•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 538
   کد: 159259
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در برنامه رادیویی گفتگوی شهر بهشت:

   هیچ سودی از فروش من کارت نصیب شهرداری مشهد نمی‌شود / اختصاص یک درصد وصولی درآمدهای عمومی شهرداری برای ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند

   برای هوشمندسازی، نسبت به هزینه تا یک درصد وصولی درآمدهای عمومی شهرداری و سازمان‌های وابسته را با اولویت شرکت‌های دانش بنیان هزینه نماید تا صرف بهینه‌سازی روش‌های اجرایی و خرید دستگاه‌های مورد نیاز شود که این بودجه قابل
   توجهی است.
   هیچ سودی از فروش من کارت نصیب شهرداری مشهد نمی‌شود / اختصاص یک درصد وصولی درآمدهای عمومی شهرداری برای ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند

   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: هیچ سودی از فروش من کارت نصیب شهرداری مشهد نمی‌شود زیرا من کارت‌ها در حال حاضر به قیمت تمام شده به فروش می‌رسند.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حمیدرضا موحدی‌زاده در برنامه زنده رادیویی "گفتگوی شهر بهشت" که به همت اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری برگزار شد، اظهار داشت: هوشمندسازی شهری موضوعی است که در همه شهرهای دنیا به خصوص شهرهای پرجمعیت مورد توجه قرار گرفته است زیرا با افزایش جمعیت امکان اینکه بتوانیم شهر را به شیوه‌های قدیم اداره کنیم تقریبا ناممکن می‌شود.
   وی افزود: شهر هوشمند شهری است که مسائل عمومی و مشکلات مردم و نیازهای شهری آن از طریق فناوری‌های مبتنی بر فناوری ارتیاطات و اطلاعات رفع شود. این تعریف می رساند که ما برای اجرای شهر هوشمند هم باید اقدامات نرم افزاری و هم سخت افزاری انجام دهیم تا زیرساخت های شهر هوشمند فراهم شود. در حوزه سیاست‌گذاری شهر هوشمند، از ابتدای کار ما و شهردار مشهد، شعار شهر مشهد، شهر هوشمند، شهر امید و زندگی مطرح شد.
   موحدی‌زاده تصریح کرد: شهرداری باید پاسخگو بوده و شفاف عمل نماید و کارآمد باشد که تضمین این شفاف سازی در پیاده سازی شهر هوشمند است. در دریافت‌ها و هزینه‌های مردم و انجام و پیگیری کلیه امور مردم در شهرداری، با هوشمندسازی، شفافیت ایجاد می‌شود.
   وی ادامه داد: اجرای مولفه‌های شهر هوشمند بالاتر از ظرفیت‌هایی است که در شهرداری وجود دارد و شهرداری تنها به عنوان کانون این هوشمندسازی قرار گرفته است که در این راستا نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها نیز برای تحقق این مهم هستیم. مهمترین مولفه‌ای که روی آن تمرکز کرده‌ایم این است که شهر هوشمند بدون شهروندان هوشمند تحقق یافتنی نیست.
   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خاطر نشان ساخت: ما در ماده واحده‌ای که در نهم مردادماه سال جاری تصویب نمودیم به شهرداری اجازه داده شده است که برای حفظ و حراست از کارت‌های شهروندی و اینکه امکان تامین هزینه‌های جایگزین برای این کارت‌ها وجود ندارد، فروش این کارت‌ها را به قیمت تمام شده انجام دهد زیرا در حال حاضر بیش از 5 میلیون من کارت صادرشده و در دست شهروندان است که برای آنها هزینه زیادی از سوی شهرداری مشهد انجام شده است.
   موحدی‌زاده اظهار داشت: بخشی از مواد اولیه من کارت‌ها باید از خارج، وارد
   کشور شود لذا قیمت کارت‌های شهروندی به نرخ ارز ارتباط مستقیم دارد پس
   شهروندان باید در حفظ من کارت‌ها بکوشند و استفاده بهینه از آن بکنند و هر نفر دارای چند من کارت نباشد زیرا این موضوع هزینه های زیادی به شهرداری تحمیل می‌کند. ما نیز به همین خاطر مجبور شدیم در قیمت فروش این من کارت‌ها تجدید نظر نماییم.
   وی با اشاره به اینکه در شورای شهر در مورد این موضوع صحبت شد که آیا
   می‌توانیم من کارت‌های اضافه را از شهروندان خریداری و یا جمع آوری نماییم، ادامه داد: در تبصره 9 بودجه سال 97 به شهرداری مشهد اجازه داده شده است برای هوشمندسازی، نسبت به هزینه تا یک درصد وصولی درآمدهای عمومی شهرداری و سازمان‌های وابسته را با اولویت شرکت‌های دانش بنیان هزینه نماید تا صرف بهینه‌سازی روش‌های اجرایی و خرید دستگاه‌های مورد نیاز شود که این بودجه قابل توجهی است.
   عضو شورای اسلامی شهر اذعان داشت: شهروندان هم درست می‌گویند که اینهمه من کارت پولش کجا رفته است. ما بر اساس فرمولی، قیمت تمام شده من کارت را محاسبه می‌کنیم که شامل هزینه خرید، حمل و نقل، چاپ، صدور و توزیع کارت می‌شود. لذا شهرداری از محل پول خرید من کارت‌ها، سودی نمی‌برد. ما توصیه کرده‌ایم که شهروندان تعداد زیادی من کارت نخرند. ما دنبال فروش بیشتر من کارت نیستیم زیرا این مبلغ تماما هزینه است.
   موحدی‌زاده با اشاره به اینکه می‌توان روی استفاده بهینه از پول‌های شارژ شده
   در من کارت‌ها فکر نمود که ما این موضوع را در شورا پیگیری خواهیم کرد، ادامه داد: شهر مشهد شهر ویژه‌ای است با جمعیتی زیاد، که تعداد زیادی زائر نیز
   سالانه به این جمعیت افزوده می‌شوند پس باید همه کمک کنیم تا شهر آبرومندانه اداره شده و مسافران با خاطره خوش این شهر را ترک نمایند.
   وی در پایان افزود: اولین اجلاس هیئت رئیسه شوراهای شهر کلان‌شهرها را با
   موضوع شهر هوشمند در سال جاری در مشهد برگزار شد و دو ماه قبل هم دانشگاه شهید بهشتی کنفرانسی در خصوص هوشمندسازی شهرها با حضور کلان‌شهرهای جهان برگزار نمود. ما بر روی موضوع هوشمندسازی شهر مشهد تمرکز داریم که آن را با کمک مردمپیش خواهیم برد.
   احمد پورمفردی 

   تعداد بازدید: 538
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .