•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 353
   کد: 144194
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   با مشارکت علاقه‌مندانی از سراسر کشور تاکنون صورت گرفته است؛

   استقبال 30 هزار هنردوست از جشنواره هنر شهری مشهد در فضای مجازی

   داوران مشخص شدند و برای هر بخش هیاتی از داورانی با تجربه به کارگیری شدند اما در دروه‌های پیشین شاهد داوری یک هیات واحد برای همه آیتم‌های فراخوان بودیم.
   استقبال 30 هزار هنردوست از جشنواره هنر شهری مشهد در فضای مجازی

   سرپرست مدیریت امور هنری شهرداری مشهد از استقبال 30 هزار هنردوست از فراخوان جشنواره هنر شهری مشهد ویژه نوروز 97 در سراسر کشور خبر داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مصطفی حسن‌زاده با بیان این مطلب، گفت: فراخوان جشنواره هنر شهری مشهد «خانه بهار» ویژه نوروز 97 که از یک ماه پیش آغاز شده، تنها در فضاتی مجازی و سایت این جشنواره منتشر شده و برخلاف رویه سال‌های گذشته به منظور حفظ محیط زیست، هیچ‌گونه تبلیغی به صورت چاپی منتشر نشده است. با این وجود تاکنون 30 هزار نفر از علاقه‌مندان به موضوعات هنری فراخوان‌های منتشر شده در فضاهای مجازی و اینترنتی را مشاهده کرده و هنرمندانی از شهرهای اصفهان، تهران، کاشان، تبریز و غیره آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره در مشهد ارسال کرده‌اند.
   وی با اشاره به تفاوت‌‎های فراخوان جشنواره هنر شهری مشهد ویژه نوروز 97 به نسبت سال‌های گذشته، بیان کرد: امسال جشنواره «خانه بهار» در 8 قالب مختلف یادمان‌های دائم شهری، هنرهای موقت شهری، نقاشی دیواری و نقش برجسته، گرافیک شهری، آذین‌بندی و تزیینات شهری، نمایش‌های خیابانی و جشن‌های آیینی و نورپردازی و ویدئوی شهری، هنر گل‌آرایی شهری منتشر شده است اما سال‌های گذشته همه این قالب‌ها در یک فراخوان منتشر می‌گردد.
   سرپرست مدیریت امور هنری شهرداری مشهد به اختصاص هیات‌های داوری ویژه هر بخش اشاره کرد و گفت: داوران مشخص شدند و برای هر بخش هیاتی از داورانی با تجربه به کارگیری شدند اما در دروه‌های پیشین شاهد داوری یک هیات واحد برای همه آیتم‌های فراخوان بودیم.
   حسن‌زاده به ارسال نامحدود آثار در سال‌های گذشته اشاره کرد و توضیح داد: سال‌های گذشته هنرمندان به هر تعداد که مایل بودند می‌توانستند آثار خود را به جشنواره ارسال کنند در نتیجه گاها یک هنرمند تا 50 اثر را برای شرکت در جشنواره ارسال می‌کرد.
   وی افزود: اما با توجه به اینکه 10 سال از اکران آثار استقبال از بهار در مشهد می‌گذرد، ضرورت دارد کار به صورت تخصصی به پیش رود. به همین منظور محدودیت برای ارسال آثار گذاشته شده است. بدین ترتیب هنرمندان تنها مجاز هستند در 3 بخش و هر بخش حداکثر 5 اثر را به جشنواره «خانه بهار» ارسال کنند. در این صورت اولین مرحله داوری آثار از سوی خود هنرمند صورت می‌پذیرد.
   سرپرست مدیریت امور هنری شهرداری مشهد بر لزوم کیفی‌سازی آثار تاکید کرد و گفت: نباید آثار ارسالی کپی باشند اگر کارها کپی باشد، در هر مرحله از دریافت، داوری و ساخت آثار، ادامه کار تعطیل شده و هنرمند مربوطه به مدت 2 سال از شرکت در جشنواره محروم خواهد شد.
   حسن‌زاده همچنین به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: از آنجا که مشهد شهر گوهرسنگ‌ها است، برای اولین بار یکی از محورهای فراخوان به همین موضوع اختصاص داده شده و جایزه ویژه‌ای نیز برای آثار برتر این محور در نظر گرفته شده و در مراسمی که در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، تندیس مردمی به بهترین اثر از نگاه مردم اهدا خواهد شد.
   وی به اختصاص بخش «جنت ما» در جشنواره امسال اشاره کرد و توضیح داد: این قالب هنری برای اولین بار مطرح شده و در سال‌های آینده بیشتر بر روی آن پرداخته خواهد شد. بدین صورت که نورپردازی و ویدئوی شهری که حاوی صدا و تصویر است، به جشنواره الحاق شده است.
   سرپرست مدیریت امور هنری شهرداری مشهد ادامه داد: در هر بخش از این فراخوان، یک کارگاه آموزشی تجربی برگزار می‌شود که هنرمندان و متخصصان آن حوزه به بیان تجارب و اطلاعات مورد نیاز برای خلق اثر در هر بخش می‌پردازند.
   حسن‌زاده بیان کرد: در هر کارگاه 5 هنرمند یا متخصص، ارائه دارند و عموم هنرمندان می توانند به صورت رایگان در کارگاه ها شرکت کنند.
   وی با اشاره به اینکه سال گذشته 1800 اثر در بخش المان‌‌های موقت ارائه شد، بیان کرد: همچنین در بخش‌های دیگر نیز 600 اثر ارائه شد. اما امسال پیش‌بینی می‌شود با توجه به استقبال گسترده علاقه‌مندان از فراخوان جشنواره هنر شهری مشهد در فضاهای مجازی، در نوروز 97 شاهد مشارکت گسترده هنرمندانی از سراسر کشور در این رویداد باشیم.
   گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.bahar97mashhad.ir مراجعه کنند.
   نجمه کیشی
    

   تعداد بازدید: 353
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .