•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 302
   کد: 156343
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
   رییس شورای شهر مشهد در نشست خبری مطرح کرد:

   برگزاری نشست دستگاه قضایی و مدیریت شهری مشهد با مدیریت استاندار برای باز کردن گره کمربند جنوبی / تحقق 221 مصوبه با برگزاری 30 جلسه علنی طی 11 ماه فعالیت شورای پنجم / برنامه شهرداری برای بازگرداندن شادی به کوهستان پارک

   دولت بعنوان نهادی حاکمیتی بدون شک دچار نارسایی‌هایی هست ولی جریانات و گروه‌های سیاسی که علت و منشاء برخی از مشکلات امروز کشور هستند باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند؛ همه در قبال آنچه پیش آمده مسئول هستیم و این مسئولیت و سختی را نباید به دوش دیگران بیاندازیم.
   برگزاری نشست دستگاه قضایی و مدیریت شهری مشهد با مدیریت استاندار برای باز کردن گره کمربند جنوبی / تحقق 221 مصوبه با برگزاری 30 جلسه علنی طی 11 ماه فعالیت شورای پنجم / برنامه شهرداری برای بازگرداندن شادی به کوهستان پارک

   رییس شورای شهر مشهد در نشست خبری خود گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، به زودی برگزاری نشست دستگاه قضایی و مدیریت شهری مشهد با مدیریت استاندار برای باز کردن گره کمربند جنوبی محقق می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمدرضا حیدری در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار و در آستانه یکساله شدن فعالیت شورای پنجم، ضمن تقدیر از تلاش و زحمات طاقت‌فرسای خبرنگاران که مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و تلاش وافری برای انعکاس اقدامات دستگاه‌های مختلف انجام می‌دهند، اظهارکرد: نقش خبرنگاران در همه دوران و مقاطع زمانی بسیار حساس بوده و امروز اهمیت بیشتری پیدا کرده است؛ بویژه با غلبه‌ای که در فضای مجازی اتفاق افتاده، وجود خبرنگاران صادق و دلسوز که در فضای حقیقی اطلاعات منتشر می‌کنند، نقش تاثیرگذاری دارد.
   وی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های انجام شده در ادوار گذشته شورا، گفت: مدیریت شهری سابقه‌ای صد ساله در شهر مشهد دارد و در سال 1297 «بلدیه» با ماموریت‌های اندک و متناسب با شرایط اقتصادی و اجتماعی زمان شکل گرفت که در گذر زمان توسعه یافت و امروز وارث آن هستیم.
   مدیریت شهری مشهد، عمری 100 ساله با نقاط ضعف و قوت
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه نقاط ضعف و قوت بسیاری طی این 100 سال وجود داشته است، افزود: به برکت وجود امام‌رضا(ع)، حرم مطهر رضوی بعنوان کانون و نقطه اتصال همه ارتباطات این شهر قرار داشته و در گذر زمان توسعه یافته و امروز شهری با وسعت متفاوت با گذشته شاهد هستیم.
   حیدری خاطرنشان کرد: از منظر شهرسازی، مطالعات و داده های امروز، نقایص و کمبودهای جدی داریم و مناطق پیرامونی و سکونتگاه های غیررسمی به مهمترین دغدغه مدیران و شهروندان تبدیل شده است؛ فضای کالبدی، حمل و نقل، سیما و منظر شهری و ... ضعف و قوت هایی دارند ولی در عین حال شورای پنجم با وجود اینکه مقصر این مسائل نیست، باید در حد توان و اختیارات خود در جهت رفع مشکلات تلاش کند.
   به عنوان شریک سختی‌های شهروندان جهت حل مشکلات مردم گام برمی‌داریم
   وی با بیان اینکه رنج و مشقت های مردم را نفی نمی‌کنیم، گفت: اعضای شورا بعنوان منتخبان مردم به شکل پیوسته با شهروندان و اقشار مختلف در ارتباط هستند و با حضور در محلات و بازدید های میدانی در جریان تمامی مسائل و مشکلات قرار دارند؛ ما خود را شریک سختی‌های شهروندان می‌دانیم، منتخب این مردم هستیم که مایه افتخار ماست و با همکاری یکدیگر در جهت رفع مشکلات گام برمیداریم.
   حیدری در ادامه تصریح کرد: دولت بعنوان نهادی حاکمیتی بدون شک دچار نارسایی‌هایی هست ولی جریانات و گروه‌های سیاسی که علت و منشاء برخی از مشکلات امروز کشور هستند باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند؛ همه در قبال آنچه پیش آمده مسئول هستیم و این مسئولیت و سختی را نباید به دوش دیگران بیاندازیم.
   وی گفت: وقتی طرح 3 فوریتی برای لغو برجام در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود، به سفارت کشورها تعرض و حمله می‌شود و رویکردهای منفی برای سرمایه‌گذاری در شهر بیان می‌گردد، نمی‌توان مردم را گردهم جمع کرد و از بالای صندلی دیگران را تخریب و مقصر مشکلات بدانیم؛ چنین رویکردی نه منصفانه است و نه مطابق قانون.
   جامعه نیازمند یک صدای واحد است
   حیدری با تاکید بر اینکه از جامعه باید یک صدای واحد بلند شود تا انسجام و وحدت بر آن حاکم باشد، افزود: در شورای شهر مشهد این رویکرد مبنای فعالیت های مختلف قرار گرفته و طرحی با عنوان «فضیلت شنیدن» و به منظور گسترش تعامل و ارتباط با شهروندان و شنیدن نظرات و انتقادات و پیشنهادات ایشان در جهت اداره هرچه بهتر شکل گرفته است.
   وی افزود: از تمامی مدیران بخش های مختلف نیز خواستاریم تا با تاسی از این روش، پیوسته در کنار مردم باشند تا ایشان بدانند که مدیرانشان پیگیر امور بوده و سعی جدی بر حل مشکلات دارند.
   اصلاح فرآیند‌ها، شفافیت و ارتقاء امید از مهمترین رویکردهای شورای پنجم است
   رئیس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: در شورای پنجم جهت‌گیری‌هایی داشتیم که به صورت مستمر و از ابتدای فعالیت شورا به دنبال آنها بوده‌ایم؛ مهمترین این رویکردها اصلاح فرآیندها و رویه‌های جاری و همچنین ارتقاء امید و سرمایه اجتماعی است تا بواسطه این مهم، از منافع شهر دفاع و برای تمام تصمیمات خود، منافع مردم را مدنظر را قرار دهیم.
   حیدری شفافیت و انضباط مالی، مبارزه با فساد، توسعه عدالت محور در مناطق پیرامونی، توجه ویژه به هویت فرهنگی و تاریخی شهر و تعامل و ارتباط بین بخشی را از دیگر رویکردهای بارز و شاخص شورای پنجم دانست و گفت: در کنار این موارد، توجه به زیرساخت های حمل و نقل ریلی درونشهری و اداره شهر به مطلوب‌ترین شکل ممکن نیز مورد توجه قرار گرفته است.
   تخریب‌ شورای پنجم ناشی از رویکرد عدالت محورانه و فسادستیزی است
   حیدری با اشاره مجدد به موضع شورای شهر و مدیریت شهری در بحث شفافیت و مبارزه با فساد، گفت: بخاطر این موضع عدالت محور و فسادستیز، هزینه‌هایی می‌پردازیم؛ برخی از تخریب‌های فضای مجازی علیه اعضای شورا و مدیریت شهری نیز ناشی از همین رویکرد است.
   وی با بیان اینکه گزارشات مربوط به دوره گذشته توسط دستگاه های نظارتی و کمیسیون های مسئول نظارت بر امور مالی احصاء شده و برای جلوگیری از تسری یافتن نگاه ناکارآمدی و عدم اعتماد شهروندان اطلاع رسانی نشده است، افزود: این موضوعات را از راه های قانونی پیگیری می‌کنیم چرا که فضای ناامیدی نباید در جامعه تشدید شود؛ نوع هزینه‌ها و پرداخت‌های مالی در برخی موارد تعجب آور بوده و این موارد هیچ ارتباطی با وظایف شهرداری نداشته است.
   اهتمام مدیریت شهری مشهد بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام
   حیدری افزود: به آنهایی که از این فضا سوء استفاده کرده و داده های غیرمتقن و مخدوش را به سطح جامعه منتقل می‌کنند، هشدار می‌دهیم؛ در این شرایط نیازمند تقویت انسجام ملت هستیم و باید کمک کنیم تا بواسطه نگاه‌ها و رویکردهای سیاسی اطلاعاتی که شایسته نبوده و صحت و سقم آن مسلم نیست، در فضای شهر پخش شود.
   وی با اشاره به اهتمام ویژه مدیریت شهری برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام سطح شهر گفت: عملیات عمرانی این پروژه‌ها به دلایل مختلفی متوقف شده بوده که آثار اجتماعی و اقتصادی منفی دارد؛ تعطیلی پروژه‌ها، به یکی از چالش های دولت منجر شده که رکود و تورم را بهمراه داشته است.
   حل مشکلات پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کارگروه تسهیل
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس بیان کرد: تعداد این پروژه‌های سرمایه‌گذاری سطح شهر را 35 پروژه اعلام کرد که تعداد زیادی از آنها حل و فصل شده است و تصریح کرد: شورای پنجم مصمم به اتمام این پروژه‌هاست؛ به همین‌منظور کارگروه تسهیل ذیل کمیسیون سرمایه‌گذاری، اقتصادی و مشارکت‌های شورا شکل گرفته که به صورت موردی آنها را بررسی می‌کند.
   حیدری با بیان اینکه پروژه آرمیتاژ گلشن، پایتخت و ... از جمله پروژه‌هایی هستند که مشکلات آنها توسط این کارگروه برطرف شده و به ‌بهره‌برداری رسیده‌اند، گفت: کمیته‌های نظارتی نیز در این زمینه نقش بسزایی ایفا می‌کنند.
   برنامه عملیاتی 1397-1400 شهرداری تا پایان مردادماه جاری به صحن علنی شورا می‌آید
   وی تصریح کرد: برخی از مشکلات پروژه‌های بزرگ سطح شهر ناشی از مشکلات مالی سرمایه‌گذاران است؛ برخی دیگر از پروژه‌ها نیز مصوبه کمیسیون ماده 5 ندارد و به دلیل نبود تعامل مدیریت شهری و کمیسیون ماده 5 پروژه‌ها با مشکلاتی مواجه شده و شهرداری آنها را پلمپ کرده در صورتی‌که قبلا هزینه‌های هنگفتی از آنها دریافت نموده است.
   حیدری همچنین به برنامه عملیاتی 1400-1397 مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: این برنامه تا پایان مردادماه به صحن علنی آورده می‌شود؛ طی یک سال فعالیت شورای پنجم نقاط قوت و ضعف مدیریت شهری شناسایی شده و طبق آنها برای 3 سال آتی نیز برنامه های جامعی تدوین شده است. این برنامه در کمیسیون های شورا در حال بررسی می‎باشد.
   به دنبال رفع ایرادات جدی در زمینه پاسخگویی به شهروندان در حوزه شهرسازی هستیم
   اصلاح فرآیندها از دیگر محورهای سخنان حیدری در این نشست بود و تصریح کرد: در حوزه شهرسازی شهرداری که کانون مراجعات مردمی است، ایرادات جدی در زمینه پاسخگویی به شهروندان داریم؛ این اصلاح فرآیند زمانبر است و از سازوکارهای حاکم راضی نیستیم.
   وی خاطرنشان کرد: مدیران شهرداری مناطق در قبال تخلفات منطقه های تحت پوشش مدیریت خود باید پاسخگو باشند و نظارت خود را بیشتر کنند؛ معدود افراد سودجویی نباید چهره جمع کثیری از خادمان مردم را شهر مخدوش کنند.
   لزوم افزایش تلاش‌ها برای مقابله با افراد سودجو در مدیریت شهری مشهد
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به تلاش های بسیاری که در زمینه مقابله با این افراد سودجو در مدیریت شهری انجام شده است، اظهارکرد: با وجود همه این تلاش‌ها، از شرایط کنونی راضی نیستیم؛ شهرداری با کمک دستگاه‌های نظارتی خود باید سازوکاری اتخاذ نماید که حتی یک مورد تخلف هم دیده نشود.
   حیدری اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به شهروندان برای تمامی مراحل انتخاب شهردار و همچنین پخش زنده جلسات صحن علنی را جزو مصداق های شفافیت شورای شهر عنوان کرد و گفت: فضای انتقاد در حوزه مدیریت شهری کاملا باز است؛ شهروندان عزیز می‌توانند در جریان تمامی مذاکرات جلسات صحن علنی قرار گیرند در حالیکه این رویکرد در گذشته حاکم نبوده و فقط خبرنگاران به این مذاکرات دسترسی داشته‌اند.
   بارگذاری همه قراردادها و معاملات شهرداری بر روی سامانه فاش
   وی بارگذاری بودجه سال 97 شهرداری روی سامانه‌های مختلف را از دیگر مصادیق شفافیت دانست و افزود: علاوه‌بر این‌ها، سامانه فاش نیز با وجود تمامی ایرادات فعالیت می‌کند و قراردادها و معاملات شهرداری روی این سامانه بارگذاری و به روز می‌شوند.
   حیدری در ادامه از بخشی ثمرات این شفافیت و بارگذاری مزایده‌ها و مناقصه های شهرداری سخن گفت و خاطرنشان کرد: پارک ملت سال گذشته به مبلغ 7 میلیارد تومان واگذار شده بود که امسال با برگزاری شفاف مناقصه و عدم حذف بی‌دلیل برخی شرکت‌کنندگان در این فرآیند، بهره‌برداری این پارک به مدت یک سال با 20 میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شد.
   افزایش 13 میلیارد تومانی واگذاری شهربازی پارک ملت با ایجاد شفافیت در معاملات شهرداری
   وی افزود: فروشگاه های تحت پوشش شهرداری نیز سال گذشته با مبلغ 2 میلیارد تومان واگذار شده بوده که امسال به 8 میلیارد افزایش یافت؛ این افزایش درآمد شهرداری ناشی از نگاه های حوزه شفاف سازی مدیریت شهری است.
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به دیگر حوزه‌ها پرداخت و گفت: درصدی از اوراق مشارکت در اختیار شهردار بوده که می‌توانسته خارج از شمول آن را هزینه کند؛ این مصوبه را با وجود مشکلاتی که ایجاد می‌کند، در صحن علنی لغو کردیم چرا که مصداق بارزی از عدم شفافیت بود.
   مردم عملکردهای خلاف قانون در مدیریت شهری را به شورای شهر گزارش دهند
   حیدری افزود: از تمامی مردم، شهروندان و مراجعه‌کنندگان و پیمانکاران شهرداری و رسانه‌ها خواستاریم تا هرگونه عملکرد خلاف قانون از سوی شهرداری و مدیریت شهری را به شورای شهر گزارش دهند؛ هر اقدامی که خلاف رویه قانونی است را پیگیری خواهیم کرد تا این شفافیت را بیش از پیش به همگان عرضه کنیم.
   وی در ادامه به تشریح گزارشی از تعداد جلسات برگزار شده طی 11 ماه فعالیت شورای پنجم پرداخت و گفت: در این مدت، 30 جلسه علنی و 221 مصوبه داشته‌ایم که این آمار در شورای چهارم، 39 جلسه علنی و 154 مصوبه است؛ تعداد جلسات علنی این دوره از شورای شهر در مقایسه با دوره پیشین کمتر بوده ولی مصوبه بیشتری را شاهد هستیم که بیانگر کیفیت جلسات و صرف هزینه کمتر در مدیریت شهری است.
   تحقق 221 مصوبه با برگزاری 30 جلسه طی 11 ماه فعالیت شورای پنجم
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد از برگزاری 319 جلسه کمیسیون و بررسی 108 طرح، 326 لایحه و 376 نامه خبرداد و افزود: تعداد اعضای شورای پنجم 10 نفر کمتر از دوره قبل است که این امر سبب می‎‌شود تا فشار بیشتری روی اعضای شورا باشد؛ با این وجود کمیسیون های «حقوقی» که یکی پرکارترین کمیسیون‌های شورا محسوب می‌شود و همچنین کمیسیون «توسعه و عمران توس» شکل گرفته است.
   حیدری با بیان اینکه اعضای شورا و یا نمایندگان ایشان بعنوان بعد نظارتی در 320 مناقصه شهرداری شرکت‌کرده‌اند، اظهار کرد: خوشبختانه در این دوره شاهد گسترش تعاملات مردم و شهروندان با منتخبین شورا هستیم؛ در این مدت بیش از 4 هزار و 500 مراجعه کننده به شورای شهر داشته‌ایم که از طریق شهرداری موفق نشدند درصدد رفع مشکلات خود برآیند.
   حل و فصل 2900 پرونده در کمیته‌های نظارتی و نشست‌های کارشناسی شهرداران مناطق
   وی با اشاره به فعالیت کمیته‌های نظارتی گفت: حدود یک هزار و 800 پرونده به شهرداران ارجاع داده شده که در نشست های کارشناسی با شهرداری‌های مناطق آنها را حل و فصل کردیم؛ برخی از این پرونده‌ها 2 تا 3 سال درگیر پروسه‌های اداری بوده‌اند.
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خاطرنشان کرد: 1100 پرونده در کمیته های نظارتی و با حضور اعضای شورا بررسی شده و همه اعضا روزهای یکشنبه هر هفته در مناطق شهرداری حضور و با شهروندان ارتباط مستقیم دارند؛ 600 پرونده حوزه نظارت مالی نیز به نظارت عالیه شورا ارجاع داده شده که 350 مورد آن منجر به اقدام شده است.
   ثمرات خوبی از نگاه تعاملی شورای شهر و شهرداری با دستگاه‌های تاثیرگذار شهر بدست آمده است
   حیدری افزود: بواسطه تلاش‌ها و بررسی‌های کمیسیون ماده 24، منابع مالی بسیار زیادی به شهرداری بازگشته است؛ قراردادها یک به یک رسیدگی شده و از این بابت رقم زیادی از منابع مردم بازگشت خورده چرا که پیمانکار در زمینه مربوطه از صلاحیت لازم برخوردار نبوده و شایستگی اجرای پروژه را نداشته است.
   حیدری در ادامه صحبت‌های خود پیرامون مسائل مالی و نظارت بر آنها، تصریح کرد: حسابرسان شهرداری از سوی شورای شهر انتخاب می‌شوند و ایشان بعنوان افراد بی‌طرف به مخارج شهرداری نظارت می‌کنند.
   وی با بیان اینکه کمیسیون های ده‌گانه شورا تلاش های خوبی داشتند که ثمرات بسیاری هم داشته است، اظهارکرد: خوشبختانه این موفقیت به نگاه تعاملی شورای شهر و مدیریت شهری با دستگاه های تاثیرگذار سطح شهر برمی‌گردد؛ بسیار خرسندیم که مجموعه‎‌ای منسجم، دلسوز و پرتلاش برای خدمت به مردم شکل گرفته است.
   پرداخت بخش عمده‌ای از بدهی یک هزار میلیارد تومانی شهرداری به پیمانکاران
   رئیس شورای شهر مشهد در ادامه نشست به سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه پاسخ داد و در خصوص میزان بدهی‌های شهرداری گفت: خوشبختانه با تلاش شهردار محترم و معاونت اقتصادی شهرداری، بخش زیادی از بدهی ‌های ناشی از اوراق مشارکت و بانک‎‌ها تصفیه شده ولی بخشی دیگر نیز باقیمانده است؛ این نکته را باید مورد توجه داشت که شهرداری در اوایل دوره پنجم در لیست سیاه بانک‌ها قرار داشت.
   حیدری تصریح کرد: بدهی 1000 میلیارد تومانی شهرداری به پیمانکاران در پایان سال 96 نگرانی جدی در مدیریت شهری ایجاد کرده بود که با تلاش حوزه مالی بخش زیادی از این بدهی‌ها پرداخت شد؛ موعد سررسید بخشی از اوراق مشارکت نیز در سال 97 فرا خواهدررسید که این امر یکی از چالش‌های این روزهای شهرداری است مخصوصا تسهیلات ارزی.
   پیاده محوری و اصلاح پیاده روها در دستور کار مدیریت شهری
   وی در پاسخ به سوالی پیرامون بحث رویکرد پیاده‌محور کردن شهر، اظهارکرد: این امر رویکرد جدیدی است و در تمام شهرهای پیشرفته دنیا لحاظ شده است؛ پیاده‌محوری در برخی معابر مثل خیابان جنت شاهد بودیم و خیابان آیت ا... واعظ طبسی(ره) نیز پیاده محور است؛ همچنین برخی خیابان‌های اطراف حرم مطهر نیز از این رویکرد تبعیت می‌کند.
   حیدری با تاکید بر اینکه تقویت پیاده‌محوری نیازمند برخی زیرساخت‌های لازم است، گفت: یکی از اصلی‌ترین این زیرساخت‌ها، اصلاح پیاده‌روهاست؛ در همین راستا شاهدیم که مناسب‌سازی پیاده‌رو خیابان توحید امروز در حال اجرایی شدن است و توسعه پیدا خواهد کرد.
   رسیدگی به تخلفات مالی مدیریت شهری گذشته از طریق قانونی نه افشا
   تخلفات مالی مدیریت شهری پیشین از دیگر سوالات خبرنگاران بود که حیدری در این خصوص گفت: مدیرانی اضافه بر سقف مجاز دریافت کرده‌اند، این مبلغ حاصل شده و به کمک نهادهای نظارتی در حال باز پس‌گیری این منابع هستیم چرا که مازاد بر حد مجاز بوده و حق شهروندان ضایع شده است.
   وی با بیان اینکه بنا بر فاش کردن این اطلاعات نداریم و از راه‌های قانونی پیگیری های لازم انجام خواهد شد، افزود: سفرهای خارجی نیز توسط اعضای شورا انجام شده که مراحل قانونی خود را طی نکرده و باید به آنها رسیدگی شود و حقوق مدیریت شهری استیفا گردد.
   ورود شورای شهر برای تحقیق و تفحص در مورد هزینه‌های نمایشگاه مشهد دوست داشتنی
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: خوشبختانه تا کنون گزارشی مبنی بر تخلفات مالی و فسادهایی در مقیاس کلان شاهد نبوده‌ایم.
   حیدری در خصوص نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» هم گفت: نوع هزینه‌های این مجموعه برخی مستقیم بوده که از سوی سازمان فرهنگی شهرداری هزینه شده و برخی غیرمستقیم در بین مناطق شهرداری توزیع شده است؛ در خصوص هزینه‌های غیرمستقیم بعنوان مثال 250 میلیون تومان سند غذا داشتیم که قسمت مشخصی برای پرداخت آن معلوم نشده بود؛ امکانات و تجهیزاتی که برای نمایشگاه لازم بوده بین مناطق توزیع و به طور متمرکز هزینه نشده است.
   حیدری با بیان اینکه این موضوع یکی از موارد قابل تحقیق و تفحص است، اظهارکرد: هیچگونه اطلاعات و داده‌ای در این خصوص در شورای شهر وجود ندارد و به این موضوع ورود خواهیم کرد.
   تنها راه در مورد کمربند جنوبی به حداقل رساندن ایرادات و عوارض آن است
   کمربند جنوبی از دیگر موضوعات طرح شده توسط خبرنگاران بود که رئیس شورای شهر مشهد در این زمینه گفت: این موضوع نیازمند گفتگو و تعامل میان کارشناسان و مدیران مربوطه است؛ شورای پنجم در هیچکدام از مراحل تایید و تصویب این طرح نقشی نداشته ولی امروز بعنوان شورای شهر مسئولیت آن را برعهده دارد؛ هیچ پروژه‌ و طرحی در سطح شهر فاقد عیب و ایراد نیست ولی باید در جهت رفع و به حداقل رساندن آنها تلاش کنیم.
   حیدری گفت: وجود یک میلیون خودرو سواری، انجام شدن 6 میلیون سفر درونشهری و وجود ترافیک سنگین در بلوار وکیل آباد و کلانتری بر اهمیت بهره‌برداری از طرح می‌افزاید؛ کمربند جنوبی تمامی مصوبات لازم را اخذ کرده، بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای آن 170 میلیارد تومان تا به امروز هزینه شده است.
   وی افزود: این طرح اختلالات محیط زیستی دارد و اگر راه حل دیگری وجود داشت و این حجم از هزینه ‌انجام نشده بود، می‌توانستیم جلوی آن را بگیریم؛ برای دغدغه‌های این کمربند باید راهکارهای اجرایی حاصل شود و توجه داشته باشیم که تمامی پروژه‌ها در هر مجموعه‌ای آثار منفی و مثبت دارد.
   همه اسناد کمربند جنوبی به دستگاه قضایی ارسال شده است
   حیدری با اشاره به دغدغه هایی پیرامون گسترش ساخت و ساز در اطراف این کمربند گفت: محور جنوبی کمربند امکان ساخت و ساز وجود ندارد و محور شمالی آن نیز با مراقبت‌های بیشتر می‌توان مانع از این اقدام شد.
   وی در خصوص ارسال اسناد کمربند جنوبی به مراجع قضایی گفت: کلیه اسناد و مدارک به دستگاه‌های قضایی ارسال شده و به شهرداری توصیه می‌کنیم این موارد را در کمیسیون طرح جامع بررسی و داده های آن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
   حیدری اشاره‌ای هم به پارکینگ زیرسطحی آزادی داشت و تصریح کرد: نبود جای پارک یکی از مشکلات این محدوده است و پیوسته شاهد مشکلات ترافیکی در ابتدای بلوار وکیل‌آباد هستیم؛ در قبال این کمبود پارکینگ باید چه اقدامی انجام دهیم؟ مادامی که هزینه‌های سوخت و عوارض ارزان است، همه به استفاده از وسیله نقلیه شخصی تشویق می‌شوند.
   برگزاری نشست دستگاه قضایی و مدیریت شهری مشهد با مدیریت استاندار برای باز کردن گره کمربند جنوبی
   وی افزود: در فضای موجود باید به کارکردهای مثبت هر طرح توجه کنیم؛ پروژه کمربند جنوبی با توجه به پیشرفتی که داشته هیچ کاربری دیگری نمی‌تواند داشته باشد.
   حیدری گفت: چشمه‌سارهای این ارتفاعات جاری است و مهمترین نکته این است که این کمربند محوری برای تعامل مردم با ارتفاعات و گسترش تفریحات سالم خواهد شد؛ در کنار این جلوه طبیعی، باغ هایی با گونه های مختلف گیاهی و درختی توسط شهرداری ایجاد شده که اتفاق مبارکی است و می‌تواند مورد استفاده شهروندان قرار گیرد.
   رئیس شورای شهر مشهد اظهارکرد: پیگیری های بسیاری توسط نهادهای مختلف در خصوص کمربند جنوبی انجام شده و در آینده نزدیک منجر به نشستی با حضور استاندار و دستگاه قضایی و کارشناسی خواهد شد تا سازوکارهای اجرایی برای این کمربند ایجاد کنیم.
   توجه به برخی مطالبات مدیریت شهری در طرح درآمدهای پایدار مجلس
   حیدری در پاسخ به سوالی در خصوص لایحه درآمدهای پایدار مصوب هفته قبل دولت، تصریح کرد: دولت محترم در این زمینه طرحی به مجلس ارائه کرده که به 4 کمیسیون ارجاع شده است؛ در مجلس هم این موضوع به بحث گذاشته شده و لایه دولت و طرح مجلس مورد پیگیری قرار خواهدگرفت.
   وی افزود: پیش بینی ما این است که طرح مجلس مورد توجه قرار گیرد؛ برخی مطالبات مدیریت شهری در این طرح مورد توجه قرار گرفته ولی در عین حال دغدغه هایی نیز وجود دارد؛ تفاوت های بین لایحه پیشنهادی دولت، طرح مجلس و شوراهای کلانشهرهای کشور احصا شده که امیدواریم با انتقال آنها به نمایندگان مجلس شاهد بهبود شرایط شهرداری ها در حوزه درآمدهای پایدار باشیم.
   چاره‌ای جز جذب سرمایه‌گذار نداریم
   حیدری اشاره‌ای هم به مقوله سرمایه‎‌گذاری داشت و اظهارکرد: اقتصاد و درآمد شهر و همچنین توزیع آن به حوزه سرمایه‌گذاری بر‌می‌گردد؛ ظرفیت دولت در این زمینه محدود است و به همین خاطر چاره‌ای جز جذب سرمایه‌گذار و بخش خصوصی نداریم.
   وی از توجه ویژه شورای پنجم شهر مشهد به حوزه سرمایه‌گذاری و جلب اعتماد مجدد ایشان خبرداد و گفت: با حضور یکی از چهره های شاخص سرمایه‌گذاری در مشهد سبب شده تا بواسطه این فرد، معادل یک سوم بودجه نقدی 3 هزار میلیاردی شهرداری، سرمایه‌گذاری در مشهد صورت گیرد.
   سرمایه‌گذاری 5 هزار میلیارد تومانی در بودجه غیر نقدی شهرداری
   حیدری گفت: در بوجه غیرنقد شهرداری هم سرمایه‌گذاری در حال انجام شدن است؛ این دارایی‌ها معادل 5 هزار میلیارد تومان است و بخشی از قراردادهای حوزه توسعه شهری به این شکل می‌باشد.
   وی تصریح کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها شیب مثبتی دارد و بسته‌های خوب سرمایه‌گذاری توسط معاونت مربوطه در شهرداری آماده شده است؛ به دنبال اعتمادسازی در شهر هستیم ولی با این حال پروژه‌ سرمایه‌گذاری در این شهر آغاز نمی‌شود مگر اینکه تمام پیش فرض‌های آن مورد توجه قرار گیرد.
   بازگشت 3 درصد عوارض آموزش و پرورش با مصوبه شورای پنجم
   موضوع اختصاص درصدی از هزینه صدور پروانه به آموزش و پرورش نیز در این نشست مطرح شد و حیدری در این باره اظهارکرد: این مصوبه در اواخر شورای سوم ملغا شد ولی شورای پنجم پس از حدود 5 سال مجدد مصوب کرد که 3 درصد از هزینه صدور پروانه جهت نوسازی و ساخت مدارس به آموزش و پرورش مشهد اختصاص یابد.
   حیدری گفت: در بسیاری از شهرهای کشور سهم آموزش و پرورش از عوارض صدور پروانه دریافت می‌گشت اما در مشهد این موضوع اجرایی نمی‌شد تا اینکه شورای پنجم در قالب طرحی دریافت سه درصد عوارض را به تصویب رساند.
   وی افزود: بر اساس قانون شهرداری ها می توانند تا 5 درصد عوارض از پروانه ساختمانی به عنوان سهم آموزش و پرورش دریافت کنند اما به دلیل حاکم بودن شرایط رکود در بخش ساختمان تصمیم گرفتیم که این رقم در حد 3 درصد باشد.
   وی در خصوص مبلغ 52 میلیارد تومانی که آموزش و پرورش مدعی طلبکاری از شهرداری دارد گفت: هیچ مبلغی علاوه بر 3 درصد مصوب پرداخت نمی شود و عدم پرداختی‌های گذشته نیز قابل تحقق نیست.
   در مورد بازنشستگی شهردار، تابع قانون هستیم
   حیدری در زمینه مصوبه مجلس برای بازنشستگی مدیران گفت: این مصوبه باید در شورای نگهبان بررسی و به وزارت کشور ابلاغ شود؛ شورای شهر مشهد در هر شرایطی تابع قانون است.
   وی افزود: در شرایط بحرانی موجود خالی کردن مدیریت کشور از نیروهای باتجربه آثار خوبی ندارد ولی این امر به معنی عدم حمایت از نیروهای جوان نیست؛ معاونین شهردار مشهد همگی مدیرانی توانمند و جوان هستند.
   رئیس شورای شهر مشهد خاطر نشان کرد: شهردار بدون توجه به این مسائل پیوسته پیگیر امور شهری است و شبانه روز تلاش می‎‌کند؛ امیدواریم که این مصوبه شامل شهردار مشهد نشود و ایشان بتواند برنامه 4 ساله خود را با قوت پیگیری کند.
   یکی از خبرنگاران از ضعف حوزه اطلاع‌رسانی شهرداری و مدیریت شهری گفت و حیدری خاطرنشان کرد: بدون شک حوزه اطلاع‌رسانی شورا و شهرداری نقص هایی دارد و هیچکس منکر آن نیست ولی این دو مجموعه تلاش‌های مجدانه بسیاری داشته و گام های خوبی نیز برداشته اند.
   قرار نیست به هر منبع بی نام و نشانی پاسخگویی کنیم
   حواشی پیرامون سازمان همیاری شهرداری های استان نیز در این نشست با واکنش رئیس شورای شهر مشهد همراه شد و گفت: سازمان همیاری سازمانی است که شهرداری های استان سهامدار آن هستند و هیئت مدیره دارد و این هیئت مدیره با محوریت استاندار ساماندهی می‌شود.
   حیدری گفت: مدیرعامل امروز سازمان همیاری ها در سال 1394 پیش از روی کار آمدن شورای پنجم، مدیرعامل شرکت همیار سازه وابسته به سازمان همیاری بوده است؛ ایشان یکی از مدیران توانمند استان بوده که پیشتر یک شرکت زیان‌ده را به سوددهی رسانده است.
   وی گفت: قرار نیست به هر منبع بی نام و نشانی پاسخگویی کنیم؛ احساس لزوم برای پاسخگویی نمی‌کنیم و مردم خود قضاوت خواهندکرد.
   برخی بازماندگان انتخابات، میدانداری تخریب شورای پنجم و مدیریت شهری را بر عهده گرفته‌اند
   حیدری با بیان اینکه بخشی از این تخریب ها سازمان یافته و برگرفته از یک جریان سیاسی مشخص است، اظهارکرد: انتقادات جریان اصولگرایی و جبهه پیروان خط امام و رهبری را با جان و دل می‌پذیریم و اخیرا نیز جلسه فضیلت شنیدن با حضور ایشان برگزار کردیم اما اقلیتی که علم این جبهه را در شهر بلند می‌کنند و در انتخابات شورا بازمانده‌‎اند، میدان داری فضای تخریب را برعهده گرفته و داده های غلط می‌دهند.
   وی گفت: انسان هایی که شعارهای مذهبی سرمی‌دهند به بدیهی‌ترین مسائل اخلاقی و عرف اعتقادی ندارند و بدون تحقیق و بررسی آبروی یک انسان مسلمان را مورد حمله قرار می‌دهند.
   در زمینه حضور مردم در فضاهای عمومی و ایجاد نشاط و شادی موفق بوده‌ایم
   حیدری گفت: در انتصابات حوزه مدیریت شهری، جز یک مورد که نسبتی به یک عضو شورا دارد، مورد دیگری سراغ نداریم؛ حسینی پویا، پیشتر معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بوده که بخاطر شایستگی به این سمت منصوب شده است؛ شهادت می‌دهم که عضو شورای شهر مشهد ( سید محسن حسینی‌پویا) حتی با این انتصاب مخالف بودند که منجر به حاشیه می‌شود.
   وی افزود: بسیار خرسندیم که جریان رقیب دستش کاملا خالی است و با بزرگنمایی چنین موارد سخیف و بیهوده‌ای سعی در جلب نظر دیگران دارد؛ از عملکرد مدیریت شهری دفاع مطلق نمی‌کنیم ولی چنین رفتارهایی مورد پسند جامعه نیست.
   رئیس شورای شهر مشهد در ادامه در پاسخی پیرامون ایجاد محیط نشاط و شادی در شهر گفت: در این حوزه سعی کرده‎‌ایم تا حضور مردم در فضاهای عمومی را افزایش دهیم تا در مراکز و نقاط مختلف شهر حضور پیدا کنند؛ در این جهت موفق بودیم ولی کاستی هایی نیز وجود دارد.
   ایجاد محدودیت برای موسیقی سنتی، ذائقه مردم را به سمت موسیقی های زیر زمینی تغییر داده است
   حیدری با بیان اینکه موسیقی سنتی ما که سرشار از مبانی عرفانی و اخلاقی است و امروز جای خالی آن در شهر احساس می‌شود، تصریح کرد: این رویکرد موجب عدم تحقق موسیقی سنتی و در مقابل ترویج موسیقی زیرزمینی و بی‌محتوا شده است؛ امروز شاهدیم که موسیقی سنتی ما به حاشیه رفته و آنگونه که باید جایگاه ندارد.
   وی افزود: متاسفانه نگاه های محدود سبب شد تا ذائقه مردم تغییر کند و تمایل به موسیقی اصیل پارسی کمرنگ شود؛ هیچکس با ابتذال و بی‌بندوباری موافق نیست ولی قاطبه کسانی که نیاز به موسیقی دارند انسان های متدین هستند چرا موسیقی سنتی یکی از جلوه های جمال الهی است.
   آمادگی شهرداری مشهد برای خریداری و راه اندازی مجدد کوهستان پارک شادی
   حیدری در پاسخی پیرامون کوهستان پارک شادی گفت: این مجموعه متعلق به بانک دی بوده و برای واگذاری آن اقدام کرده است؛ شهرداری مشهد نیز همچون تعداد دیگری از سرمایه‌گذاران درصدد خرید این زمین می‌باشد؛ در صورت توافق این مجموعه یکی از ظرفیت های خوب برای گردشگری مشهد محسوب می‌شود.
   وی با بیان اینکه امیدواریم این توافق محقق شود، اظهارکرد: مدیریت شهری با هرگونه تغییر کاربری این مجموعه مخالف است و اجازه هیچ تغییر کاربری نخواهد داد؛ باغ وحش نیز متعلق به بخش خصوصی است و باید به ظرفیت های تفریحی شهر اضافه شود.
   پذیرای مسئولیت کتابخانه‌های عمومی در راستای مدیریت یکپارچه شهری هستیم
   حیدری گفت: رویکرد و نگاه مدیریت شهری حفظ این مجموعه است و هرکسی مسئولیت آن را پذیرفت باید با کاربری پیشین ادامه فعالیت دهد؛ شورای شهر و شهرداری نیز از هیچ کمکی در این زمینه دریغ نخواهد کرد.
   کتابخانه‌ها از دیگر موضوعات مطرح شده بود و رئیس شورای شهر مشهد در این زمینه تصریح کرد: مدیریت شهری در راستای مدیریت یکپارچه شهر آمادگی دارد تا مجموعه کتابخانه‌ها به شهرداری واگذار شود تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی را بسط دهیم.
   صدور پروانه ساختمانی بر اساس ضوابط تنها در 3 روز
   حیدری در پاسخ به سوالی پیرامون مهمترین مصوبات شورای پنجم، گفت: یکی از مهمترین مصوبات کوتاه کردن زمان صدور پروانه ساختمانی است؛ اگر شهروندی در چارچوب ضوابط و مقررات درخواست صدور پروانه داشته باشد می‌تواند آن را ظرف 3 روز دریافت کند.
   وی تامین منابع مالی و مجوز انتشار اوراق مشارکت برای قطارشهری را از دیگر مصوبه های مهم یاد کرد و افزود: در کنار این موضوعات، یک درصد از درآمدهای شهرداری نیز مقرر شده به موضوع هوشمندسازی شهر اختصاص یابد.
   حیدری در خصوص پرونده قضایی یکی از اعضای شورای شهر نیز اظهارکرد: فرآیند و روند فضایی این پرونده در حال طی شدن است تا به یک نتیجه مشخص حاصل شود.
   بهره‌برداری از 50 بوستان تا پایان سال جاری در مشهد با اولویت مناطق کم برخوردار
   رئیس شورای شهر مشهد در ادامه به حاشیه شهر مشهد پرداخت و گفت: اصلاح کردن 3 هزار 800 هکتار از مساحت شهر مشهد به یک سال امکان‌پذیر نیست؛ تراکم جمعیت در مشهد به صورت میانگین 87 نفر در هر هکتار است که این میانگین در سکونتگاه های غیر رسمی شهر به 301 نفر می‌رسد.
   حیدری با بیان اینکه بدنبال افزایش، تقویت تعامل و ارتباط با شهروندان هستیم، تصریح کرد: تا پایان سال جاری 50 بوستان در سطح شهر به بهره‌برداری می‌رسد که 70 درصد از آنها در مناطق کم‌برخوردار شهر واقع شده است؛ سرمایه‌گذاری سنگینی در این حوزه انجام شده که نشان از اهتمام جدی مدیریت شهری به مناطق پیرامونی شهر است.
   مداخله مستقیم در بافت های فرسوده پاسخگو نیست
   وی با اشاره به اینکه باید به سمت توانمندسازی و مدل‌هایی رفت که بتوان بافت این مناطق را به شکل زیربنایی اصلاح کرد، افزود: دولت زمین های خود که در این مناطق قرار دارند را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد، شهرداری نیز پروانه صادر می‌کند، به این روش می‌توان بخشی از واحدها را به جوانان و خانه‌اولی‌ها و بخشی نیز به ساکنان این مناطق اختصاص داد.
   حیدری از تصویب شکل گیری دفاتر تسهیلگری خبرداد که در حال مطالعه شدن هستند و شهرداری مجدانه پیگیر آنهاست؛ مداخله مستقیم در بافت های فرسوده پاسخگو و حلال مشکلات نیست و در این زمینه باید مشارکت اهالی و ساکنان را جلب کرد.
   در مورد باشگاه داری هنوز به جمع بندی نرسیده ایم
   موضوع باشگاه‌داری نیز در این جلسه مطرح شد که حیدری اظهارکرد: در شرایطی که بنگاه های بزرگ اقتصادی تیم‌داری را رها کرده‌اند، مدیریت شهری تمایلی به باشگاه‌داری ندارد؛ شهرداری صرفا از نگاه اجتماعی و توجه به نیاز های جوانان در خصوص مشکلات مالی تیم پدیده ورود کرد و در حد بضاعت خود حمایت خواهیم کرد. از سوی دیگر شرایط تیم بحرانی بود و فدراسیون فوتبال اجازه بازی نداده بود.
   حیدری افزود:خراسان قطب فوتبال بوده ولی بخاطر نوع نگاه های حاکم به این حال و روز افتاده است؛ ترجیح می‌دهیم تیم‌داری نکنیم و در حد توان کمک خواهیم کرد؛ قبول مسئولیت تیم پدیده نیز در حال بررسی و انجام کارهای کارشناسی است اما بدنبال این هستیم حتی الامکان به این سمت نرویم.
   وی در خصوص نامگذاری های اخیر هم گفت: موضوع نامگذاری یکی از عناصر هویت‌بخش و میراثی از گذشته است که برخی از این نام ها به همین دلیل رد شده و برخی هم حسب نظر شورا با توجه به ارزش و اهمیت آن به تصویب رسیده است؛ تغییر نام ها بر مبنای نظرسنجی علمی و ساکنان بوده و معاونت فرهنگی به اعمال آن موظف شده است.
   احمد پورمفردی

   تعداد بازدید: 302
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .