•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 322
   کد: 207757
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد مطرح کرد؛

   استفاده از ظرفیت کارگروه وقف ترمیمی برای حل آسیب های اجتماعی/ راه اندازی کمیته حل آسیب‌ های اجتماعی با همراهی دستگاه‌ های متولی

   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در حاشیه جلسه کارگروه وقف ترمیمی که به میزبانی دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد و با حضور جمعی از علما، اساتید دانشگاه و مدیران شهری برگزار شد، بر استفاده از ظرفیت کارگروه وقف ترمیمی که ذیل دبیرخانه شهر ترمیمی مشهد راه‌اندازی شده است، به جهت کاهش معضلات و آسیب‌های اجتماعی شهر مشهد، خبر داد.
   استفاده از ظرفیت کارگروه وقف ترمیمی برای حل آسیب های اجتماعی/ راه اندازی کمیته حل آسیب‌ های اجتماعی با همراهی دستگاه‌ های متولی

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، مهدی یعقوبی با بیان این مطلب، اظهار کرد: بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که بسیاری از برخوردهای قهری صورت گرفته در مواجهه با جرائم موثر نبوده، به همین منظور از سال گذشته با راه اندازی دبیرخانه شهر ترمیمی در شهرداری مشهد، ذیل معاونت خدمات شهری و با حمایت شورای اسلامی این شهر تلاش شده است تا گام های موثری در زمینه پیاده سازی عدالت ترمیمی در شهر مشهد برداشته شود؛ چرا که هدف اصلی این دبیرخانه استفاده از روش‌های جایگزین به جای روش های قهری در برخورد با تخلفات است.
   وی افزود: تاکنون بالغ بر ۱۴ کارگروه تخصصی ذیل این دبیرخانه شکل گرفته و رویکرد ما این است که با برنامه‌ ریزی‌ های درست، بستر تخلفات شهری را کاهش بدهیم و بتوانیم با فراهم کردن زیرساخت های لازم، شرایطی را مهیا کنیم که مردم برای حل مشکلاتشان به حوزه های قضایی مراجعه نکنند و بتوانند درون خود مجموعه‌ها و با کمک خودشان مشکلاتشان را برطرف کنند.
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: در همین راستا تاکنون دو شورای حل اختلاف، یکی در مجموعه شهرداری و یکی در محله سیس آباد با پیگیری‌ های این دبیرخانه و حمایت حوزه قضایی شکل گرفته و محله سیس آباد به عنوان اولین محله الگو انتخاب شده و سعی داریم با حل معضلات این محله توسط خود اهالی و کاهش بستر تخلفات شهری، الگویی از شهر ترمیمی را در آن پیاده کنیم و آن را به بقیه محلات شهر مشهد و دیگر کلان شهرها تعمیم دهیم.
   یعقوبی تصریح کرد: در حوزه آسیب‌ های اجتماعی نیز با همکاری و همراهی همه دستگاه‌ های اجرایی و نهادهایی نظیر آستان قدس رضوی می توان گام‌ های موثری برداشت و راه‌ اندازی کمیته مشترک میان همه نهادهای متوالی می‌ تواند ثمرات خیری برای مشهدالرضا داشته باشد.
   وی تاکید کرد: یکی از مواردی که در حوزه آسیب های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است، فراهم کردن شرایط برای بازگشت دوباره افراد بزهکار و زندانیان آزاد شده به آغوش جامعه است که در این راستا شهرداری مشهد آمادگی دارد با برنامه ریزی برای تخصیص فضاهایی در بازارهای تحت نظارت شهرداری، زمینه اشتغال این عزیزان را فراهم کند چرا که اعتقاد بر این است که با این کار، بسیاری از معضلات اجتماعی و مشکلات در حوزه شهری کاهش می یابد.
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد عنوان کرد: در حوزه زنان سرپرست خانوار و مشاغل خرد خانگی نیز با راه‌اندازی جمعه بازار ترنج برای عرضه محصولات خانگی و مصنوعات تولید شده توسط این افراد، در تلاش هستیم تا حمایت مناسبی را از این اقشار آسیب پذیر داشته باشیم.
   در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید حسن وحدتی شبیری، رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی نیز با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در شهرداری مشهد، گفت: وقف ترمیمی باید گفتمان عمومی جامعه شود؛ چراکه این موضوع رسم و سنت ائمه اطهار (ع) بوده است و روایات بسیاری از ائمه در این زمینه‌ نقل شده است.
   وی افزود: مراقبت اجتماعی، حمایت از افراد ضعیف جامعه و امر به معروف و نهی از منکر از دستورات اهل بیت است و باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و این دانشگاه آمادگی دارد تا در راستای حل این معضلات اجتماعی به عنوان یک دانشگاه ترمیمی در کنار سایر دستگاه‌های متولی قرار بگیرد.

   رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی خاطرنشان کرد: نقش مساجد و ظرفیت آنها برای ترویج این فرهنگ بسیار مهم است و ائمه جماعات مساجد می توانند در این مسیر و در راستای تحقق شهر ترمیمی گام‌ های بلندی بردارند؛ چرا که مساجد نقش بسیار مهمی در جلوگیری و کاهش جرائم اجتماعی دارند.
   همچنین در ادامه سید محسن حسینی پویا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز با اشاره به اینکه تجربه نشان داده است که با هماهنگی و انعقاد تفاهم نامه مشترک میان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف می‌توان بسیاری از معضلات پیش‌رو را مرتفع کرد، افزود: شهر ترمیمی، ادبیات جدیدی است که توسط معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در میان شهرداری های کشور مطرح شده و یکی از مواردی که می‌توان در قالب دبیرخانه شهر ترمیمی مشهد به آن نگاه ویژه ای داشت، رفع آسیب‌های اجتماعی است که متاسفانه این روزها به یکی از مشکلات اساسی جوامع تبدیل شده و باید برای حل آن قدم های سازنده ای برداشت، همه دستگاه های متولی در کاهش این معضل سهیم هستند.

   تعداد بازدید: 322
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .