•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 254
   کد: 211151
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد؛

   هدف گذاری کاشت 1500هکتار درختکاری در کمربند سبز مشهد/ پیش بینی 120 هزار اصله نهال برای هفته درختکاری

   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: برای هفته درختکاری امسال 120 هزار اصله نهال پیش بینی شده است و تمام گونه های ثبت شده در سیستم انبارداری مناطق موجود است.
   هدف گذاری کاشت 1500هکتار درختکاری در کمربند سبز مشهد/ پیش بینی 120 هزار اصله نهال برای هفته درختکاری

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ مهدی یعقوبی در آیین رونمایی و آغاز به کار سامانه درخواست تحویل و کاشت نهال رایگان به شهروندان ویژه هفته درخت کاری، اظهار کرد: معاونت خدمات شهری سیاست گذاری و اجرای پروژه های مرتبط با محیط زیست را برعهده دارد تا به این وسیله به بهبود شرایط زندگی در شهر مشهد کمک کند.
   وی افزود: در حال حاضر ما در زمینه پاکیزگی شهر، فضای سبز و زیبایی منظر شهری پیشرو و الگو هستیم. از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه می توان به انتشار سیاهه آلودگی هوا اشاره کرد که بر این اساس سهم آلاینده های شهر مشخص شده است و در شهرداری نیز لایحه کاهش آلودگی هوا مصوب و سهم حوزه های شهرداری و تکالیف برای سایر حوزه های خارج از شهرداری مشخص شد.
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: امسال به جد پیگیر ادامه مطالعات مربوط به آلودگی هوا هستیم تا مدل شناسی پیش بینی هوای مشهد تهیه شود. از دیگر اقداماتی که در اواخر سال گذشته انجام شد، راه اندازی دستگاه سنجش ازن است که در طول سال سه دستگاه نیز راه اندازی و به طور کلی چهار دستگاه در حال فعالیت است.
   یعقوبی خاطرنشان کرد: علاوه بر این هفت اکیپ سیار نیز برای شناسایی خوردو های آلاینده فعال شده و در این زمینه با حوزه قضایی نیز هماهنگی هایی صورت گرفته است.
   توسعه بالغ بر 900 هکتار فضای سبز در کمربند سبز مشهد طی سه سال گذشته
   وی اضافه کرد: توسعه فضای سبز یکی از درخواست های همیشگی شهروندان است. یکی از برنامه های جامع ما در شهرداری، ایجاد 30 تا 35 هکتار فضای سبز در سطح شهر و 260 هکتار فضای سبز در کمربند سبز است که با همت و تلاش همکاران ما بالغ بر 900 هکتار طی سه سال گذشته در کمربند سبز توسعه فضای سبز داشته ایم و بالغ بر 30 تا 35 هکتاری که برای فضای سبز شهری تعریف شده و این توسعه فضای سبز شهری بی سابقه است.
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: کل مساحت فضای سبز شامل فضای سبز شهری و کمربند سبز پنج هزار و 700 هکتار است و سرانه هر فرد 17.3 دهم متر مربع است که سرانه خوبی است و امیدوارم در سال آینده نیز توسعه مناسبی را پیش بینی کنیم.
   تصفیه خانه سپتاژ یک کار محیط زیستی بسیار بزرگ است

   یعقوبی عنوان کرد: یکی از مواردی که ممکن است دغدغه شهروندان تلقی شود، نحوه تامین منابع مالی است که در این زمینه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است؛ تصفیه خانه چهل بازه با ظرفیت 50 متر بر ثانیه با کیفیت مطلوب و قابلیت استفاده از پساب آماده بهره برداری است. بخش شیمیایی تصفیه خانه سپتاژ نیز با قرارداد اجرایی 74 میلیارد تومان خرداد ماه سال آینده راه اندازی می شود این اقدام یک کار محیط زیستی بسیار بزرگ است.
   100 میلیارد تومان هزینه در راستای توسعه شبکه جداسازی آب شرب
   وی ادامه داد: تصفیه خانه سیدی نیز در نیمه اول سال آینده به بهره برداری می رسد و خط انتقال تصفیه خین عرب نیز اجرا شده و در سال آبی آینده با ظرفیت بالغ بر 6 میلیون متر مکعب بر ثانیه به شبکه جداسازی آب شرب اضافه می شود. در مجموع امسال حوزه خدمات شهری شهرداری مشهد 100 میلیارد تومان در راستای توسعه شبکه جداسازی آب شرب، هزینه کرده است. همچنین با مرکز تحقیقات و دانشگاه فردوسی مشهد ارتباطات خوبی برقرار شده است تا گونه های گیاهی متناسب با اقلیم شهر مشهد کاشته شود تا منابع آبی مدیریت شود.
   ایجاد بالغ بر دو هزار لانه برای پرندگان
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: یکی از اقدامات معاونت که مورد استقبال خوب شهروندان قرار گرفته، ساخت لانه برای پرندگان و ایجاد آب خوری است که به حفظ گونه پرندگان کمک می کند. در حال حاضر بالغ بر دو هزار لانه برای پرندگان ساخته شده است و همچنان با همکاری مناطق در حال افزایش تعداد آن هستیم. همچنین ایجاد سایت پرنده نگری در باغ وکیل آباد نیز از دیگر اقداماتی است که عملیات اجرایی آن تا پایان سال انجام می شود.
   یعقوبی در خصوص اقدامات معاونت خدمات شهری در هفته درختکاری، اظهار کرد: امسال به مناسبت هفته درخت کاری برنامه های ویژه تری در قالب پویش اجرایی می شود که شهرداری این اقدامات را محدود به هفته درخت کاری نخواهد کرد. امسال با توجه شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع ویروس کرونا و الزام در خانه ماندن شهروندان، از ابتدا تا ششم اسفند ماه، ثبت نام نهال رایگان برای شهروندان در سایت Gsms.mashhad.ir انجام می شود.
   پیش بینی 120 هزار اصله نهال برای هفته درختکاری
   وی افزود: برای هفته درختکاری امسال 120 هزار اصله نهال پیش بینی شده است و تمام گونه های ثبت شده در سیستم انبارداری مناطق موجود است و نظارت بر این فرآیند انجام خواهد شد همچنین چنانچه ظرفیت تکمیل شود بازهم امکان افزایش تعداد نهال وجود خواهد داشت. درخواست شهروندان تا تاریخ 6 اسفند ماه ثبت خواهد شد و سپس به وسیله اکیپ های درنظر گرفته شده به درب منازل شهروندان ارسال می شود. همچنین ادارات و دستگاه های دولتی می توانند بدون محدودیت نهال های مورد نیاز برای فضای سبز ادارات را ثبت سفارش کنند.
   هدف گذاری کاشت 1500 هکتار درختکاری در کمربند سبز مشهد
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده توسعه درختکاری در کمربند سبز است؛ امسال کاشت هزار و 500 هکتار درختکاری در کمربند سبز مشهد هدف گذاری شده که 300 هکتار آن در محدوده کشف رود است. همچنین در یک سال گذشته 140 میلیارد قرارداد با پیمانکار برای ساماندهی رودخانه کشف رود منعقد شده است در صورتی که ساماندهی این رودخانه وظیفه آب منطقه ای است اما شهرداری به آن ورود پیدا کرده است. در کمربند سبز جنوبی نیز عرصه هایی تحویل داده شده است که امیدواریم به زودی سیستم آبیاری آماده سازی شود. در عرصه کمربند سبز نیز تامین منابع آبی از بسترهای موجود پیش بینی شده که حدود 15 چشمه و قنات در این محدوده شناسایی شده و تاکنون چند مورد آن احیا شده است.
   یعقوبی گفت: باغ زندگی و باغ خاطره دو پروژه ای هستند که در کنار پویش بزرگ درختکاری اجرا خواهد شد براین اساس شهروندان می توانند به صورت الکترونیک در سایت Gsms.mashhad.ir ثبت نام کنند.
   حوریه جمالی پور

    

   تعداد بازدید: 254
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .