•  
   منبع خبر : 1008
   تعداد بازدید: 896
   کد: 74113
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد:

   تالار بزرگ شهر به زودی در مشهد افتتاح خواهد شد

   میدان شهدا پس از حرم مطهر رضوی، دومین مرکز تجمعات تاریخی انقلاب اسلامی ایران بوده و شاهدی است بر بسیاری از رشادت و شهادت‌هایی که در این مرکز اتفاق افتاده است.
   تالار بزرگ شهر به زودی در مشهد افتتاح خواهد شد

   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد گفت: میدان شهدا با جلوه‌های مدنی، فرهنگی و مذهبی خود هدیه مدیریت شهری به شهروندان است و تالار شهر اثری ماندگار و ملی در ارج نهادن به نقش مردم در حاکمیت بوده، همچون نگینی در راس طرح میدان شهدا است که در آینده‌ای بسیار نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، وحید برجسته‌نژاد در خصوص افتتاح پروژه عظیم تالار شهر میدان شهدا افزود: در میان کلانشهرهای ایران، مشهد نخستین شهری است که یک عرصه مناسب برای حضور اجتماعی مردم در شهر و ارتباط شهروندان با همدیگر و با مدیریت شهر را فراهم کرده است.
   وی تصریح کرد: میدان شهدا پس از حرم مطهر رضوی، دومین مرکز تجمعات تاریخی انقلاب اسلامی ایران بوده و شاهدی است بر بسیاری از رشادت و شهادت‌هایی که در این مرکز اتفاق افتاده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد میدان شهدا را نمادی از هویت پایتخت معنوی ایران برشمرد و افزود: عبور و مرور جمعیت زائر و مجاور، تردد زیاد از این گره ترافیکی و سیمای نازیبای بافت فرسوده و ناایمنی گذشته آن سبب شد تا مدیریت شهری به صورت جدی برای حل آن وارد گود شود که در نهایت طرح بزرگ میدان شهدا نتیجه آن بود.
   برجسته‌نژاد در ادامه در خصوص پروژه طرح میدان شهدا عنوان کرد: طرحی که از سال 83 به عنوان یکی از بزرگترین برنامه‌های نوسازی و بهسازی بافت‌‎های فرسوده در شهر مشهد آغاز به کار کرد و با وسعت حدود 35 هکتار، بیشتر از 70 پروژه اداری، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی و خدماتی را شامل می‌شود.
   وی خاطرنشان کرد: با توجه به کاربری مدنی این طرح در طرفین عرصه میدان، ساختمان‌های شهرداری و تالار شهر به عنوان دو نهاد مدیریت شهری که بیشترین مراجعات مردمی را دارند، قرار گرفته است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد در ادامه گفت: عرصه این میدان در یک گستره کاملا مسطح و باز در دو طبقه به صورت یک فضای وسیع برای فعالیت‌های مدنی و اجتماعی ساخته شده و در طرف دیگر همین عرصه، یک بنای باشکوه ساخته شده که قرار است تالاری برای شهر و خانه‌ای برای همه مردم شهر باشد.
   برجسته‌نژاد اضافه کرد: در جنوب میدان شهدا، ساختمان شهرداری به عنوان نهاد خدمتگزار به مردم قرار گرفته و در شمال آن با قرارگیری ساختمان تالار شهر که جایگاه تبلور ارتباطات مردمی است، نقش فرهنگی و اجتماعی میدان برجسته شده است.
   وی اضافه کرد: از زمان تاسیس شورای اسلامی شهر، یک ساختمان مستقل، کارآمد و در خور شان شورای اسلامی شهر مشهد برای ارتباط موثر با شهروندان مشهدی وجود نداشته است به همین منظور در این طرح چنین بنایی لحاظ گردید.
   برجسته‌نژاد خاطرنشان کرد: تالار شهر مشهد با زیربنای حدود 20 هزار مترمربع به عنوان شاخص‌ترین و بلندترین ساختمان عرصه میدان شهدا به شمار می‌رود و وجودش به صورت چهره به چهره با ساختمان شهرداری نمادی به عنوان همکاری و همیاری این دو نهاد شهری است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد تصریح کرد: پس از تصویب ایدئوگرام کلی، طراحی احجام و معماری ریز پروژه‌های میدان شهدا مثل ساختمان تالار شهر در قالب مسابقه‌ای با حضور داوران و معماران به نام کشور انجام شد، همچنین تاکید مدیران شهری بر اتمام هر چه سریع‌تر ساختمان تالار شهر موجب شد تا تیم اجرایی میدان شهدا حدود 50 درصد باقی مانده عملیات اجرایی را با سرعت و تمرکز بیشتری به اتمام برساند.
   وی ادامه داد: یکی از ورودی‌های تالار شهر به شکل نماد دروازه است که به نام دروازه مردمی شناخته می‌شود که با شیب ملایم به فضای مربوط به ملاقات‌های مردمی شورای اسلامی شهر منتهی شده است؛ در بخش ملاقات‌های مردمی، مشکلات و مسائل شهروندان مطرح و پیگیری می‌شود و برای انجام ملاقات با اعضای شورای اسلامی شهر، شهروندان به آسانسورهای مجاور این فضا راهنمایی می‌شوند تا به طبقات بالای تالار شهر که بخش‌های اداری شورای شهر است، مراجعه کنند.
   برجسته‌نژاد تصریح کرد: فضاهای اصلی مجموعه تالار شهر مشهد را فضاهای اختصاصی شورای شهر شامل سالن جلسات با گنجایش 112 صندلی، سالن انتظار، تالار پذیرایی و اتاق‌های اداری در طبقه‌های دوم و سوم تشکیل می‌دهند.
   وی گفت: بخش قابل توجهی از ساختمان را فضاهای فرهنگی به خود اختصاص داده است که شامل موزه شهرداری و در کنار آن فضای چند منظوره جهت برپایی نمایشگاه و گالری است، همچنین فضای وسیعی جهت نمازخانه در نظر گرفته شده که ارتباط مستقیمی با طبقه زیرین عرصه میدان شهدا در مجاورت ایستگاه قطارشهری دارد و به راحتی قابل استفاده برای عموم مردم است.
   وی افزود: سالن همایش‌های تالار شهر نیز سالن ویژه با ظرفیت حدودا 600 نفر در طبقه همکف با همه امکانات لازم برای اجرای مراسم رسمی و برگزاری همایش‌هاست که به صورت مستقل از سایر فضاهای اداری ساختمان قابل بهره‌برداری برای دیگر سازمان‌ها و ارگان‌ها می‌باشد.
   برجسته‌نژاد تصریح کرد: در مجاورت تالار شهر نیز 2 پارکینگ عمومی ربیع و صبا در نظر گرفته شده که به تالار شهر و سالن همایش‌ها سرویس‌دهی می‌کنند همچنین تالار شهر در مجاورت 3 خط قطارشهری قرار گرفته و همین تدبیرها باعث دسترسی روان و راحت مردم بدون ترافیک و ازدحام و شلوغی به تالار شهر شده است.
   مدیراجرایی طرح میدان شهدا خاطرنشان کرد: همه اطلاعات تالار شهر در سرورهای طبقه منهای یک جمع‌آوری می‌شود که مجهز به 9 راک سرور و اطلاعات از طریق شبکه فیبر نوری به این سرورها منتقل می‌شود، اتاق سرور موجود در این ساختمان در واقع مرکز جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مورد نیاز می‌باشد.
   برجسته‌نژاد افزود: در این محل با رویت وضعیت چگونگی عملکرد تجهیزات ساختمان نظیر موتورخانه، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، آسانسورها، هواساز و اکزاست فن‌ها و مواردی از این دست قابل رویت و کنترل خواهد بود، از طرفی با پیش بینی بستر ارتباطی و رعایت پروتکل‌های بین‌المللی بهره‌برداری از تجهیزات مدرن روز دنیا نظیر تلفن‌های تحت شبکه (voip)، تلویزیون‌های دیجیتال (ip tv)، پارکینگ هوشمند (PMS) و سیستم‌های نظارت تصویری دیجیتال (IP CAMERA) در این ساختمان مهیا شده است.
   وی خاطرنشان کرد: از دیگر بخش‌های ساختمان تالار شهر، فضاهای خدماتی و پشتیبانی شامل نگهبانی، تاسیسات مرکزی، اتاق برق، اتاق سانترال، پارکینگ، سالن غذاخوری اختصاصی و رستوران عمومی می‌باشد.
   وی گفت: تاسیسات مرکزی این تالار در طبقه منهای 2 زیرزمین واقع شده و یک دستگاه چیلر جذبی به ظرفیت 210 تن تبرید در طبقه 2- و دو دستگاه چیلر تراکمی هواخنک هر یک به ظرفیت 180تن تبرید در پشت بام برای خنک کردن تالار شهر و دو دستگاه دیگ فولادی هر یک به ظرفیت یک میلیون کیلوکالری در ساعت برای گرم کردن ساختمان در نظر گرفته شده است همچنین هوای مطبوع به وسیله 9 دستگاه هواساز و هوای گرم یا سرد بوسیله 185 فن کویل در ساختمان تالار شهر پخش می‌شود.
   برجسته‌نژاد اضافه کرد: مسیر دسترسی پیاده به ساختمان تالار شهر از طریق فضای همکف و 1- عرصه میدان و دسترسی سواره به ساختمان هم از مسیر تونل زیرگذری که از سمت شمال ساختمان به پارکینگ وصل شده است.
   وی یادآور شد: در تالار شهر بیش از 42 هزار متر مکعب خاکبرداری، 16هزار متر مکعب بتن‌ریزی و حدود 4000 تن آرماتوربندی صورت گرفته است.
   وی عنوان کرد: ساختمان بزرگ تالارشهر از نوع بتنی با سیستم دال تیر برای پوشش سقف بوده که جهت مقاومت در برابر نیروهای جانبی زلزله از سیستم قاب خمشی استفاده شده است، در بعضی از نقاط مانند سالن جلسات فاصله بین ستون‌ها به بیش از 20 متر می‌رسد که در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد. برای پوشش قسمت‌هایی از پروژه مانند نیم طبقه سالن آمفی تئاتر به علت طره بودن نیم طبقه با طول بیش از 6 متر جهت پوشش سقف از تیر ورق فلزی با پوشش ضد حریق استفاده شده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدا خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیات ویژه ساختمان تالار شهر مجهز بودن این ساختمان به سامانه هوشمندسازی است، با بهره‌برداری از این سامانه کنترل و مانیتورینگ بخش‌های مختلف از یک مرکز کنترل قابل نظارت می‌باشد.
   برجسته‌نژاد گفت: پست پاساژ 1.6 مگاواتی ساختمان تالارشهر با نصب یک ترانس خشک در زیر زمین اول تمامی نیازهای الکتریکی ساختمان را پاسخ می‌دهد، این پست در بالاترین شرایط امنیتی تحت حفاظت و پوشش تغذیه پیوسته از سه موقعیت جداگانه توسط دو دستگاه تابلو RMU رینگی اتوماسیون‌دار در حال بهره‌برداری است و در صورت بروز قطع برق گسترده شبکه شهری توسط یک دیزل ژنراتور اضطراری به طور شبانه‌روزی تحت پشتیبانی خواهد بود.
   حسین زوارزاده
    

   تعداد بازدید: 896
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .