•  
   منبع خبر : 1012
   تعداد بازدید: 477
   کد: 187270
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد در مراسم روز "شهرساز"؛

   مدیریت شهری در حال ایجاد زیرساخت های مورد نیاز تحقق شهر هوشمند است/ شفافیت یکی از سطوح زیرساختی شهر هوشمند است

   شهر هوشمند مبتنی بر 6 مولفه است در تعریف اتحادیه اروپا که در برگیرندگی بیشتری دارد شهر هوشمند مبتنی بر 6 مولفه ازجمله؛ زندگی هوشمند، شهروند هوشمند، حکمروایی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل ونقل هوشمند و محیط زیست هوشمند است که این حوزه ها خود دارای زیر مجموع هایی هستند و می توان مساله هایی را برای آن ها تعریف کرد.
   مدیریت شهری در حال ایجاد زیرساخت های مورد نیاز تحقق شهر هوشمند است/ شفافیت یکی از سطوح زیرساختی شهر هوشمند است

   معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه شفافیت سطحی از زیرساخت های مورد نیاز هوشمند سازی است، گفت: در حال ایجاد زیرساخت ها برای تحقق شهر هوشمند هستیم.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل شیخ در مراسم روز "شهرساز" که با حضور شهردار مشهد، جمعی از اعضای شورای شهر و فعالان حوزه شهرسازی برگزار شد، افزود: شهر هوشمند یک موضوع پر چالش است و در تعریف هم دچار مساله است، به طوری که هر زمان در خصوص تحقق شهر هوشمند صحبت می شود این سوال مطرح می شود که می توان این کار را عملیاتی کرد یا نه؟
   وی اضافه کرد: بیش از 117 نوع تعریف برای شهر هوشمند وجود دارد و معتقدم بیشتر از این هم وجود دارد اما ما به شهر هوشمند به عنوان یک مقصد نگاه نمی کنیم بلکه فرآیندی است که طی آن ما را به شهر هوشمند می رساند.
   وی با بیان اینکه شهر هوشمند در اصل یک سبک و روش است که باعث تغییر سبک زندگی هم می شود، اظهارکرد: بخشی از این هوشمندی مرتبط به استفاده از دانش و تکنولوژی روز است و استفاده از روش های هوشمند برای رفع مسائل شهری از جمله انسان محورتر کردن شهر، زیست پذیر و تاب آور کردن شهر که در شهرهای مختلف باهم متفاوت است.
   آل شیخ تصریح کرد: در حقیقت هوشمندسازی این است که مسائل یک شهر با توجه به اقلیم، وسعت و نقطه جغرافیایی با روش های علمی و هوشمندانه حل شود البته این روش ها الزاما دیجیتال نیستند.
   معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد ادامه داد: به طور مثال اگر در شهر مشهد چالش اصلی آب است، می توانیم با استفاده از یک سری تجهیزات آبیاری را کنترل کنیم و آبیاری قطره ای انجام دهیم یا شبکه جدا سازی آب شرب از آب خام که تا 1400 در مشهد تکمیل خواهد شد را به کار بگیریم، که همگی بخشی از روش های کنترل آب هستند اما آیا بهترین روش ها هم هستند؟ آیا به جای به کار گیری سنسور و تجهیزات اگر برای کنترل مصرف آب روی الگوی کشت و مصرف آب دشت مشهد کار شود، بهتر نخواهد بود؟ لذا در اصل هوشمند سازی به بررسی و پیدا کردن راه حل های بهتر برای رفع مسائل می پردازد.
   وی افزود: شهر هوشمند مبتنی بر 6 مولفه است در تعریف اتحادیه اروپا که در برگیرندگی بیشتری دارد شهر هوشمند مبتنی بر 6 مولفه ازجمله؛ زندگی هوشمند، شهروند هوشمند، حکمروایی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل ونقل هوشمند و محیط زیست هوشمند است که این حوزه ها خود دارای زیر مجموع هایی هستند و می توان مساله هایی را برای آن ها تعریف کرد.
   وی اظهارکرد: حکمروایی یکی از مسائل دارای چالش است و باید مشخص شود در حکمروایی محلی تا چه حد شهرداری مشهد می تواند وارد شود و در بحث شهر هوشمند چه اقداماتی را می تواند انجام دهد یا تا چه حد می تواند پیشروی کند.
   آل شیخ گفت: رسیدن به شهر هوشمند و حل کردن چالش ها و مسائل اصلی شهری از طریق هوشمند نیاز به یکسری زیرساخت دارد از جمله زیرساخت های داده ای و تکنولوژیک  که در حوزه داده ها شبکه ارتباط میان سنسورها از طریق ایرانسل در شهرداری مشهد به عنوان اولین شهر در کشور ایجاد شده است.
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی ادامه داد: در اختیار قراردادن داده ها برای استفاده شهروندان نیز یک شکل از هوشمند سازی است که در این راستا شهرداری مشهد داده هایی را در اختیار شهروندان قرار داده است، اما در کنار این موضوع شفافیت در ارائه داده ها نیز یک سطح از هوشمند سازی است و در این مسیر نیز تعداد زیادی از داده های حوزه شهرسازی، املاک و اطلاعات مرتبط با کمیسیون های ماده پنج و ماده 100 املاک را از طریق سامانه ای در اختیار شهروندان قرارداده ایم.

   مجید خبیری 

   تعداد بازدید: 477
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .