شنبه, ۲۵ دی ۱۴۰۰ ۱۵:۵۷
چچ
2LPYp9iy2YXYp9mGINii2KrYtCDZhti02KfZhtmKINmIINiv2LPYqtqv2KfZhyDZgti22KfYptmKINio2Ycg2LPYp9iu2KrZhdin2YYg2YfYp9mKINmG2Kcg2KfZitmF2YYg2YjYsdmI2K8g2YPZhtmG2K8vIDMyINm+2LHZiNqY2Ycg2LTZh9ix2Yog2YPZhdiq2LEg2KfYsiA0NSDYsdmI2LIg2KfZgdiq2KrYp9itINmIINio2Ycg2KjZh9ix2Ycg2KjYsdiv2KfYsdmKINix2LPZitiv

شهردارمشهد؛

سازمان آتش نشانی و دستگاه قضائی به ساختمان های نا ایمن ورود کنند/ 32 پروژه شهری کمتر از 45 روز افتتاح و به بهره برداری رسید

شهردارمشهد با اشاره به وجود ساختمان های نا ایمن در نقاط مختلف شهر، گفت: سازمان آتش نشانی و دستگاه قضائی به موضوع ساختمان های نا ایمن ورود کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در مراسم افتتاح 32 پروژه شهری که با حضور جمعی از مادران شهدا، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر و مدیران شهری برگزارشد، با ستایش ازجایگاه رفیع مادران شهید؛ افزود: والدین شهدا به ویژه مادران شهید مانند کوه پشت انقلاب ایستادند و با وجود مشکلات خم به ابرو نیاوردند و امروز اگر ما امنیت و جایگاهی برای خدمت داریم مرهون خون شهیدان و ایستادگی خانواده شهدا است.

وی در ادامه به 32 پروه شهری که امروز به بهره برداری رسید اشاره کرد و گفت: طبق وعده ای که برای افتتاح و یا آغاز پروژه شهری در هر45 روز دادیم امروز و کمتر از 45 روز بعد از بهره برداری پروژههای مرتبط با معلولان عزیز در آذر ماه امروز 32 پروژه به بهره برداری می رسد، این پروژه ها در سه بخش است، بخش اول ایمنی که تعارف بردار نیست، زیرا جان و مال مردم در گرو اقدام به موقع مسئولین در آتش نشانی، هلال احمر و مدیریت بحران استان در حوزه ایمنی است.

وی افزود: متاسفانه تعدادی ساختمان در شهر داریم که از ایمنی کافی برخوردار نیستند، مالکان این اماکن باید در حوزه ایمنی ساختمان هایشان را تعیین تکلیف کنند، حتما باید حادثه ای مانند پلاسکو ایجاد شود تا مورد توجه قراربگیرد.

شهردارمشهد اضافه کرد: به این ساختمان ها اخطار داده شده است، اگر نیاز است دستگاه قضائی ورود پیدا کند اینکار انجام شود، دستگاه های ذی ربط برای دادن مهلتی مشخص به توافق برسند و مالکان مجاب به ایمن کردن ساختمان های ناایمن شوند؛ ایمن شدن اماکن به نفع مردم است.

ارجائی تصریح کرد: از مدیرعامل سازمان آتش نشانی و دستگاه قضایی می خواهم که به صورت جدی به بحث ساختمان های نا ایمن ورود پیدا کنند، این ساختمان ها لحظه، لحظه برای مردم خطر دارند، ما دائم ایستگاه احداث کنیم و تجهیزات را گسترش دهیم اما این اماکن نا ایمن بلاتکلیف چه می شود؟

وی با بیان اینکه یک سرا در شهر وجود دارد که وقتی وارد آن می شوی احساس می کنی هر لحظه ریزش خواهد کرد، اظهارکرد: چه اصراری برای ماندن آن است، درحالی که دستگاه متولی آن پولی برای هزینه کردن در جهت ساماندهی، بازسازی و ایمن کردنش ندارند، لذا درخواست دارم تا به نفع مردم تغییر را شروع کنیم و برای رفع خطر این ساختمان های پرخطر کارگروهی در استانداری تشکیل شود.

شهردارمشهد ادامه داد: البته اقدامات ما در حوزه توسعه ایستگاه ها و تجهیزات ادامه خواهد داشت، اما این اقدامات باید علمی باشد و جانمایی ایستگاه ها براساس علم و استانداردهای روز با حضور کارشناسان شهرسازی، ترافیک و.. انجام شود.

ارجائی افزود: بسیار مهم است برای حفظ زمان طلایی، رسیدن خودروهای آتش نشانی به محل حادثه ایستگاه آتش نشانی در کدام نقطه و چه شرایطی باشد.

وی با اشاره به اینکه در کنار استفاده از دانش داخلی در حوزه ایمنی بهره گیری از علم روز دنیا نیز مهم است، خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه آورده شده برای وارد کردن آمبولانس عوارض دریافت نشود بسیارخب! برای ورود پلتفرم ها و تجهیزات آتش نشانی هم این موضوع را درنظر می گرفتید.

شهردارمشهد تصریح کرد: از جامعه علمی، نخبگانی و شتاب دهنده ها(استارتاپ) دعوت می کنم تا برای طراحی، مهندسی، باز مهندسی و ساخت تجهیزات آتش نشانی مبتنی بر نیازهای کلانشهرها ازجمله ساختمان های مرتفع ، بافت های فرسوده و حوادث و بلایای طبیعی ورود پیداکنند و ما از آن استقبال می کنیم.

ارجائی گفت: البته آنجایی هم که علم در دنیا در حوزه ایمنی به جایی رسیده است، خودمان را از آن محروم نکنیم، عوارض گمرکی را صفر کنند تا بتوانیم تجهیزات مورد نیاز را وارد کنیم .

توجه ویژه به حاشیه شهر در تدوین بودجه

وی درادامه با بیان اینکه در فصل تقدیم بودجه به شورای اسلامی شهرهستیم، اظهارکرد: رویکرد های اساسی هر دوره مدیریت شهری در بودجه تنظیمی مشخص می شود، وقتی می گوییم نگاه مان باید عالمانه باشد و می خواهیم فعالیت های هیجانی، بدون مطالعه و تحمیل هزینه های چند برابری به مردم را پایان دهیم، معنایش تدوین بودجه قوی است .

شهردارمشهد اضافه کرد: پیش از این اعلام کردیم که 30درصد از بودجه عمرانی شهرداری در سال آینده به تعریف و اجرای پروژه در مناطق حاشیه ای و کم برخوردار اختصاص داده خواهد شد، برهمین اساس از همه بخش ها خواسته ایم در بودجه ریزی به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

ارجائی تصریح کرد: درنظرگرفتن این میزان اعتبار نمایشی نیست، بلکه 100درصد تخصیصی خواهد بود و هر بخشی که نسبت به تعریف پروژه در حاشیه شهر اقدام نکند خودمان اینکار را خواهیم کرد، البته بودجه در بررسب که در خصوص برخی از حوزه ها انجام شد، پروژه های حاشیه شهر لحاظ شده است.

وی به تصویب بودجه 1401 کشور از سوی مجلس شورای اسلامی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: از این پس نمایندگان وارد شور و مشورت شده و کمیسیون تلفیق فعال خواهد شد، لذا نقش نمایندگان استان ، استاندار و تک تک اعضای شورای اسلامی شهر در اصلاح ردیف های بودجه مرتبط با شهرداری بسیار مهم است و درخواست می کنیم برای این موضوع وقت بگذارند که اگر این فرصت از دست برود دوباره سخت به دست می آید.

شهردارمشهد با بیان اینکه حال و روز شهرداری ها در بودجه سال آینده کشور تعریفی ندارد، تاکید کرد: از نمایندگان مجلس درخواست می کنیم که موارد مرتبط با شهرداری ها را اصلاح کنند.

در گسترش بازارها به مساله قیمت و کیفیت کالاها توجه شود

وی در ادامه به افتتاح 3بازار میوه و تره بار و ارزاق عمومی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: گسترش این بازارها خوب است به شرطی که برخی نکات مد نظر قرارداده شود، ابتدا اینکه کیفیت کالاها بالا باشد، لذا اراده شود از سال آینده کالایی بی کیفیت در بازارها نباشد.

شهردارمشهد افزود: همچنین نمایش های تخفیف قیمت حذف شود و به سمت عرضه کالا از در کارخانه به فروشگاه ها برویم و در کنار آن عدالت در واگذاری فروشگاه ها به متقاضیان مورد توجه قرار بگیرد.

ارجائی اضافه کرد: در مجموع انتظار داریم در یک بازه مشخص برنامه اصلاحی مناسبی برای مدیریت و عرضه کالا در بازارها و میادین روی کیفیت و قیمت کالا را شاهد باشیم.

وی به راه اندازی بازارهای عرضه مستقیم میوه و تره باردر بافت پیرامونی حرم مطهر اشاره و اظهارکرد: یا کسبه عزیز در اطراف حرم مطهر قیمت ها را متعادل کنند یا شهرداری نسبت به راه اندازی بازارهای عرضه مستقیم کالا اقدام خواهد کرد، این نمی شود که شب عید یک کیلو پرتقال به قیمت دوکیلو پرتقال به زائرفروخته شود.

شهردارمشهد تصریح کرد: زائر مستضعف باید حداقل به تخم مرغ، گوجه و نان با قیمت متعادل دسترسی داشته باشد رفع همین نیازهای خرد رضایت مندی ایجاد خواهد کرد، لذا دوباره اعلام می کنم اگر کسبه عزیز رعایت حال زائر را نکنند حداقل چهار بازار عرضه مستقیم در چهارطرف حرم راه اندازی خواهیم کرد تا شب عید زائر به دنبال تخم مرغ، گوجه، نان و میوه با قیمت مناسب نباشد.

ارجائی درادامه به احداث و مکانیزه شدن 27 پل عابر پیاده نیزاشاره و گفت: جمعیت به سمت سالمندی حرکت می کند؛ لذا پلهای عابر پیاده باید به آسانسورمجهز و در نقاطی نصب شوند که محل تردد عابران پیاده است نه جایی که بتوانند فضای تبلیغاتی آن را بهتر واگذارکنند؛ زیرا با ایمنی مردم سروکار دارد.

گفتنی است که در راستای وعده شهردار مشهد برای افتتاح پروژهای شهری در هر چهل و پنج روز پس از افتتاح پروژهای مرتبط با معلولان در اواسط آذرماه شاهد افتتاح و بهره برداری از 32 پروژه در حوزه خدمات شهری هستیم.

مجیدخبیری

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.2334179878235
Qt: 0.92705821990967