•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 388
   کد: 206202
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
   به مناسبت 16مهرماه، روز جهانی کودک؛

   مشهد شهر «دوستدار کودک»/ مشهد برای کودکان دوست داشتنی تر می شود

   پروژه شهر دوستدار کودک از مردادماه 1397 با هدف احقاق حقوق کودکان و نوجوانان در شهرداری مشهد کلید خورده است.
   مشهد شهر «دوستدار کودک»/ مشهد برای کودکان دوست داشتنی تر می شود

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، روز کودک در تقویم ملی ایران ۱۶ مهر ماه است و در واقع فرصتی برای یادآوری جایگاه حقوق کودکان و نوجوانان تلقی می شود.
   در این راستا شهرداری مشهد، اقدامات خوبی را برای تحقق این هدف دنبال می کند. «آیدا مهربان» سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی در این خصوص اظهار کرد: پروژه شهر دوستدار کودک از مردادماه 1397 در شهرداری مشهد کلید خورد. در حوزه اجرا، اولین مذاکرات با صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) از همان زمان توسط گروه شهر خلاق در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی آغاز و طی نامه‌‌ای رسمی، از نماینده یونیسف در ایران برای سفر و بازدید از امکانات و ظرفیت‌ها و اقدامات شهر مشهد دعوت شد.
   هم زمان این موضوع در شورای اسلامی شهر به رهبری کمیسیون حقوقی به جریان افتاده بود و از متخصصان و مسئولان متعددی دعوت شد تا نظرات خود را درباره چارچوب‌ها و دستورالعمل لازم برای تحقق شهر دوستدار کودک مطرح کنند.
   در روز چهارشنبه 21 آذر 1397، ویل پارکس، نماینده وقت یونیسف در ایران همراه با نماینده وزارت کشور به مشهد سفر کرد و در اولین گام، با محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد دیدار کرد.
   ویل پارکس با اشاره به نشست خود با اعضای شورای شهر، گفت: شهر مشهد همه ویژگی‌های لازم برای شهر دوستدار کودک را دارد. در قدم اول دعوت می‌کنم هیاتی از شهرداری مشهد در کنفرانس اصفهان شرکت کنند تا در آنجا متوجه شویم چگونه می‌توانیم از مشهد در اجرای طرح شهر دوستدار کودک، پشتیبانی فنی کرده و در صورت نیاز به برگزاری کنفرانس در مشهد، برای این مهم برنامه‌ریزی کنیم.
   پارکس با اشاره به اینکه شهرهای زیادی در دنیا به شهر دوستدار کودک تبدیل می‌شوند، اضافه کرد: این فرصت را غنیمت می‌دانم و پیشنهاد می‌دهم مشهد با یکی از این شهرها خواهرخوانده شود تا از تجربیات یکدیگر برای اجرای بهتر این طرح بهره برده شده و همکاری‌ها در سایر حوزه‌های مدیریت شهری بین دو شهر نیز گسترش یابد.
   طی جلسه ای که در 26 و 27 دی ماه 1397 در اصفهان برگزار شد، نمایندگان شهر مشهد به عنوان نقطه کانونی "فوکال‌ پوینت" محلی پروژه شهر دوستدار کودک یونیسف در مشهد، گواهینامه لازم را دریافت کردند.
   در تاریخ 16 تیرماه 1398، محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، طی حکمی محمدرضا حسین‌نژاد، معاون شهرسازی و معماری خود را به سمت ریاست شورای سیاست گذاری شهر دوستدار کودک مشهد منصوب کرد. این شورا بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور و سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور باید در شهرداری‌هایی که علاقمند به دریافت گواهینامه شهر دوستدار کودک هستند، تاسیس شود.
   شهر دوستدار کودک یک نیاز اساسی برای پرورش نسل شاد و سالم است
   فعالیت‌های این شورا شامل برنامه‌ریزی و مدیریت، نظارت و ارزیابی (طرح‌ها و برنامه‌ها) و ارزیابی، فعالیت‌های ترویجی، آموزشی و امور پشتیبانی از برنامه‌ها و اقدامات مرتبط با شهر دوستدار کودک می‌شود. در همین زمینه، «محمد رضا حسین‌نژاد»، رئیس شورای سیاست گذاری شهر دوستدار کودک مشهد با تاکید بر اینکه شهر دوستدار کودک یک طرح کوتاه مدت نیست و باید در شهر نهادینه شود، اظهار کرد: گام اول در این خصوص ایجاد تشکیلاتی در خصوص شهر دوستدار کودک است که معاونت شهرسازی شهرداری در حال پیگیری و انجام این موضوع است، گام دوم نظر سنجی در مورد نیازهای واقعی کودکان و نوجوانان در سطح شهر است.
   وی افزود: برگزاری نشست های دوره ای شورای دانش آموزی با اعضای شورای شهر، شهردار و مدیران شهرداری در خصوص دستورالعمل شهر دوستدار کودک و آموزش شهروندی در حوزه آشنایی با حقوق شهروندی نیز در برنامه دبیرخانه مذکور مدنظر است.
   حسین نژاد خاطرنشان کرد: برای اینکه به نقطه آرمانی شهر دوستدار کودک برسیم، راهی طولانی در پیش است، اما مصمم هستیم تا گام‌های آن را برداریم چرا که شهر دوستدار کودک یک نیاز اساسی برای پرورش نسل شاد و سالم است و این حق کودکان است که در شهری زندگی کنند که فضاهای شهری با آن ها همراه است.
   یونیسف برای انتخاب منطقه پایلوت، تأکید دارد که این منطقه، باید به لحاظ اقتصادی و اجتماعی و همچنین امکانات شهری، کم‌برخوردارترین منطقه شهر داوطلب باشد. لذا بر اساس پژوهش‌های متعدد‌ صورت‌گرفته، در تابستان 1398، منطقه به 5 شهرداری عنوان پایلوت انتخاب شد.
   منطقه پنج شهرداری مشهد در سال 1374 از منطقه سه شهرداری منفصل و تأسیس شده است و در حال حاضر بر اساس سرشماری 1395 با جمعیتی معادل 175 هزار نفر به علاوه 60 هزار نفر مهاجر در مساحت 1414 هکتار، دارای تراکم جمعیتی 124 نفر بر هکتار است. لازم به ذکر است بیش از چهار هزار و 200 هکتار از حریم شهر در شرق و شمال شرق نیز تحت نظارت منطقه پنج شهرداری است.
   53 مصاحبه عمیق با کودکان منطقه پنج
   پس از انتخاب منطقه پایلوت، لازم بود پژوهشی جامع و کامل برای شناخت وضعیت شاخص‌های شهر دوستدار کودک در این منطقه انجام شود. در ابتدا و از شهریور تا آبان 1398، «کشف و شناسایی نیازهای بومی کودکان در منطقه 5»، مبنا و عنوان یک پژوهش شد. در این پروژه 53 مصاحبه عمیق با کودکان، والدین و مربیان انجام و در نهایت هشت دسته نیاز کلی از 28 مقوله عمده، استخراج شد. سپس پژوهش «شیوع شناسی نیازهای استخراج شده مستخرج از فاز قبل در منطقه 5» عملیاتی شد. در این فاز به میزان شیوع و رواج هر یک از نیازها پرداخته شد و در نهایت بر اساس آن نیازهای دارای اولویت مشخص شدند. در پایان نیز «شناسایی ظرفیت‌ها و بسترهای مرتبط با حوزه کودک در منطقه 5» مبنای عمل قرار گرفت. در این پژوهش، نیازهای کودکان منطقه 5 شهر مشهد بر اساس نیازهای «بهداشتی و درمانی»، «روانشناختی»، «اجتماعی»، «وضعیت تردد»، «تفریح و گذران اوقات فراغت»، «فرهنگی»، «خدمات شهری» و «وضعیت اقتصادی خانواده» نیز گردآوری شد.
   توسعه و اجرای برنامه های شهر دوستدار کودک در منطقه ۵

   «میلاد مرادنیا»، شهردار منطقه پنج با اشاره به انتخاب شهرداری منطقه پنج به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک اظهار کرد: شهر دوستدار کودک، شهری است که نیازهای کودکان را در کانون توجه قرار داده و ما در تلاش هستیم بتوانیم در سطح این منطقه، جهت توسعه، مناسب سازی و بسترسازی از منظر کالبدی و اجتماعی شهر برای فعالیت کودکان اقدام کنیم.

   وی افزود: در همین راستا از سال گذشته تاکنون پنج بوستان‌ درون محله ای سطح منطقه و گود فخار به وسایل بازی کودکان تجهیز شده است.

   سرپرست شهرداری منطقه پنج بیان کرد: بنابر درخواست مردمی نخستین گذرگاه بازی های کودکانه نیز در محله شهید آوینی ایجاد شده و در این گذرگاه، بازی های مختلفی از جمله خط بازی، مارپله، دارت و فوتبال برای استفاده کودکان و نوجوانان با هدف ایجاد محلی برای بازی کودکان و زیباسازی محیط پیش بینی شده است.

   میلاد مرادنیا با اشاره به بررسی ها و نیازسنجی های صورت گرفته از سطح این منطقه خاطرنشان کرد: کودکان باید بتوانند مانند سایر شهروندان منطبق با نیازهایشان در این نقطه از شهر زندگی کنند. همچنین ایمن سازی کلیه مدارس سطح منطقه با استفاده از علایم و تجهیزات ترافیکی و خط کشی عابر پیاده در همین راستا انجام شده است.
   ایجاد زنگ ترافیک در مدارس منطقه پنج
   وی با تاکید بر ضرورت ارتقا آموزش های شهروندی از سنین پایه و انعقاد تفاهم نامه های جداگانه در این راستا اضافه کرد: تفاهم نامه ای با آموزش و پرورش جهت ارایه آموزش های مرتبط به مربیان پرورشی و ایجاد زنگ ترافیک در مدارس و تفاهم نامه دیگری هم با پارک آموزش ترافیک جهت حضور دانش آموزان مدارس ابتدایی سطح منطقه جهت انجام آموزش عملی در این زمینه منعقد شده است.
   سرپرست شهرداری منطقه پنج با تاکید برضرورت توجه به حقوق کودکان به عنوان شهروندان کوچک و با اشاره به اینکه مناسب سازی معابر این منطقه با نظارت مستقیم معلولان ومسئولان انجمن شهر بدون مانع به مرحله اجرا در آمده است، گفت: کودکان توان یاب و دارای مشکلات جسمی _ حرکتی عضوی از جامعه هستند و در شهر دوستدار کودک این شهروندان کوچک باید بتوانند احساس امنیت و آرامش کنند.

