•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 169
   کد: 151574
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس انتقاد کرد؛

   بروکراسی اداری و ناآگاهی علت اصلی عدم تحقق آبادانی توس/ ضرورت خروج فردوسی از انحصار اندیشمندان

   دیدن خشت و سنگ در آرامگاه فردوسی جذاب نیست. بلکه باید داستان‌ها را تعریف و مسائل پیرامون آن‌ها را مطرح کرد تا علاقه‌مندی ایجاد شود. در این صورت جاذبه شکل می‌گیرد.
   بروکراسی اداری و ناآگاهی علت اصلی عدم تحقق آبادانی توس/ ضرورت خروج فردوسی از انحصار اندیشمندان

   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد بروکراسی اداری و ناآگاهی را علت اصلی تحقق نیافتن دستور مقام معظم رهبری در آبادانی توس دانست.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، سید مسعود ریاضی با بیان این مطلب در برنامه زنده رادیویی «گفتگوی شهر بهشت» که به مناسبت بیست و پنجم اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از صدای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: 22 سال از زمان فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص آبادانی توس می‌گذرد. اما هنوز اندر خم تحقق آن مانده‌ایم. شاید بتوان دلایل عدم تحقق آبادانی توس را در بروکراسی اداری، ناآگاهی، بی اطلاعی و کم کاری و نداشتن همت لازم در این خصوص دانست که سبب شده غبار بی‌توجهی بر این میراث عظیم بنشیند.
   وی افزود: هزار سال است فردوسی از بین ما رفته، اما قدر و منزلتش آنچنان که باید شناخته نشده است. شاید وسواس زیاد در خصوص این گنج گران و اهمیت پاسداشت آن سبب شده نتوان به صورت روان و آسان تصمیم گیری صورت پذیرد.
   22 سال گذشت، 2 صورتجلسه تنظیم شد!
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس خاطر نشان کرد: از سال 75 که تاکید مقام معظم رهبری در خصوص توس مطرح شد، شورای عالی احیای شهر تاریخی توس تنها 2 صورتجلسه داشت.
   ریاضی افزود: خروجی این شورا نیز تصمیم‌سازی است که به استان سپرده شده است. همچنین تصمیم‌گیری نیز به شورای عالی احیای توس سپرده شده که به دلیل عدم تشکیل جلسه مصوباتی نداشته است. اجرای کار نیز به میراث فرهنگی سپرده شده است. سازمانی که دارای اعتبارات حداقلی است و نتیجه آن شده که امروز شاهدش هستیم.
   وی با اشاره به اینکه مردم با پتانسیل‌های توس آشنایی کافی ندارند، بیان کرد: مردم با بسترهای تاریخی شاهنامه آشنایی ندارند. به همین منظور ضرورت دارد میراث برجای مانده فردوسی از حلقه اندیشمندان و متخصصین خارج شده و بین مردم تسری یابد.
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس با اشاره به اینکه قرار بود محدوده توس به شهر تاریخی توس تبدیل شود، توضیح داد: هم اکنون توس به دلیل سرانه جمعیتی شهر محسوب نمی‌شود و ناحیه منفصل شهری به حساب می‌آید.
   ریاضی با تاکید بر اینکه برای ساخت و ساز شهری باید طرح شهری تهیه شود، بیان کرد: در واقع تهیه طرح جامع و طرح تفصیلی از جمله طرح‌هایی است که بر مبنای آن شهرداری‌ها می‌توانند پاسخگویی ‌کنند. اما از آنجایی که محدوده منفصل توس مدت زیادی نیست که به شهرداری واگذار شده، طرح ندارد.
   وی تاکید کرد: مقارن با فعالیت دور پنجم شورای اسلامی شهر مشهد در این زمینه اقدامات لازم صورت گرفت و هم اکنون مشاور در حال تهیه طرح‌های شهری ناحیه منفصل شهری توس است که گزارش آن به زودی منتشر می‌شود.
   در محدوده شهر تاریخی مجوز ساخت و ساز صادر نمی‌شود
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس در خصوص صدور مجوز برای ساخت و ساز در این محدوده گفت: وقتی در سطح زیرین زمین‌‌های اطراف توس، شهر تاریخی وجود دارد، اجازه ساخت و ساز قطعا صادر نمی‌شود.
   ریاضی با بیان اینکه نگاه اصلی در احیای توس بحث فرهنگی است، اظهار کرد: این نگاه دارای اولویت است. شهر تابران، شهر سلجوقی و غیره به دلیل اکتشافات باستان شناسی توسعه چندانی نخواهد داشت و تنها به آن‌ها از قبل که ساخت و ساز داشتند، پاسخگویی می‌شود.
   وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نیازمند مهیا کردن زیرساخت‌های گردشگری، تفرجگاه، پارک، محل‌های نمایش و غیره هستیم که این موارد در دستور کار مشاور قرار دارد.
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس بزرگترین مشکل فردوسی را عدم آشنایی مردم و معرفی نشدن وی به عموم مردم دانست و گفت: پیش از این از حرم مطهر به سمت آرامگاه فردوسی تابلویی برای معرفی این ظرفیت وجود نداشت. اما هم‌اکنون احیای این تابلوها صورت گرفت. گرچه این اقدام حداقلی است و باید بیشتر از این‌ها کار شود.
   ریاضی با بیان اینکه توس و گردشگر را اتفاق جذب می‌کند، نه خشت و سنگ، خاطر نشان کرد: دیدن خشت و سنگ در آرامگاه فردوسی جذاب نیست. بلکه باید داستان‌ها را تعریف و مسائل پیرامون آن‌ها را مطرح کرد تا علاقه‌مندی ایجاد شود. در این صورت جاذبه شکل می‌گیرد.
   نجمه کیشی

    

   تعداد بازدید: 169
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .