دوشنبه, ۱۳ دی ۱۴۰۰ ۱۱:۲۵
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • حوزه شهردار
چچ
2KrYudmK2YrZhiDZhdmD2KfZhiDYqtiv2YHZitmGINi02YfYr9inINiv2LEg2YXZitiv2KfZhiDYtNmH2K/YpyDYqNinINio2YbZitin2K8g2K3Zgdi4INii2KvYp9ixINio2YjYr9mHINmIINiq2LrZitmK2LEg2KLZhiDZhtmK2LIg2KjYp9mK2K8g2KrZiNiz2Lcg2KjZhtmK2KfYryDYp9mG2KzYp9mFINi02YjYry8g2KfZgdiq2K7Yp9ix2YXYp9mGINio2KfYstqv2LHYr9in2YbYr9mGINmH2YjZitiqINio2Ycg2YXZitiv2KfZhiDYtNmH2K/YpyDYp9iz2Ko=

شهردارمشهد؛

تعیین مکان تدفین شهدا در میدان شهدا با بنیاد حفظ آثار بوده و تغییر آن نیز باید توسط بنیاد انجام شود/ افتخارمان بازگرداندن هویت به میدان شهدا است

شهردارمشهد با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص محل دفن شهدای گمنام در میدان شهدا، گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، محل تدفین شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا را تعیین کند، آمادگی داریم هرچه این کمیته بگوید، اجرایی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجایی در جلسه کارگروه اجرایی تدفین شهدای گمنام در میدان شهدا، بوستان ملت و استانداری که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان رضوی، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی برگزار شد، افزود: همزمان با دهه فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار دلها، مرد میدان شهید حاج قاسم سلیمانی شهرمشهد به قدوم شهدا گلباران شده است.

وی اضافه کرد: قرار است شهیدان گمنام در این ایام قدم بر چشم ما بگذارند و میدان اصلی هویتی شهر را به مسمی واقعی خود برگردانند و چه افتخاری نصیب دوره ششم مدیریت شهری شده است، که این یادگاربزرگ از این دوره بماند.

شهردارمشهد با بیان اینکه چه زیباست که در ابتدای دوره ششم مدیریت شهری توفیق برگرداندن هویت اصلی به میدان شهدا نصیب ما شده است، اظهارکرد: این افتخار بسیار بزرگی است و امیدواریم به برکت امام هشتم (ع) این گونه حرکت ها ادامه داشته باشد.

ارجائی تصریح کرد: با حمایت مردم، راهبری شورای شهر و همدلی مدیران استان این آغاز راه است و این حرکت تا لحظه ای که خادم مردم باشیم ادامه خواهد داشت.

وی به بحث های مطرح شده در خصوص محل تدفین شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا اشاره و خاطرنشان کرد: معتقدم موضوع پیچیده نیست و اصل مسئله که دفن شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا، بوستان ملت و استانداری است، تعیین تکلیف شده است.

شهردارمشهد ادامه داد: در ارتباط فضا سازی مراسم و تبلیغات مناسب، شهرداری اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

ارجائی با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر طی مصوبه ای به شهرداری اجازه داده است؛ تا در عرصه میدان شهدا تدفین داشته باشد، اظهارکرد: معتقدیم برای تعیین محل دفن درعرصه باید کمیته قانونی تدفین شهدا ذیل مجموعه اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نظر بدهد و آمادگی داریم هرچه این کمیته بگوید، اجرایی کنیم.

وی اضافه کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تا سه شنبه شب زمان دارند که هم بررسی بیشتری برای تعیین محل تدفین شهدا در عرصه میدان داشته باشند و هم نظر علما را در این زمینه جویا شوند و درکنار آن نظرات فرزندان شهدا،ایثارگران و..را نیز بشنوند.

شهردارمشهد افزود: اما پس از بررسی و شنیدن نظرات و پیشنهادات تصمیم نهایی را کمیته تدفین که وجه قانونی دارد بگیرد، یعنی مکانی را مشخص کند که از نظر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که متولی اصلی در کشور از نظر قانونی است این محل تایید شود، اما تاکیدمان این است که این اقدامات با توجه کامل به مسائل شرعی انجام شود.

ارجائی افزود: مسئله مهم دیگر موضوع یادمان هایی است که قراراست در محل تدفین شهدا نصب شود، طراحی یادمان ها باید به فراخوان گذاشته شود و با تعیین جایزه ای درخور از بهترین طراح ها و معماران بومی و ملی برای طراحی استفاده شود تا یادمانهایی فاخر متناسب با فضا به ویژه میدان شهدا طراحی و اجرا شود.

وی در ادامه گفت: در مجموع باید یک یادمان زیبا، فاخر و درشان میدان شهدا طراحی و اجرا شود، یادمانی که می خواهد هویت را به میدان برگرداند؛ لذا بیشترین زمان را برای طراحی گذاشته و سرعت را در برای زمان اجرا بگذارید.

گفتنی است در این جلسه که با حضور معاون استاندار، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد ، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع)، معاونان عمران و خدمات شهری شهردار، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل شهرداری مشهد، معاون فرهنگی سازمان اجتماعی و فرهنگی ، نماینده تشکل های ایثارگری، حوزه مقاومت بسیج، متخصصین معماری و شهرسازی و...حضور داشتند پس از بحث و بررسی های انجام شده مقررشد تا کمیته تدفین محل نهایی تدفین شهدای گمنام در عرصه میدان شهدا را شناسایی و اعلام کند.

مجید خبیری

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.4251359303792
Qt: 1.1299648284912