•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 235
   کد: 209474
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
   در پی بررسی تحقق شعار مشهد، شهر هوشمند؛

   فناوری، خون تازه در رگ های شهر
   لیلی رحمانی طوسی

   مراکز نوآوری نهادهای مؤثری در توسعه بوده و به دنبال تولید اقتصادی دانش بنیان و همچنین اشتغال زایی تخصصی هستند. به عبارت دقیق تر یکی از کارکردهای اساسی این مراکز پیوند میان انسان و خلاقیت انسانی و فناوری می باشد.
   فناوری، خون تازه در رگ های شهر

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ امروزه مفهوم شهر نسبت به گذشته دچار دگرگونی های زیادی شده است و شهرها به مثابه یک موجود زنده و بالنده در طول سال ها همگام با تغییرات جامعه انسانی تغییرات اساسی بسیاری داشته اند. به گونه ای که اکنون مسئله شهر و موضوعات مرتبط با آن ابعاد بسیار وسیع تری یافته و با افزایش گستردگی و پیچیدگی مفهوم شهر، مسائل و مشکلات موجود در آنها نیز پیچیده تر و چندلایه شده است. بر این اساس دیگر نمی توان مانند گذشته و با اتکا به روش های سنتی شهرها را مدیریت کرد.
   پیوند زندگی با شهر به عنوان مکانی برای زیست انسانی شرایطی را ایجاد کرده است که مسئله شهر و زیست در آن بر تمامی جنبه های زندگی فردی و اجتماعی شهرنشینان تأثیر می گذارد و در صورت تحقق مسیر زیست درست در شهر این شهرنشینان به شهروندان بدل می شوند. بدیهی است که مؤلفه های متنوع اقتصادی، سیاسی،‌ اجتماعی و فرهنگی بر زیست شهری تأثیرگذار خواهد بود.
   یکی از مهم ترین نیازهای ساکنان شهرها کسب رفاه و تامین آسایش است، خواسته هایی که تحقق آن نیازمند توجه به عناصر مختلف است. توسعه چندجانبه و گسترده زیست انسانی باعث شده است که امروز یکی از مهم ترین ابزارها در مدیریت نتیجه بخش مجموعه های انسانی، استفاده از فناوری باشد و با توجه به آن که بستر اصلی زیست انسانی شهرها هستند، رابطه فناوری و نحوه مدیریت شهر بر حل مسائل و تحقق آرمان های جامعه انسانی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
   فناوری از آن حیث دارای اهمیت است که زمینه حل بسیاری از مسائل را برای مدیران شهری فراهم می آورد. کاهش هزینه، سرعت عمل و چند بعدی بودن از جمله ویژگی های مثبت فناوری به حساب می آید. البته همواره این خطر وجود دارد که گاهی فناوری ها به دلیل این که گاها جامع نگر نیستند، خود باعث به وجود آوردن مسائل دیگری باشند.
   ادبیات مشترک مدیریت شهری در سطح جهان توجه به توسعه پایدار با هدف بهبود کیفیت زندگی و حل مشکلات است. با نگاهی به اشتراکات تعریف توسعه پایدار می توان گفت این نوع از توسعه پیشرفتی است که تمامی ابعاد زندگی انسان را در حوزه های مختلفی چون اقتصاد، فرهنگ، سیاست، محیط زیست و... مورد توجه قرار داده و زمینه تحقق همه اهداف متنوع زیست فردی و اجتماعی انسانی را فراهم آورد.
   عناصر کلیدی توسعه پایدار شامل مواردی چون؛ کارائی اقتصادی در استفاده از منابع، عدالت اجتماعی در توزیع منابع و هزینه های توسعه و جلوگیری از خطرات طبیعی که توسعه آینده را تهدید یا متوقف خواهد کرد، می باشد و آن چه در مدیریت شهری جهان به نتیجه رسیده است استفاده از ظرفیت حداکثری فناوری برای تحقق توسعه پایدار می باشد. استفاده از مفهوم هوشمندی با بهره بردن از فناوری و ایجاد شهرهای فناورانه و مهم تر از آن هوشمند کلید تحقق توسعه پایدار شهری است.
   مفاهیم مربوط به شهرهایی که از فناوری در جهت حیات خود بهره می برند قدمت زیادی نداشته و تنها حدود یک دهه از طرح آن می گذرد، نخستین مفهومی که در این زمینه شکل گرفت مفهوم "شهر الکترونیک" است، شهری که بیشتر اجزای آن مبتنی بر اینترنت و سیستم های الکترونیک به منظور دستیابی به اطلاعات مختلف به صورت شبانه روزی و با ویژگی امن، با ثبات، قابل اطمینان و محرمانه بودن در حال فعالیت باشد. در این شهرها بیشتر فعالیت های افراد به وسیله رایانه و با اتصال به سیستم اینترنت صورت می گیرد، هر چند با این تعریف شهروند الکترونیک نیز اهمیت می یابد و در واقع شهروند الکترونیک فردی است که بتواند از این فناوری ها به نحو صحیح استفاده کند.
   در چنین شهری افراد کارهای خود را با سرعت بیشتری به نتیجه خواهند رساند که این خود موجب کاهش زمان تلف شده، هزینه و در نهایت کمک به اعتماد اجتماع و تقویت سرمایه اجتماع خواهد شد. کاهش آلودگی هوا به دلیل حذف رفت و آمدهای غیرضروری، شفافیت امور، اطلاع رسانی به موقع و ... از دیگر نتایج این نوع شهرها می باشد.
   شهر الکترونیک زمینه مشارکت مردم در تصمیم گیری ها را فراهم خواهد کرد. نظام اقتصادی این شهر به دنبال حل تنش های برخاسته از توسعه ناهماهنگ و ناموزون بوده و نظام تولیدی آن نیز مبتنی بر حفظ مبانی بوم شناسی برای توسعه است. شهر الکترونیک به دنبال الگوهای پایداری برای تجارت و برنامه ریزی شهری می باشد.
   سطح عالی تر شهرهای الکترونیک شهرهای هوشمند هستند. شهر هوشمند شهری است که نه تنها در استفاده از فناوری و ابزارهای فناورانه پیشرو است بلکه حوزه روابط انسانی نیز توسعه یافته و هوشمند عمل کرده و ما در این شهرها با شهروند هوشمند مواجه هستیم. سیاست گذاری های فرهنگی از ویژگی های شهرهای هوشمند می باشند. در این شهرها رابطه انسان و فناوری حساب شده و بر اساس کلان الگوهای ارتقای کیفیت زندگی با همه ابعاد آن می باشد.
   در این مسیر هر شهر هوشمندی نیازمند این است که از ابتکارات و نوآوری های شهری بهره ببرد. این یعنی نیاز به مراکزی برای خلق نوآوری های شهری! مراکز نوآوری نهادهای مؤثری در توسعه بوده و به دنبال تولید اقتصادی دانش بنیان و همچنین اشتغال زایی تخصصی هستند. به عبارت دقیق تر یکی از کارکردهای اساسی این مراکز پیوند میان انسان و خلاقیت انسانی و فناوری می باشد.
   این مراکز چشم انداز فناورانه نظام شهری را محقق کرده و به ایجاد شهری دانا و هوشمند کمک خواهند کرد. در این مراکز است که با هم پیوندی عناصر فعال در حوزه دانایی و ارتباط صحیح با تصمیم گیران شهری، بهره وری ارتقا یافته و شرایط هم افزایی و رقابت سازنده میسر می شود. از سوی دیگر به این وسیله سرمایه های انسانی خلاق محلی برای فعالیت و بروز استعدادهای خود می یابند که این خود به معنای ایجاد اشتغال ارزش افزا در برنامه های کلان است.
   بر این اساس مدیریت شهری مشهد به عنوان دومین کلان شهر مذهبی کشور همگام با بسیاری از شهرهای جهان به دنبال تحقق شهر الکترونیک و مهم تر از آن شهر هوشمند می باشد.
   شهر مشهد به عنوان تنها شهر شرق کشور در حال حاضر به دنبال ایجاد منطقه فناوری با محوریت کارخانه نوآوری این شهر است. این کارخانه محلی برای مساله یابی، ایده پردازی، شتاب دهندگی و نهایتا تجاری سازی خواهد بود. در واقع حل مسائل شهری به وسیله خلاقیت دنبال خواهد شد و ایده های که پتانسیل لازم را داشته باشند پرورش داده شده و نهایتا در صورت اثربخشی لازم در مرحله آزمایشی به مرحله سرمایه گذاری خواهند رسید. شهرداری مشهد نیز مانند شهرداری سایر کلان شهرهای دنیا علاوه بر ایجاد بستر لازم برای شکل گیری چنین فرایندی بانک اطلاعاتی لازم را نیز در دسترس افراد قرار می دهد و به و این وسیله نخبگان و جوانان دارای فکر را در حل مسائل شهر دخالت می دهد.

    سردبیر

   تعداد بازدید: 235
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .