چهارشنبه, ۱۵ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۲۸
چچ
2KjZiNiv2KzZhyDYudmF2LHYp9mG2Yog2LTZh9ixINmF2LTZh9ivINmB2YLYtyDYqNix2KfZiiDYs9in2K7YqiDbsyDZg9mK2YTZiNmF2KrYsSDZgti32KfYsdi02YfYsdmKINmD2KfZgdmKINin2LPYqi8g2obYsdinINio2KfZitivINiz2YjYrtiqINiz2KfZhNmFINm+2KfZhNin2YrYtNqv2KfZhyDYrtin2Ybar9mK2LHYp9mGINiv2LEg2YbZitix2Yjar9in2YfigIzZh9in2Yog2KrZh9ix2KfZhiDYs9mI2LLYp9mG2K/ZhyDYtNmI2K/Ynw==

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تصریح کرد؛

بودجه عمرانی شهر مشهد فقط برای ساخت ۳ کیلومتر قطارشهری کافی است/ چرا باید سوخت سالم پالایشگاه خانگیران در نیروگاه‌های تهران سوزانده شود؟

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: در حال حاضر بودجه عمرانی یکسال مشهد تنها برای ساخت سه کیلومتر قطار شهری کافی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، ایمان فرهمندی با بیان این خبر، اظهار کرد: حمل و نقل یک خدمت شهری و محرک توسعه اقتصادی است که به وسیله آن اشتغال، تحصیل، زیارت و ... شکل می گیرد به همین دلیل حمل و نقل یک ضرورت در زندگی امروز است.

وی ادامه داد: قطعا این موضوع آثار و تبعات منفی مانند آلودگی هوا، تصادفات مصرف منابع محدود مانند سوخت و ... را به دنبال دارد اما باید مدیریت کنیم تا این آسیب ها به کمترین حد ممکن برسد و کمترین آثار منفی را داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه حمل و نقل همگانی ظرفیت بیشتر و آسیب کمتری دارد، افزود: میانگین آلودگی هوای یک سفر با اتوبوس یک پنجم همان سفر با خودروی شخصی است؛ چرا که ظرفیت یک اتوبوس چندین برابر یک خودروی شخصی است.

فرهمندی با بیان اینکه مدیریت شهری باید زیرساخت لازم برای استفاده از حمل و نقل پاک را فراهم کند، گفت: ایجاد مسیر دوچرخه، بهبود کیفیت آسفالت ها و ایجاد پیاده‌راه های مناسب از جمله اقدامات در این راستا است و استفاده از دوچرخه و اسکوتر به عنوان وسایل حمل و نقل پاک نیز بسیار موثر خواهد بود.

وی اضافه کرد: تقویت حمل و نقل پاک، ارزان، افزایش سیستم ریلی، اعمال سیاست های مالی و کاهش وابستگی به استفاده از خودروی شخصی از دیگر اقدامات در این زمینه است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه احداث پارکینگ یکی از دلایل تشویق مردم به استفاده از خودروهای شخصی است، تصریح کرد: دلیلی ندارد در مرکز شهر پارکینگ های زیادی احداث شود، این اقدام مانند صدور دعوت نامه برای استفاده از خودروهای شخصی به ویژه در مرکز شهر است.

فرهمندی با تاکید بر اینکه باید زمینه استفاده از حمل و نقل همگانی با جانمایی خطوط اتوبوسرانی با پوشش خوب، کیفیت بالا و سرفاصله منظم فراهم شود، اظهار کرد: متاسفانه مشکلات مالی گریبان گیر مدیریت شهری شده است؛ به عنوان مثال اتوبوسی که قیمت آن یک و نیم میلیارد بوده در حال حاضر با افزایش سه برابری بیش از ۴.۵ میلیارد شده است.

وی افزود: احداث ۹۶ درصد یکی از خطوط قطار شهری مشهد با ۷۰۰میلیارد تومان انجام شده است اما برای احداث ۴درصد باقی مانده آن هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است که این موضوع نشان دهنده افزایش سرسام آور هزینه های مدیریت شهری است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: در حال حاضر احداث یک کیلومتر خطوط قطار شهری بین ۱۲۰۰ تا هزار و پانصد میلیارد تومان هزینه دارد. این در حالی است که کل بودجه عمرانی شهرداری مشهد برای یکسال مبلغی بالغ بر ۴هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

فرهمندی بیان کرد: هزینه ها به صورت سرسام آوری افزایش پیدا کرده و منابع مالی بسیار محدود شده است و دولت و مجلس نیز امسال همان منابع مختصر شهرداری ها برای کسب درآمد را کاهش داده اند که این موضوعات فضای کاری را بسیار سخت کرده است. اما باید با همین شرایط به خدمت رسانی شایسته برای مردم ادامه دهیم.

برق مشهد برق آلوده است

وی افزود: مطالعات انتشار آلودگی هوا نشان دهنده این است که یک سوم آلودگی هوا مربوط به خودروهای شخصی است و یک پنجم نیز مربوط به 4 نیروگاه برق است. برق مشهد، یک برق آلوده است که با مازوت تولید شده و به شدت آسیب زا است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: آلاینده های خطرناکی مانند اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، دوده و ... که حاصل سوخت مازوت هستند تا چند سال آینده موجب ایجاد سونامی سرطان های پوستی، تنفسی و ... در مشهد خواهد شد.

فرهمندی با بیان اینکه شهرهای تهران، کرج و اصفهان پالایشگاه داشته و سوخت مازوت تولید می کنند، گفت: متاسفانه این سوخت در مشهد، تبریز و همدان سوزانده می شود و سوخت سالم پالایشگاه گاز خانگیران که در نزدیکی مشهد است در تهران، کرج و اصفهان استفاده می شود اگر در مقابل این اقدام سکوت کنیم مسئول هستیم.

سیده فاطمه جوادی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.0110460917155
Qt: 0.53518891334534