   مراد نیا با بیان اینکه ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار و برابرسازی فرصت ها و در دسترس پذیری امکانات شهری از اولویت های کاری در منطقه پنج مشهد است، عنوان کرد: به زودی ۲۰ گذرگاه سطح منطقه بهسازی و همسطح سازی خواهد شد. علاوه بر این پروژه حق تقدم عابر پیاه در هفت تقاطع دیگر این منطقه نیز اجرا شده است.
   شهر همگان با اولویت حمایت از گروه‌های خاص
   در آذر ماه سال گذشته مصوبه ای در شورای اسلامی شهر مشهد با عنوان «شهر همگان با اولویت حمایت از گروه‌های خاص» به تصویب رسید. به این ترتیب منظور از گروه ‌های خاص در این مصوبه، کودکان، افراد دارای معلولیت، جانبازان و سالمندان و زنان است. تصویب این مصوبه توجه به کودکان را در شهر مشهد برای بار دوم به عنوان گروهی مهم جلب کرد.
   «فاطمه باقری» سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد در خصوص اقدامات شهر همگان در قالب شهر «دوستدار کودک» اظهار کرد: اداره شهر همگان پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد در آذر ماه سال گذشته با اولویت حمایت از گروه های خاص همچون کودکان، بانوان و افراد دارای معلولیت آغاز به کار کرده است.
   وی افزود: با توجه به جایگاه ساختاری این اداره و قرار گرفتن آن ذیل اداره کل حوزه شهردار، وظیفه نظارت بر پروژه های شهری و ترویج و آگاهی بخشی در حوزه گروه های خاص، بر عهده این اداره است.
   کسب نشان برنز در بخش «جوایز الهام بخش ابتکار شهرهای دوستدار کودک»
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد بیان کرد: در تابستان امسال شهر مشهد به صورت پایلوت به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی شد و همچنین شهر مشهد توانست در بخش «جوایز الهام بخش ابتکار شهرهای دوستدار کودک» درخشید و نشان برنز را دریافت کند.
   باقری خاطرنشان کرد: در حال حاضر به مدت یک سال و نیم است که اقدامات جدی توسط شهرداری مشهد در حوزه کودک انجام می شود. در حوزه کودک علاوه بر مناسب‌سازی‌های شهری که در حال انجام است، باید رویکرد زیرساختی داشته باشیم. منظور از این رویکرد این است که در راستای احداث پارک‌ها و فضای بازی برای کودکان، به فکر فضاهای بی دفاع شهری باشیم.
   وی اضافه کرد: در سال گذشته یک پروژه پژوهشی در راستای نیازسنجی بومی کودکان منطقه پنج شهری انجام شد که نتایج بسیار ارزشمندی در برداشته است. این یعنی شهر را با عینک کودکان بنگریم. در این راستا امسال نیز همین پژوهش به تفکیک مناطق نیز تعریف شده است که ان شاالله تا آخر سال به انجام خواهد رسید.
   «آینده ساختنی است»؛ شعار روز جهانی کودک
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد تصریح کرد: در حال حاضر یک سوم جمعیت شهر را کودکان تشکیل می دهند که قرار است در آینده تصمیم سازان شهری شوند، بنابراین برنامه ریزی برای آینده آنان اهمیت ویژه ای دارد. شعار روز جهانی امسال نیز منطبق بر این طرز فکر؛ «آینده ساختنی است» انتخاب شده است.
   باقری گفت: در همین راستا با همکاری معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی، برنامه عملیاتی برای کودکان در حال تدوین است که در صورت محقق شدن آن می توانیم ادعا کنیم که در حوزه کودک، موفق عمل کرده ایم.
   وی ادامه داد: یکی از کارهایی که در حوزه آگاهی‌بخشی برای کودکان در حال انجام است، انتشار ویژه نامه کودکان در روزنامه خراسان است. جالب است بازخوردی که از انتشار این ویژه‌نامه از کودکان داشته ایم، بازخورد خوبی است، البته که هنوز این ویژه نامه در شماره های آغازین و در حال اصلاح و ارتقا کیفیت است.
   ویژه نامه «آبنبات» برای کودکان بین 5 تا 12 سال
   سرپرست اداره شهر همگان شهرداری مشهد اظهار کرد: این ویژه نامه که با عنوان «آبنبات» برای کودکان بین 5 تا 12 سال طراحی شده، به سفارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری و نظارت و پیگیری‌ اداره شهر همگان در حال انجام است و کارگروه ویژه ای برای آن ایجاد شده است.
   باقری بیان کرد: رویکرد اصلی ما در این ویژه نامه، آموزش مفاهیم شهری همچون پسماند، بازیافت، پاکیزگی شهری، مدیرت بحران، آشنایی با تصمیم گیران شهری، مشارکت اجتماعی، فرهنگ گفت و گو و... به کودکان در قالب داستان، شعر، مسابقه و بازی است.
   برگزاری برنامه های روز ملی کودک در آبان ماه
   وی در خصوص برنامه های اداره شهر همگان به مناسبت روز ملی کودک ادامه داد: با توجه به مصادف شدن روز ملی کودک با اربعین حسینی، برنامه های تولید محتوا برای فضای مجازی تهیه شده است و برنامه های اصلی خود را پس از ایام عزاداری، در آبان ماه و همزمان با روز دانش آموز برگزار خواهیم کرد.
   در حال حاضر نقاط قوت شهر مشهد در حوزه کودک شامل؛ سهم 35 درصدی کودکان از جمعیت شهر مشهد، وجود حمایت‌های قانونی از پروژه شهر دوستدار کودک در سطح شهر و کشور، توجه مدیران به پروژه شهر دوستدار کودک در سطح شهر و کشور، وجود مراکز آموزشی و فرهنگی ،وجود مراکز بهداشتی و درمانی تخصصی کودکان، وجود تشکل‌های فعال در حوزه کودک و وجود مراکز تفریحی و مربوط به اوقات فراغت است.
   همچنین نقاط ضعفی همچون؛ کمبود فضای سبز استاندارد، پراکنش فضایی نامناسب کاربری آموزشی، فضای سبز، تفریحی و طی کردن مسافت طولانی شهروندان برای رسیدن به امکانات تفریحی و سرگرمی مناسب و جذاب، وجود مشکلات فرهنگی و آموزشی مثل رفتارهای پر خطر کودکان و حتی بزرگسالان مانند بازی و شوخی های خطرناک، بازی با مواد منفجره، عدم استفاده از باکس زباله و... در شهر وجود دارد که نیازمند توجه ویژه مدیران است.
   حوریه جمالی پور

    

   تعداد بازدید: 388
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .