•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 373
   کد: 113669
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
   مدیر طرح میدان شهدای مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه خبر داد:

   پیشرفت 70 درصدی طرح میدان شهدا/ ادامه اجرای طرح نیازمند 550 میلیارد تومان اعتبار

   در حال حاضر پروژه میدان شهدا 700 میلیارد تومان بدهی بابت اصل و سود 6 مرحله انتشار اوراق مشارکت دارد.
   پیشرفت 70 درصدی طرح میدان شهدا/ ادامه اجرای طرح نیازمند 550 میلیارد تومان اعتبار

   مدیر طرح میدان شهدای مشهد بیان کرد: پروژه میدان شهدا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای بهره‌برداری کامل از آن به 550 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، وحید برجسته‌نژاد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه میدان شهدا دومین کانون تمرکز شهر مشهد بعد از حرم مطهر رضوی خواهد بود، گفت: عملیات اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا با هدف بهسازی و نوسازی بافت فرسوده، ناایمن و ناکارآمد از سال83 آغاز و امروز در مساحت 35 هکتاری بیش از 70 پروژه ریز و درشت را در خود جای داده است.
   وی افزود: این پروژه‌ها کاربری‌های مختلفی از جمله اداری، تجاری، مسکونی، فضای سبز، پایانه‌های اتوبوس و تاکسی، پارکینگ، ایستگاه آتش‌نشانی، معابر، موزه، مساجد، حسینه‌ها و... دارد.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد تصریح کرد: با توجه به اینکه میدان شهدا محل تلاقی 6 شریان ترافیکی بود لذا یکی دیگر از اهداف اصلی این طرح روان‌سازی ترافیک است که در این راستا میدان شهدا به محل تلاقی 3 خط قطارشهری تبدیل شده است.
   برجسته‌نژاد در خصوص پیشرفت فیزیکی این طرح بیان کرد: طرح میدان شهدا با 70 ریزپروژه در حال حاضر 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در بخش تملکات این رقم 75 درصد می‌باشد.
   وی تصریح کرد: از آنجایی که طرح میدان شهدا پروژه‌ای خودگردان تعریف شده و از آورده‌های پروژه‌های انتفاعی آن برای اجرای پروژه‌های غیرانتفاعی این پروژه استفاده می‌شود در این راستا یکی از موضوعات مهم و اصلی نحوه تامین منابع مالی آن بود.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد اضافه کرد: برای اولین بار طرح میدان شهدا در بین تمام شهرداری‌های کشور موضوع انتشار اوراق مشارکت را در راستای استفاده از ظرفیت‌های مردمی و جلب مشارکت آنان به منظور نوسازی بافت فرسوده نهادینه کرده است.
   برجسته‌نژاد گفت: تاکنون برای اجرای طرح میدان شهدا اعتباری بالغ بر 950 میلیارد تومان هزینه شده و پیش‌بینی می‌شود 550 میلیارد تومان دیگر اعتبار برای ادامه اجرای طرح نیاز است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد اضافه کرد: در حال حاضر پروژه میدان شهدا 700 میلیارد تومان بدهی بابت اصل و سود 6 مرحله انتشار اوراق مشارکت دارد.
   وی به پیشرفت تملکی این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: بعد از اضافه شدن بخش‌هایی در حال حاضر پیشرفت تملکی طرح میدان شهدا 75 درصد است و به زودی بخش شمالی میدان که تا امروز بلاتکلیف بوده به ثمر و نتیجه خواهد رسید.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد گفت: در بخش شمالی میدان رینگ میدان و ورودی‌های پارکینگ ساختمان تالار شهر به بهره‌برداری رسیده و در ادامه چپ‌گرد خیابان آیت‌الله عبادی به شهید هاشمی‌نژاد تا دو هفته آینده و بخش‌های دسترسی ایمنی عابران پیاده از طبقه زیرین عرصه به دو خیابان ذکر شده به بهره‌برداری خواهد رسید؛ همچنین ورودی اضطراری آتش‌نشانی و اورژانس در بخش شمالی نیز تا یک یا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
   احتمال افزایش مساحت پروژه میدان شهدا تا 170 هکتار
   وی با اشاره به امکان افزایش 170 هکتاری طرح میدان شهدا بیان کرد: این افزایش مساحت باید به تصویب شورای اسلامی و بعد از آن تایید کمیسیون ماده 5 برسد.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد گفت: اگر این موضوع تصویب شود قطعا بافت فرسوده بیشتری شناسایی و نوسازی خواهد شد.
   وی بیان کرد: در ابتدا باید پروژه‌های فعلی به بهره‌برداری برسد تا بخش‌های دیگر آن را آغاز کنیم.
   بازبینی طرح معماری ایرانی- اسلامی میدان شهدا
   برجسته‌نژاد به معماری این میدان اشاره کرد و افزود: طرح میدان شهدا بخش‌های مختلفی دارد که خود میدان بخشی از آن است و دیگر قسمت‌های آن محور صاحب‌الزمان(عج) و بخش‌های از خیابان توحید می‌باشد.
   وی تصریح کرد: در حوزه معماری در حال حاضر وارد پوسته دوم معماری خود میدان که نگین طرح است، شدیم و قسمت‌هایی از مبلمان شهری و طراوت‌بخشی این قسمت را تا پایان سال به بهره‌برداری خواهیم رساند.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد گفت: طراحی نشانه‌های اسلامی مانند کاشی‌کاری‌ها، المان شهدا، کتیبه‌های طرح و... نیز به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
   برجسته‌نژاد بیان کرد: موضوع معماری اسلامی و ایرانی طرح نیز در فاز بازبینی طرح است که امیدواریم تا پایان سال این طراحی به اتمام برسد تا عملیات اجرایی آن آغاز شود.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد گفت: پروژه میدان شهدا پروژه‌ای خاص با کاربری‌های مختلف و محصول تفکر بشری است و قطعا نمی‌تواند صد درصد بدون اشکال باشد در این راستا بازبینی طرح اشکالات آن را به حداقل رسانده است.
   وی به موضوع پیوست فرهنگی این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا به منظور استفاده از نظرات مردمی مسابقه‌ای برگزار شد که نتایج خوبی از آن نیز حاصل شده است.
   برجسته‌نژاد گفت: همچنین در موضوع پیش‌ آمده در بخش پیوست فرهنگی با معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری این تضارب افکار سبب اتفاقات خوبی شده است.
   احداث 2 هکتار فضای سبز در مرکز شهر
   وی گفت: همچنین تا پایان سال جاری نیز پل‌های عابر پیاده اطراف میدان شهدا نصب می‌شود تا ضمن کاهش ترافیک ایمنی عابران پیاده نیز افزایش پیدا کند.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد در بخش دیگری از این نشست خبری به افزایش فضای سبز این طرح اشاره کرد و افزود: سیاست اصلی در توسعه فضای سبز کاشت درخت است که به طور کلی در 4 گوشه میدان انجام خواهد شد.
   برجسته‌نژاد بیان کرد: همچنین تا انتهای سال جاری جعبه گل در فضای 400 مترمربع نصب می‌شود.
   وی تصریح کرد: به زودی 2400 مترمربع به فضای سبز این طرح اضافه خواهد شد که مساحت کل فضای سبز آن را به 2 هکتار خواهد رساند.
   برجسته‌نژاد گفت: همچنین در کل مجموعه طرح میدان شهدا 6000 واحد پارکینگ داریم که بخش‌هایی از آن به ثمر رسیده است.
   اتمام کامل طرح میدان شهدا 24 ماه بعد از بهره‌برداری از خط دوقطارشهری
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد همچنین به احداث شبستان منفی یک این پروژه اشاره کرد و گفت: در طبقه منفی یک میدان فضای شبستان گونه‌ای به وسعت 22 هزارمترمربع در حال احداث است که محل مناسبی برای تعاملات اجتماعی، فرهنگی و مذهبی مردم محسوب می‌شود.
   برجسته‌نژاد افزود: در شبستان طرح نمازخانه، 80 چشمه سرویس بهداشتی، وضوخانه، گرادیان به منظور برگزاری مراسمات آیینی، محل دسترسی به شریان‌های اصلی میدان و پارکینگ 1500 واحدی توحید و... ایجاد شده است.
   وی تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی در ادامه اجرای شبستان عملیات اجرایی ایستگاه G2 قطارشهری است لذا هر فضایی برای ما باز شود عملیات اجرایی شبستان ادامه پیدا خواهد کرد.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد بیان کرد: زمانی که این ایستگاه قطارشهری به بهره‌برداری برسد 24 ماه بعد عملیات اجرایی طرح میدان شهدا نیز به اتمام خواهد رسید.
   بهره‌برداری از 23 پروژه در محور صاحب‌الزمان(عج) تا پایان سال
   برجسته‌نژاد همچنین در خصوص محور صاحب‌الزمان(عج) نیز گفت: در سال جاری نیز 23 پروژه در این محور به بهره‌برداری رسید که شامل مسکونی، تجاری و اداری است؛ در کنار آن 20 متری هشت‌آباد و مسیر محور خیابان توحید به جهان بخش نیز بازگشایی می‌شود.
   وی با اشاره به اینکه برخی از پروژه‌های میدان شهدا به شکل زمین و پروانه است، گفت: در محور توحید کاربری‌های مختلفی از جمله اقامتی، تاریخی، ورزشی، هتل، آموزشی، پارکینگ و ... تعریف شده اما در حال حاضر معماری میدان به خصوص در این محور باید شکل خود پیدا پیدا کند لذا از سرمایه‌گذاران درخواست داریم که در این راستا همراهی و همکاری لازم را داشته باشند.
   برجسته‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بلاتکلیفی اجرای پروژه نرگس 2 اضافه کرد: شهرداری مشهد زمین و پروانه این پروژه را به بنیاد تعاون ناجا فروخته است با این حال به دلیل بلاتکلیفی در اجرای این پروژه اخطارهای لازم داده شده و اگر این گود تبدیل به پروژه نشود قطها بخش‌های قضایی ورود پیدا خواهد کرد.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد بیان کرد: در طرح میدان شهدا حدود 5000 مالک وجود دارد لذا گره‌های حقوقی زیادی وجود داشت اما در این دوره مدیریت شهری بسیاری از گره‌های حقوقی باز شد؛ به عنوان مثال مشکل پروژه هدایت با تنظیم توافقنامه رفع شد.
   برجسته‌نژاد گفت: همچنین مشکلات ورثه‌ای املاک طرح نیز بودن مراجعه به مراجع قضایی در حال رفع شدن است و از روند تبدیل شدن املاک موقوفه‌ای به احسن نیز در حال انجام است.
   محدودیت‌های اجرای طرح میدان شهدای مشهد
   وی با بیان اینکه پروژه میدان شهدا با دیگر پروژه‌های شهری تفاوت دارد، تصریح کرد: این طرح در یک آکواریوم شیشه‌ای قرار دارد و مردم بر این پروژه نظارت دارند.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد بیان کرد: این طرح با محدودیت‌هایی مواجه است که یکی از این موارد تاسیسات شهری و ترافیک عبوری است که نمی‌توان آن را متوقف کرد.
   برجسته‌نژاد اضافه کرد: همچنین در این پروژه با موضوعات فنی، حقوقی و مالی درگیر هستیم و از طرفی باید در زمینه خدمات شهری، فرهنگی، اقتصادی و... نیز فعالیت داشته باشیم.
   وی گفت: تمام این موارد اجرای این پروژه را سخت اما شیرین می‌کند اما با این وجود این پروژه در حالی که تکمیل نشده اما کارکرد خود را تا امروز به خوبی نشان داده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد بیان کرد: از نظر ما در بخش‌هایی از پروژه تاخیر به وجود آمده که قابل توجیه نیست اما در هر جایی اگر بتوانیم عملیات اجرایی انجام دهیم دریغ نمی‌کنیم.
   حتی یک سانتیمتر از سنگ‌فرش‌های عرصه را برای دومین بار تعمیر نکردیم
   برجسته‌نژاد با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های بزرگ مدیریت شهری سنگ‌فرش‌های عرصه بود، تصریح کرد: در این زمینه گزارشی آماده شده که اتفاقات و تخلفاتی وجود داشت که بخشی از آن مربوط به طرح، بخشی از اجرای نادرست و برخی بهره‌برداری نادرست است.
   وی اضافه کرد: با توجه به حل ریشه‌ای این مشکل در این مدت حتی یک سانتیمتر از سنگ‌فرش‌های عرصه را برای دومین بار تعمیر نکردیم.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای مشهد گفت: پروژه‌ای که 13 سال از بهره‌برداری آن می‌گذرد نیاز به نگهداری و مراقبت دارد لذا باید به این مهم توجه کرد.
   برجسته‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص لغزندگی سنگ‌فرش‌های عرصه میدان در فصل زمستان بیان کرد: برای حل این معضل دستگاهی ابداع شده که با کارکرد خود این مشکل را کاهش می‌دهد اما زمانی که طبقه منفی یک (شبستان) به بهره‌برداری برسد در فصل زمستان شاهد مشکلات فعلی نخواهیم بود.
   فرزانه نثاری
    

   تعداد بازدید: 373
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .