدا کند.این موضوع را در آینده نه چندان دور جمع بندی خواهد شد و در خدمت اصحاب رسانه خواهیم بود و بسته کامل جایزه بین المللی فردوسی را مطرح خواهیم کرد.

طهوریان عسکری خاطر نشان کرد: همچنین با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، مجموعه مفاخر را در دستور کار قرار دادیم که در حال حاضر مطالعات آن به پایان رسیده است و در سال 1401 باغ مفاخر آغاز به کار خواهد کرد؛ توقع ما از شهرداری این است که در همین ماه های باقی مانده به پایان سال، این اقدامات آغاز شود.

وی ادامه داد: احیای پل کشف یکی دیگر از اولویت های ما خواهد بود. احیای عمارت تاریخی چهار برج، ایجاد مجموعه ورزشی شهدای چهاربرج و خود بولوار شاهنامه و موضوع سرا فردوسی از جمله اتفاقات عمرانی و توسعه ای است که در این دوره تکمیل می شود و امید داریم عمر 4 ساله این شورا کفاف بدهد که شاهد بهره برداری این پروژه ها باشیم.

طهوریان عسکری با بیان اینکه شخصیت های برجسته شاهنامه روایت گر حماسه های مختلفی هستند، گفت: شهدای والامقام دفاع مقدس ما هم عزیزان ما بودند که برای حفظ این سرزمین جان خود را از دست داده اند و از جان و مال خود گذشتند تا بتوانند این سرزمین جغرافیایی را حفظ کنند، اندک وظیفه کمیسیون توسعه و بهسازی توس این است که این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد تا با همکاری بنیاد شهید، مجموعه شهرداری بتوانیم مزار 8 شهید مدفون در آرامستان های بولوار شاهنامه را نوسازی کنیم.

توس ظرفیتی بی بدیل در ماندگاری زائر است

وی با تاکید بر اینکه موضوع توس و این خطه تاریخی، نیاز به حضور و کمک همه دغدغه مندان جریان انقلاب در حوزه توسعه و آبادانی توس دارد، بیان کرد: این منطقه خود به تنهایی می تواند ظرفیتی را برای ماندگاری هر چه بیشتر زائر در شهر امام رضا (ع) ایجاد کند. بهره مندی از پروژه های سرمایه گذاری در محدوده توس، فرهنگسراها و منطقه بکر علمی و تاریخی در خطه توس یک فرصت بی نظیر است که در هیچ جای شهر مشهد وجود ندارد.

ایجاد شهرک سینمایی شاهنامه

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس اظهار کرد: امید داریم بتوانیم در کنار همه این موضوعات، شهرک سینمایی شاهنامه را در محدوده توس ایجاد کنیم و این امر قطعا نیاز به کمک سرمایه گذاران دارد تا بتوانیم یک "تم پارک" شاهنامه در خطه توس ایجاد کنیم و برای این موضوع نیز مطالعات اولیه را انجام داده ایم تا بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم.

وی عنوان کرد: همه این اقدامات را انجام خواهیم داد تا بتوانیم در پایان چهار سال دوره ششم که مصادف با سی سالگی حضور رهبر انقلاب در توس می شود، آنقدر جهش در این دوره 4 ساله ایجاد شود که بتوانیم از مقام معظم رهبری درخواست کنیم در کنار سفرهای نوروزی خود از توس بازدید کنند و لبخند رضایت ایشان خستگی همکاران ما در شورای ششم و پنجم از بین ببرد.

ابلاغ چارچوب لازم جهت پاسخگویی به شهروندان؛ به زودی

طهوریان عسکری تاکید کرد: طرح راهبردی سندی زیر دستی است برای تهیه طرح تفصیلی که در آن حداقل ضوابط و مقررات لازم جهت حفظ و تبیین چارچوب طرح بیان می شود ولیکن با توجه به تعاریف و ماهیت طرح با توجه به تقاضا و ضعف موجود در ساختار پاسخگویی بدنبال تسهیل فرآیند لازم در پاسخگویی به شهروندان محترم هستیم که این امر وفق ابلاغیه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در دستور کار شورای ششم قرارگرفته است و بزودی چارچوب لازم جهت پاسخگویی به شهروندان محترم به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: محدوده ۳۶۰ هکتاری تابع ضوابط و مقررات میراثی است که براساس توافق صورت گرفته با دستگاههای متولی، شرح خدمات لازم جهت تهیه طرح تفصیلی ویژه محدوده مذکور تهیه و در اختیار مشاور قرار خواهد گرفت .

طهوریان عسکری عنوان کرد: در سند ابلاغی پهنه بندی کاربری اراضی؛ شامل پهنه زراعت،باغات،سکونت روستایی و... تعریف و در این چارچوب به تناسب پهنه بندی ابلاغی تعاریف لازم در تعیین کاربری اراضی نیز تعیین شده است که بیشتر جنبه موضوع داشته و در مسیر تهیه طرح تفصیلی انطباق بیشتری با عوارض و حدود پلاک های موجود بوجود خواهد آمد.

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس افزود: در حدنصاب های تعیین شده برای پاسخگویی به پهنه های سکونتگاهی موجود برای قطعات تفکیک شده قبلی که دارای مستحدثات می باشند، امکان پاسخگویی با حدنصاب ۵۰ مترمربع تعیین شده و برای دیگر قطعات موجود در بافت مذکور حدنصاب تفکیک ۱۵۰ مترمربع لحاظ شده است. لذا همانطور که مشاهده می شود روح طرح رعایت شرایط ساکنین و توسعه فعالیت های وابسته به ساکنین محلی و در جهت حمایت از قشر غیربرخوردار بوده است.

وی ادامه داد: حدنصاب تفکیک باغات شکل گرفته قبلی ۲۰۰۰ مترمربع بوده و دیگر باغات تفکیک نشده قبلی یک هکتار لحاظ شده که در احصاء نوع کاربری تعاریف مشخصی تعیین شده است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد در توضیح فرآیند زمان تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی، اظهار کرد: وفق ماده ۲۳ قانون نوسازی حداکثر زمان تعیین شده در تهیه اسناد تفصیلی ۲ سال تعیین شده که با توجه به شرایط موجود بدون مداخله شورای ششم و همکاری سایر دستگاههای ذیربط در تسهیل فرآیندهای اجرایی لازم جهت اجرای طرح با وقفه جدی مواجه خواهیم شد لذا فعالانه بدنبال تحقق طرح در چارچوب ابلاغ شده هستیم .

وی افزود: به جهت تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی طبق مستندات ابرازی توسط دستگاههای ذیربط مسیر تهیه طرح در بافت پر و سکونتگاههای مسکونی موجود به مراحل پایانی رسیده و عملا وارد فاز دوم مطالعات مشاور در بافت خالی و تدقیق پهنه بندی باغات و اراضی زراعی مبتنی بر تعاریف سند راهبردی ابلاغی خواهیم شد که انشالله با تسریع در تشکیل کمیته های فنی کمیسیون ماده۵ به سند تفصیلی لازم جهت اجرای کامل طرح های پیش بینی شده نزدیکتر خواهیم شد.

مطالب مرتبط:

https://news.mashhad.ir/s/mfadC8R

بخش دوم

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6796380678813
Qt: 1.5476958751678