شنبه, ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴
چچ
2YTYstmI2YUg2KfYs9iq2K7Ysdin2Kwg2YXYudmF2KfYsdmKINin2LPZhNin2YXZiiDYp9mK2LHYp9mG2Yog2LTZh9ix2Yog2KfYsiDYtNin2YfZhtin2YXZhw==

لزوم استخراج معماری اسلامی ایرانی شهری از شاهنامه

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد گفت: اگر به دنبال هویت ایرانی، سیما و منظر شهری در معماری اسلامی ایرانی هستیم، می‌توانیم سجایای هویت ایرانی را از شاهنامه استخراج‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، "مجید طهوریان‌عسکری‌" در نشستی با محوریت "مفهوم شهر و هویت در شاهنامه فردوسی، اظهار کرد: توجه به حوزه توس یکی از محورهای گفتمانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود.

وی افزود: سفر رهبری به توس سرآغاز توجه به حوزه ادبیات حماسی و جایگاه حکیم فردوسی بود؛ موضوع هویت و گفتمان تاریخی، یکی از نکات جدی است که در کلام مقام معظم رهبری وجود دارد و ما نیز بر اساس این سند بالادستی، با مردم صحبت کرده‌ایم؛ رهبری نیز عنوان کردند که هم باید فردوسی را شناخت، هم در شاهنامه تدبیر داشت و همچنین حکمت شاهنامه را کشف کرد.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام اینکه حکمت فردوسی، حکمت اسلامی است؛ بیان کرد: آنانی که می‌خواهند حکیم فردوسی را از جریان اسلام و انقلاب دور کنند، باید بدانند که حکمت فردوسی، حکمت اسلامی است.

توجه دوره ششم شورای شهر به معماری اسلامی و ایرانی

عسکری‌ ضمن اشاره به اینکه در دوره ششم شورای شهر توجه ما به حوزه معماری اسلامی، ایرانی، سیما و منظر شهری بوده است، عنوان کرد: در الگوهای فرهنگی، موضوع هویت به‌عنوان مسئله و حوزه‌ جدی نمود پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که در مسیر هویت حرکت کنیم؛ حتی اگر در مسیرمان خطایی داشته باشیم، باید توجهمان به این حوزه مبنایی باشد و اگر به دنبال هویت ایرانی و سیما و منظر شهری در معماری اسلامی ایرانی هستیم، می‌توانیم سجایای هویت ایرانی را از شاهنامه استخراج‌کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و ساماندهی توس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: تلاش می‌کنیم در این گذر مهمی که پیش رو داریم، به علاقه‌مندان حوزه هویت و معماری اسلامی و ایرانی، با همراهی سازمان‌های مردم‌نهاد و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی یاری‌رسانیم؛ زیرا شاهنامه فردوسی یکی از قله‌های گفتمانی جریان انقلاب بوده و باید به کمیسیون توسعه و ساماندهی توس یاری رسانده شود.

عسکری ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ همکاران ما در شورای شهر توجه خوبی به منطقه توس داشتند، اضافه کرد: سال گذشته اعتبار ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومانی برای این منطقه در نظر گرفته‌شده بود ولی در سال جاری این رقم با همت شهرداری و کمیسیون تلفیق شورای شهر مشهد به بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد، امیدوارم با تخصص اعتبارات این بخش، شاهد جهش حرکتی در منطقه توس باشیم.

وی تصریح کرد: هر اتفاقی که در منطقه توس رقم می‌خورد، پایدار نخواهد بود مگر آنکه مردم آن خطه در موضوع دخیل و سهیم باشند؛ چراکه آن‌ها نگهبانان این میراث ماندگار ۹۰۰ ساله هستند، امیدواریم این نقش مردمی در تمامی موضوعات به‌ویژه مباحث پژوهشی دیده شود.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: برای حوزه سیما و منظر بولوار شاهنامه نیز در سال ۱۴۰۱ ردیف اعتباری در نظر گرفته‌شده است، از ۲۴ اردیبهشت تا ۳ خرداد به مناسبت گرامیداشت فردوسی، ویژه‌برنامه‌هایی توسط شهرداری، میراث فرهنگی و حوزه هنری خراسان رضوی تدارک دیده‌شده است لذا از همشهریان درخواست می‌شود از این بسته برنامه‌های در نظر گرفته بهره‌مند شوند.

ارتقا جایگاه مشهد با احیا شاهنامه و جایگاه فردوسی در مدیریت شهری

"ایمان فرهمندی" نایب‌رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در ادامه اظهار کرد: انسجام میان مردم مشهد باید با محوریت شاهنامه و فردوسی باشد؛ زیرا شاهنامه طی 10 قرن گذشته محور انسجام فارسی‌زبانان و محور بقا کشور ایران بوده و آنچه ایران را از حمله مغول و دیگر رخدادهای مهم حفظ کرده و روح زندگی را در مردم تقویت کرده، شاهنامه و فردوسی بوده است.

وی گفت: امروز یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم برای ارتقا جایگاه مشهد انجام دهیم، احیا شاهنامه و تقویت جایگاه فردوسی و توس در مدیریت شهری و شناساندن آن به‌عنوان هویت، به مردم مشهد است.

نایب‌رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: مهم‌ترین زیرساخت توسعه متوازن شهر مشهد، زیرساخت فکری آن است که شاهنامه می‌تواند این نقش محوری را دنبال کند.

بستر گفت‌وگو نخبگانی در نشست "مفهوم شهر و هویت در شاهنامه فردوسی"

"الهه سادات ذوقی" رئیس مرکز پژوهش‌ها شورای اسلامی شهر مشهد نیز به‌عنوان دبیر این نشست اظهار کرد: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت پاسداشت حکیم بزرگ توس و با توجه به دغدغه‌های اعضای شورای اسلامی شهر در خصوص نگاه هویت‌ساز برای شهر حضرت رضا (ع)، سلسله نشست‌هایی را با موضوع سند هویتی شهر، در نظر گرفته است.

وی افزود: امروز اولین نشست این محور را با موضوع مفهوم شهر و هویت در شاهنامه فردوسی با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و علاقه‌مندان به این حوزه برگزار کرده‌ایم.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: خرسند هستیم که مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد به‌عنوان اتاق فکر و موتور علمی و پژوهشی، این نشست را برپا می‌کند، به نظر می‌رسد این نشست می‌تواند بستر گفت‌وگو نخبگانی پیرامون شبکه مسائل هویتی را فراهم کرده و پایه‌گذار رخدادهای مثبت در منطقه توس باشد و فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی را به‌عنوان یک عنصر هویتی در مشهد معرفی کند.

در ادامه این نشست نیز "فرزاد قائمی" عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی نیز به بیان نکاتی پیرامون مفهوم شهر و هویت در شاهنامه فردوسی پرداخت.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.4543460210164
Qt: 1.1586456298828