سه شنبه, ۲۸ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۵۹
چچ
2KfZgtiv2KfZhdin2Kog2KfYtdmE2KfYrdmKINio2LHYp9mKINmD2KfZh9i0INiz2YfZhSDZhtin2Yjar9in2YYg2KfYqtmI2KjZiNiz2LHYp9mG2Yog2KfYsiDYotmE2KfZitmG2K/ZhyDZh9in2Yog2YXYqtit2LHZgw==

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اعلام کرد؛

اقدامات اصلاحی برای کاهش سهم ناوگان اتوبوسرانی از آلاینده های متحرک

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد از اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی برای کاهش سهم ناوگان اتوبوسرانی از آلاینده های متحرک خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، علی اصغر نیشابوری در این خصوص، گفت: بر اساس گزارش سیاهه انتشار آلایندگی هوا در شهر مشهد در سال96 سهم ناوگان اتوبوسرانی به عنوان جزئی از آلاینده های متحرک معادل 1.3 درصد از کل آلاینده ها است که در راستای کاهش همین سهم ناچیز، سازمان اتوبوسرانی اقدامات پیشگیرانه pm و اصلاحی cm را در دو سال گذشته برنامه ریزی و اجرایی کرده است.

وی اضافه کرد: راه‌اندازی کوئیک سرویس، پایش درصد گوگرد سوخت تحویلی، استاندارد سازی محل نگهداری و توزیع سوخت، رعایت اصول سرویس و نگهداری بر اساس رویه‌های استاندارد و برگزاری بیش از ۶۴۰۰ ساعت آموزش باعث شده است تا وفق گزارشات و بازدیدهای میدانی گشت مشترک آلاینده های زیست محیطی "سمام" (اداره محیط زیست ، سلامت و ایمنی معاونت خدمات شهری) درصد اتوبوس‌های دودزا و دارای آلایندگی در بازدیدها در سال گذشته 18 درصد و امسال 8 درصد و درمجموع 26 درصد نسبت به سال ۹۸ کاهش پیدا کند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد تصریح کرد: طبق دستور شهردار مشهد در خصوص اجرای برنامه های ویژه در خصوص کاهش آلایندگی ناوگان حمل و نقل عمومی، اجرای پویش تست وجود دوده در روغن موتور(soot test) اتوبوس های یورو ۲ و یورو ۳ سازمان در آذر ماه سال جاری در دستور کار حوزه معاونت فنی سازمان قرار گرفت.

نیشابوری ادامه داد: انجام این تست، اتوبوس های دارای نقص و مشکل در فرآیند احتراق کامل ، شناسایی شده و تا کنون تعداد ۳۸ دستگاه دارای ایرادات جزئی از قبیل مسیرهای ورودی هوا، فیلر زنی، دیاگ و ... شناسایی و رفع عیب شده است .

وی با بیان اینکه طی همین پویش از ابتدای آذر ماه سال جاری ۲۷۸ دستگاه از ناوگان سازمانی و بخش خصوصی توسط گشت مشترک آلاینده های زیست محیطی سازمان و اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی معاونت خدمات شهری شهرداری (سمام) بازدید شده است، اظهارکرد: درهمین راستا، ناوگان مذکور به تعمیرگاه فراخوان و رفع نقص شده و یا در حال رفع نواقص هستند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اضافه کرد: همچنین با توجه به لزوم استفاده از تکنولوژی های به روز و حمایت از طرح های نوآورانه، نسبت به نصب آزمایشی دو دستگاه کاهنده مصرف سوخت به صورت آزمایشی روی ناوگان اقدام شده است که بررسی اولیه و میدانی نشان از کاهش 5 درصدی مصرف سوخت و کاهش بیش از 30 درصدی آلاینده های خروجی با استفاده از دستگاه سنجش آلایندگی دارد.

نیشابوری تصریح کرد: اصل طرح نیز جهت اخذ تاییدیه از شرکت‌های خودروساز ارسال شده است تا در صورت تایید بر روی تعداد بیشتری از اتوبوس های یورو ۲ و یورو 3 سازمان نصب شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر فعالیت‌های ذکرشده، تعداد ۶ موتورخانه سازمان موفق به اخذ معاینه فنی از اداره استاندارد بر اساس استاندارد ملی INSO(16000) با موضوع معاینه فنی دوره ای با هدف بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده های هوای شهر شده است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد گفت: همچنین با حمایت شهردار محترم و اعضای محترم شورای اسلامی شهر، نسبت به نوسازی ناوگان طی سال جاری با خرید 83 دستگاه اتوبوس با استاندارد آلایندگی یورو ۴ و یورو ۵ اقدام می کند.

نیشابوری درادامه گفت: درمجموع اقدامات فوق و اجرای پویش های متعدد، باعث کاهش تعداد اتوبوسهای متوقف دائم سازمان و افزایش ناوگان آماده بکار در راستای خدمات رسانی هرچه بیشتر به شهروندان و زائران آقا علی ابن موسی الرضا (ع) و نیز اخذ معاینه فنی برای کلیه اتوبوس های سازمان شده است که با توجه به تاکیدات شهردار محترم این مهم همچنان ادامه دارد.

مجیدخبیری

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.7252372105916
Qt: 1.6040840148926