•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 103
   کد: 209842
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خبر داد؛

   حمایت ویژه شهرداری مشهد از فعالیت هنری مرتبط با شاهنامه فردوسی

   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از حمایت ویژه شهرداری مشهد از فعالیت هنری مرتبط با شاهنامه فردوسی خبر داد.
   حمایت ویژه شهرداری مشهد از فعالیت هنری مرتبط با شاهنامه فردوسی

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد محسن مصحفی با بیان این مطلب، اظهار کرد: شاهنامه فردوسی به دلیل کلام، جایگاه و محتوای اسطوره ای باعث قوام و دوام فرهنگ ایرانی شده است به همین جهت نقاشی های شاهنامه از پر دامنه ترین نقاشی های تاریخی ما محسوب می شود و از بستر آن جنبه های سبک شناسانه و ظرفیت های هنری مشهود است، از این رو شهرداری مشهد به منظور ارج نهادن به جایگاه این اسطوره بزرگ اقدام به فعالیت های فاخری در زمینه برگزاری دوسالانه نقاشی شاهنامه فردوسی کرده است، البته ساخت و نصب مجسمه های جلوخان آرامگاه فردوسی نیز از دیگر فعالیت هایی ویژه ای بود که به منظور ایجاد تنوع در بافت گردشگری و هنری این مکان توسط این معاونت صورت گرفت.
   وی افزود: شاهنامه متعلق به همه ی نژادها و اقوام ایران است و با برگزاری جشنواره های متعدد می توان بر این وحدت تاکید کرد و حتی دامنه آن را از مرزها فراتر برد. برگزاری جشنواره های مرتبط با موضوع فردوسی و شاهنامه می تواند توجه نسل جوان را به فرهنگ ایرانی و ارزش های آن جلب کند.
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: شاهنامه یکی از شیوا ترین و مهم ترین نسخه های خطی در دوره های اسلامی محسوب می شود که به دلیل تنوع مضامین، توانسته است سلیقه ها و دیدگاه های مختلف را از زمان سروده شدن در راستای تولید محتواهای مختلف جلب کند و منبع الهام برای خلق آثار هنری شود، شاهنامه فردوسی در حافظه تاریخی مردم زیست کرده و تاثیر خود را در آفرینش آثار ادبی و هنری به جا گذاشته است.
   مصحفی خاطرنشان کرد: خردمندی که یکی از صفات بارز خداوند متعال است، در ابتدای شاهنامه به عنوان یکی از اساسی ترین اصول و پرداخت ها محسوب می شود و فرهنگ صلح، عشق به زندگی، سعادت انسان، پرهیز از جنگ و ویرانگری، نوع دوستی، نگهبانی از استقلال سرزمین در برابر هجوم بیگانگان، تقویت همبستگی ملی، وطن پرستی و دوری از نژاد پرستی از جمله پیام ها و پندهای شاهنامه فردوسی محسوب می شود که می توان از آن ها آثار هنری خلق کرد و در معرض دید عموم قرار داد.
   وی اضافه کرد: برای ما ایرانی ها، فردوسی و شاهنامه دارای جایگاه ویژه و خاصی است و توانسته در طول سال ها تاثیر به سزایی بر ادبیات و هنرهای تجسمی ما داشته باشد و تا چندین قرن یکی از مهم ترین منابع نقاشان و خوشنویسان برای تولید اثر بوده است اما بازتاب داستان های اصیل شاهنامه فردوسی در کتاب های کودکان و دروس آموزشی به وضوح دیده نمی شود که باید در این راستا اقداماتی صورت بگیرد.
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: شاهنامه فردوسی جایگاه بسیار ویژه ای دارد و هنرمندان می توانند از این منبع به خوبی بهره ببرند، با آثار هنرمندان در رشته های مختلف می توانیم جهت شناساندن این اثر فاخر گام های محکمی برداریم، و برگزاری دوسالانه نقاشی شاهنامه نخستین تجربه شهرداری مشهد در عرصه هنری این شاهکار تاریخی است.
   مصحفی تصریح کرد: سازمان اجتماعی‌فرهنگی شهرداری مشهد برای نخستین بار اقدام به انتشار رویداد دوسالانه ملی نقاشی «شاهنامه فردوسی» با هدف بهره‌گیری از ظرفیت هنرمندان نقاش در بازنمایی و آفرینش آثار هنری برگرفته از این شاهکار ادبی کرده است. رویکرد سازمان اجتماعی‌‌فرهنگی شهرداری مشهد در برگزاری این رویداد ملی، خلق آثار هنری ماندگار از مفاهیم بدیع ، داستان‌ها ، رویدادها و اساطیر کمتر بیان‌شده در این منظومه حماسی است.
   وی ادامه داد: این رویداد با هدف استفاده از ظرفیت هنرمندان نقاش در آفرینش آثار هنری با محتوای شاهنامه برگزار شد. رزم و نبرد، شخصیت‌نگاری، پیکار نیکی و بدی، تراژدی، اسطوره ها، جغرافیای تاریخی، آیین و مناسک و نیایش در شاهنامه از جمله موضوعات این فراخوان بود که هنرمندان به معنای واقعی این موضوعات را توانستند به تصویر بکشند.
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: بی‌شک بخشی از شاهنامه فردوسی عظمت زبان فارسی را یادآور می‌شود بنابراین این ضرورت احساس می‌شد که این دوسالانه به صورت ملی برگزار شود، فارغ از بحث زنده نگه داشتن زبان فارسی در شاهنامه، این کتاب دارای نکات بسیار برجسته‌ای است.
   مصحفی بیان کرد: پرداختن به این کتاب ضروری است و باید این دوسالانه به صورت ملی برگزار تا فرصت حضور همه هنرمندان کشور مهیا شود، زیرا این افسانه‌ها و حکمت‌ها تا زمانی که به روح زمانه و زبان مدرن تبدیل نشوند اثرگذار نخواهند بود.
   وی افزود: اهمیت این رویدادها در تداوم آن است، با ادامه دادن آن به طور قطع تجربه و شناخت، بیشتر و حرفه‌ای‌تر می‌شود. این رویداد بسیار مهم است زیرا ما دارای سابقه مینیاتورهای درخشانی در ارتباط با شاهنامه هستیم. از طرفی شاهنامه به دلیل داستان‌ های گوناگونی که دارد، دارای ظرفیت تصویری بسیاری است که امیدوارم با تداوم این دوسالانه در آینده نزدیک بتوان در ارتباط با کشورهایی که میراث شاهنامه را دارند جایگاه درخوری در منطقه داشته باشیم.
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: این نخستین تجربه شهرداری مشهد، هیات داوران و هنرمندان است که در حوزه نقاشی به مجموعه داستان‌های اصیل شاهنامه بپردازند، کما اینکه شاهنامه به شدت در فرهنگ ما عمومیت دارد و می‌تواند هنرمندان مختلف را دربر بگیرد. شاهنامه فردوسی جز منظومه‌های اسطوره‌ای کشور ما است که هیچ وقت تکراری نمی‌شود.
   انتخاب 67 اثر در مرحله نخست داوری
   مصحفی تصریح کرد: داوری آثار در دو مرحله به تاریخ 16 آذر ماه و 11 دی ماه انجام شد که در مرحله نخست از میان 307 اثر رسیده به دبیرخانه تعداد 67 اثر برگزیده شدند و در داوری نهایی تعداد سه اثر برگزیده شدند و به همراه 27 اثر دیگر به منظور اکران در نمایشگاه انتخاب شدند، فرح اصولی، معصومه مظفری، بهنام کامرانی، خسرو خسروی و جمشید حقیقت‌شناس از اعضای هیئت داوران این رویداد ملی بودند.
   وی اضافه کرد: در خصوص جوایز این رویداد می‌توان به مبالغ 350 میلیون ریال، 300 میلیون ریال و 250 میلیون ریال برای سه اثر برگزیده اشاره کرد. البته برای هر یک از آثار راه‌یافته به نمایشگاه مبلغ 30 میلیون ریال در نظر گرفته شده است، هم‌چنین هیات انتخاب پس از مرحله دوم داوری، از میان آثار راه‌یافته به نمایشگاه تا27 اثر را به مبلغ حداکثر 150 میلیون ریال انتخاب و خریداری می کند.
   برگزاری یک ماهه نمایشگاه
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تصریح کرد: افتتاحیه نمایشگاه آثار راه یافته و برگزیده از نیمه دوم دی ماه آغاز می شود و به مدت یک ماه در موزه بزرگ خراسان برپا خواهد بود همچنین برای این نمایشگاه مراسم افتتاحیه و اختتامیه با حضور مسئولین و اصحاب رسانه برگزار می‌شود. البته هرگونه بازدید خصوصی و عمومی، برنامه های جانبی و دعوت از مسئولین و اصحاب رسانه با کسب محوز از ستاد کرونا محقق خواهد شد.
   مصحفی گفت: همچنین بنا به گفته شهردار مشهد، تعداد زیادی از شهروندان درخواست داشتند که در فضای جلوخان آرامگاه فردوسی، مجسمه‌هایی از مفاخر زبان و ادب فارسی و همین‌طور شخصیت‌های اساطیری و قهرمانان شاهنامه نصب شود با پیگیری شهردار مشهد، توانستیم این ایده را اجرایی کنیم و به منظور اجرای آن فراخوان منتشر شد و از همه هنرمندان مجسمه‌ساز کشور درخواست کردیم تا طرح‌ های خود را ارائه دهند و تا کنون از میان آن ها از مجسمه‌های دقیقی توسی، آرش کمانگیر و نبرد رستم و اسفندیار رو نمایی شده است.

    

   تعداد بازدید: 103
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .