شنبه, ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۱۷
چچ
2KfYudiq2KjYp9ixIDE0MCDZhdmK2YTZitin2LHYryDYqtmI2YXYp9mG2Yog2KjYsdin2Yog2LnZhdix2KfZhiDYqtmI2LM=

رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد خبر داد

اعتبار 140 میلیارد تومانی برای عمران توس

از حدود چهارسال پیش که سنگ بنای کمیسیون توسعه و بهسازی توس در شورای اسلامی شهر مشهد گذاشته شد، این محدوده منفصل شهری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و فرایند توسعه و بهبود اوضاع این منطقه که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب هم بود، کم وبیش آغاز شد. اما سال1400، سال اتفاقات خوب و گشایش های مختلف برای توس بود. پس از حدود 10سال طرح راهبردی این منطقه تصویب و ابلاغ شد تا راه برای خدمت رسانی بهتر و مطلوب تر به توس هموار شود. مطالعات اجرای هشت پروژه عمرانی مهم در منطقه آغاز شد و حالا رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی از اختصاص 140میلیارد تومان اعتبار عمرانی ویژه توس در آلبوم بودجه1401 خبر داد؛ اعتباری که قرار است صرف آبادانی و پروژه های پیشران در این منطقه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد و به نقل از روزنامه شهرآرا، مجید طهوریان عسکری، رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد دیروز در گفت وگوی برخط با مردم در اینستاگرام با اشاره به سفر پانزده سال پیش رهبر معظم انقلاب به توس و بازدید از آرامگاه فردوسی، گفت: ایشان در این بازدید یادداشتی را در دفتر ویژه بازدید شخصیت ها در آرامگاه فردوسی به یادگار گذاشتند و در ابتدا به این نکته اشاره کردند که در کنار فرصت زیارت تابستانه، از آرامگاه فردوسی بازدید می کنند. این بخش از نوشته رهبر معظم انقلاب این پیام را صادر می کند که در شهر امام رضا(ع) اول و آخر بارگاه امام هشتم(ع) است و در کنار آن می توانیم به موضوع فردوسی و توس به عنوان محدوده مهم و موضوع فرهنگی و اجتماعی بعدی توجه کنیم.
وی ادامه داد: برخی معتقدند که با توجه به وجود حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد، توجه به آرامگاه فردوسی کاذب است، درحالی که نگاه گفتمان انقلاب اسلامی در ادبیات حماسی توجه و گفت وگوی جدی با حکیم فردوسی دارد.


کار پنج ماهه، فراتر از اقدامات ده ساله
رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب این منطقه را از نظر فرهنگی و تاریخی مهم و راهبردی دانستند و خواستار آبادی و زیبایی توس و ورود جدی دولت به این مسئله شدند، تصریح کرد: پانزده سال پس از این سفر رهبر معظم انقلاب و در اواخر دهه1390 دولت سرانجام به مسئله توس به صورت جدی وارد شد و این منطقه با نام منطقه منفصل به محدوده شهری مشهد اضافه شد و اتفاقات خوب و زیادی به همت شهرداری برای توس رخ داد.
طهوریان در ادامه افزود: در شورای ششم کاری را که در 10سال گذشته به سرانجام نرسیده بود، پنج ماهه انجام دادیم و در این مدت با همکاری معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، طرح راهبردی توس به تصویب رسید و 1880هکتار از زمین های این منطقه به صورت رسمی و قانونی به شهر مشهد الحاق شد. با ابلاغ این مصوبه، شهرداری یک سال ونیم مهلت دارد تا طرح تفصیلی این محدوده را تهیه کند.


8پروژه برای آبادانی توس
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد از طراحی و اجرای هشت پروژه مهم عمرانی در توس خبر داد و گفت: از این پروژه های عمرانی، کار مطالعه دو طرح باغ مفاخر و پردیس فردوسی پایان یافته و اعتبار ساخت آن ها در بودجه امسال شهرداری پیش بینی شده است. کلنگ پروژه ساخت مجموعه ورزشی شهدای چهاربرج هم سوم خرداد به زمین زده می شود. چند طرح دیگر نیز مثل بازسازی پل کشف رود، گذرگاه های بولوار شاهنامه، المان های فرهنگی و تاریخی و... 60درصد مسیر مطالعات را طی کرده اند.
وی تأکید کرد جدا از این هشت پروژه مهم، کار مطالعاتی سه کلان پروژه دیگر به عنوان پیشران منطقه توس شروع شده است تا جهش خوبی در این منطقه رخ بدهد.


تصویب اعتبار 10میلیاردی
طهوریان عسکری با تأکید بر توجه ویژه شورای ششم به توسعه توس در بودجه سال آینده شهرداری مشهد، بیان کرد: شورای اسلامی شهر مشهد در آلبوم بودجه 140میلیارد تومان اعتبار عمرانی ویژه توس پیش بینی کرد که این عدد چندبرابر اعتباراتی است که پارسال تخصیص داده شده بود. نزدیک به 30میلیارد تومان از این اعتبارات را خود مردم پیشنهاد دادند که برای چه پروژه ای و با چه هدفی خرج شود.


نگاه همه جانبه به توس
رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس با اشاره به برنامه های مختلف شورای ششم برای این منطقه، افزود: ما به توس نگاه همه جانبه ای در حوزه فرهنگی و تاریخی داریم و همه تلاشمان در راستای آبادانی و زیباسازی توس است و برای همه محدوده شاهنامه برنامه داریم. یکی از موضوع هایی که مطرح شده است و پیگیر تحقق آن هستیم، تبدیل توس و سه محله بولوار شاهنامه به قطب اقتصادی خاص است.
وی با اشاره به ویژه برنامه های سالروز بزرگداشت فردوسی نیز گفت: برای این روز برنامه های خوبی پیش بینی شده و رویداد فرهنگی حکیم توس قرار است از 24تا30 اردیبهشت در آرامگاه فردوسی برگزار شود و علاوه بر آن اتفاقات متنوعی در شهر مشهد رقم خواهد خورد.


بازسازی گود چوخه مهدی آباد
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد درباره ساخت سالن ها و زمین های ورزشی به دست شهرداری نیز گفت: گود قدیمی چوخه مهدی آباد با مشارکت آستان قدس در حال بازسازی است و تا اوایل تابستان در خدمت مردم قرار خواهد گرفت. ضمن اینکه دو زمین چمن، یک زمین والیبال و بسکتبال با مشارکت آستان ساخته خواهد شد. در محدوده پنجتن، در منطقه های 5 و 6 شهرداری هم پیگیر ساخت زمین های ورزشی روباز هستیم. برای مجموعه ورزشی شهدای شهرداری هم 15میلیارد تومان اعتبار در بودجه کنار گذاشته ایم تا در روند تکمیل آن شتاب شود و امیدواریم تا پایان دوره ششم دست کم ساخت فضاهای روباز این مجموعه ورزشی به پایان برسد.


نمایندگان مردم حق مخفی کاری ندارند
ماجرای شفافیت حقوق مدیران شهرداری هم مسئله ای دیگر بود که طهوریان عسکری به آن اشاره کرد و با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی شهر به عنوان نماینده مردم حق مخفی کاری ندارند، تأکید کرد: درباره شفافیت حقوق مدیران شهرداری، آنچه مطلوب ما بود، رخ نداد، اما این فرایند باید شروع شود و همه مدیران باید به این نگاه برسند که شفافیت خوب است و از طرف دیگر مردم و رفتار آن ها با این مسئله باید طوری باشد که مدیران رغبت کنند که برخی مسائل را شفاف کنند و به مانعی مقابل شفافیت تبدیل نشوند.


توقع زیاد شورا از شهرداری
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با تأکید بر اینکه مقایسه محمدرضا کلائی با سیدعبدا... ارجائی اشتباه است، گفت: قیاس پایان یک دوره و آغاز دوره دیگر مدیریت شهری اشتباه است. شهردار مشهد تا امروز عملکرد خوبی داشته و کارهای خوبی هم مثل حل مسئله پادگان لشکر انجام داده، اما توقع ما از ایشان و زیرمجموعه شان در شهرداری بیشتر است و طرح برخی از اشکالات به معنی نارضایتی نیست، بلکه توقع داریم مشکلات را به زیرمجموعه خودشان منتقل کنند تا پروژه ها زودتر اجرایی شود. در کل توقع شورای اسلامی شهر از شهرداری زیاد است. چون هماهنگی میان دولت ومجلس شورای اسلامی فرصتی طلایی است تا در مشهد جهش رخ بدهد. به عنوان نمونه، توقع ما از بخش فرهنگی شهرداری خیلی بیشتر است و مردم باید اتفاقاتی را که در شهر می افتد، حس کنند و احساسشان این نباشد که کاری در شهر صورت نمی گیرد؛ هرچند که اجرای ویژه برنامه «ماه امت» قله اتفاقات فرهنگی در شهر بود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6661620140076
Qt: 1.504371881485