•  
   منبع خبر : ١٠٠٣
   تعداد بازدید: 142
   کد: 210169
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران؛

   درخواست از شهرداری مشهد برای خرید آثار هنرمندان/ نامگذاری خطوط یک شرکت هواپیمایی به نام مشاهیر

   دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: از مدیران شهر مشهد که خوشبختانه در زمینه حفظ آثار فرهنگی پیشتاز بوده و در تلاش برای تبدیل شهر مشهد به شهر ادبیات هستند، درخواست می کنم که با بودجه عمومی تابلوهای هنرمندان را خریداری کرده و این آثار را به دیوار دفتر کار خود نصب کنند.
   درخواست از شهرداری مشهد برای خرید آثار هنرمندان/ نامگذاری خطوط یک شرکت هواپیمایی به نام مشاهیر

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حجت اله ایوبی در افتتاحیه اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای راه ابریشم تحت عنوان «رقص قلم» که با حضور اشرف بروجردی مشاور رییس جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی، محمدرضا کلائی شهردار مشهد، عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری افغانستان، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو، محمد علی باقرزاده طوسی رییس انجمن خوشنویسان مشهد و جمعی از مدیران شهری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: آثار بسیار زیبای هنرمندان کشورهای مختلف در چند قدمی ما قرار دارد و تمام افراد حاضر در این جلسه مشتاق تماشای آن هستند.
   وی افزود: در این روزگار سخت و خاکستری و روزگای که همه به در خانه ماندن و عدم فعالیت دعوت می شوند، با رقص قلم و هنر ارجمند و آسمانی خوشنویسی گرد یکدیگر در شهر مشهد مقدس که شناسنامه همه ما ایرانی ها و قلب تنپنده همه مسلمانان است، جمع شده ایم.
   دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران بیان کرد: از شهردار مشهد و همکاران خستگی ناپذیر ایشان خانم مهربان، آقای کریمی و آقای آل شیخ تشکر می کنم. اگر همت مدیران شایسته شهر مشهد نبود، امروز ما در ایران بزرگ شاهد این گردهمایی بی مانند نبودیم.
   ایوبی خاطرنشان کرد: همچنین از تلاش های خانم بروجردی، حمایت های وزارت امور خارجه و همراهی های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر همکاران تشکر می کنم.
   وی اضافه کرد: هرچقدر برای هنرهای اصیل به ویژه خوشنویسی که ریشه در فرهنگ و سنت این مرز و بوم دارد، کم است. با مشاهده این آثار متوجه خواهید شد که در کشورهای مسیر راه ابریشم به ویژه کشورهای داران فرهنگ کهن؛ حرف، سخن و کلمه را تا آسمان برده و به بالاترین و باارزش ترین هنر تبدیل کرده اند. یکی از تفاوت های اصلی میان تمدن شرق و غرب، هنر خوشنویسی است زیرا در تمدن شرق کتاب، دانش و علم مقام بالایی دارد و قهرمانان این سرزمین شامل ادیبان و فرهیختگان می شود.
   دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تصریح کرد: هنر خوشنویسی، هنر والایی است و بسیاری از هنرهای دیگر وام دار آن هستند. در کشور ما شعر گفتن یک سنت است و مدیران، شهرداران، سیاستمداران و سایر افراد سخن خود را با شعر آغاز می کنند که این امر یکی از ویژگی های منطقه ما است هرگز در جهان غرب دیده نشده است که شخصی سخن خود را با اشعار شکسپیر آغاز کند زیرا شعر در زبان و جان آنان جاری نیست.
   ایوبی گفت: به عقیده من یکی از دلایل جاری و ساری شدن شعر در زبان ما، هنر خوشنویسی است یکی از دلایل آن خوشنویسانی هستند که اشعار را با زیباترین شکل ممکن نگارش کرده و در منظر ما قرار داده اند. اگر می خواهیم به ریشه خود بازگشته و نگران تهاجم فرهنگی هستیم، هنر های اصلی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، فرش ایرانی و هنر خوشنویسی می تواند به ما کمک کند.
   وی ادامه داد: اگر افراد در خانه و محل کار خود از تابلوهای استاد امیرخانی استفاده کنند، باید دکوراسیون و معماری خانه خود نیز تجدید نظر کنند و اشتیاق به گوش دادن به موسیقی سنتی پیدا می کنند بنابراین یک تابلو خوشنویسی می تواند سبک زندگی ما را تغییر داده و ما را به ریشه های خود بازگرداند.
   دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران اظهار کرد: از مدیران شهر مشهد که خوشبختانه در زمینه حفظ آثار فرهنگی پیشتاز بوده و در تلاش برای تبدیل شهر مشهد به شهر ادبیات هستند، درخواست می کنم که با بودجه عمومی تابلوهای هنرمندان را خریداری کرده و این آثار را به دیوار دفتر کار خود نصب کنند.
   ایوبی بیان کرد: یکی از آرزوهای من این است که روزی به تمامی مدیران کشور دستور داده شود که از آثار هنرمدان شهر خود در دکوراسیون اتاق های خود استفاده کنند. این کاری است که در کشورهای دیگر انجام می شود. اگر مجلس به دنبال احیای هنر خوشنویسی است، چرا فکر می کنیم که خریداری آثار هنرمندان و نصب آن در اتاق مدیران هزینه گزافی است؟ این کار سبب کمک به بازگشت به خویشتن خویش می شود.
   وی افزود: امیدوارم این هنرهای والا را در صدر قرار داده و فرزندان ما در کوچه پس کوچه های شهر شاهد هنرهای ایرانی و خط خوشنویسی باشند و امیدواریم فرش ایرانی زیرپای ما پهن شود. ما کشوری دارای تمدن، فرهنگ و اصالت هستیم و نیازی نیست وامدار فرهنگ کشورهای دیگر باشیم.
   دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: امروز تفاهم نامه ای با یک شرکت هواپیمایی منعقد شد که براساس آن خطوط این هواپیما به نام مشاهیر نامگذاری خواهد شد و آثار نام آوران ایرانی نیز در داخل هواپیما به نمایش گذاشته خواهد شد.
   حوریه جمالی پور 

   تعداد بازدید: 142
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .