•  
   منبع خبر : 1007
   تعداد بازدید: 574
   کد: 64935
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۱/۰۸

   فرهنگسرای کودک و آینده

   تئاتر از آن دسته برنامه‌هایی است که تماشای آن به شخص یا گروه خاصی محدود نمی‌شود و هر یک از شهروندان در کنار خانواده‌هایشان می‌توانند از این فضای هنری و آموزشی بهره‌مند شوند.

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هدف این فرهنگسرا تبیین هویت شهروندی در کودکان مشهدی، مبتنی بر تعالی اسلام ناب محمدی است. برنامه‌های فرهنگسرا سه هدف اصلی را دنبال می‌کنند، که از جمله آن افزایش روحیه مسئولیت‌پذیری و مشارکت‌پذیری، ایجاد زمینه اجتماعی شدن کودکان و داشتن مخاطب خاص و ایجاد برنامه‌های اختصاصی، کانون سلامتی، کانون خانواده است.

   بهانه‌ای برای اجتماعی شدن
   در این مجموعه کودکان تجربه‌های جدیدی بدست می‌آورند و بازی‌هایی را که قبلاً انجام نداده‌اند امتحان می‌کنند. وجود این فرهنگسرا باعث شده، بچه‌ها در جمع قرار بگیرند و اجتماعی شوند. پدر و مادرها از آن جایی که زیاد در خانه فرصت نمی‌کنند با بچه‌ها بازی کنند، حضور در این مجموعه را فرصتی مناسب برای تفریح و بازی بچه‌ها می‌دانند. این مجموعه فضایی صمیمی را مهیا ساخته و بازی‌های مناسبی برای بچه‌ها طراحی کرده که از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.
   برنامه‌های فرهنگسرا
   30 درصد برنامه‌های فرهنگسرا عمومی و 70 درصد تخصصی بوده که در واقع با هدف توجه به نیازهای مخاطب شکل می‌گیرد.
   بازی نقش موثری در رشد کودک، شناخت دنیای پیرامون و بیان نقطه نظرها و احساسات کودکان داشته و در خلال بازی می‌توان به بسیاری از ویژگی‌های رفتاری کودک پی برد. کوچک بودن واحدهای آپارتمانی و مجتمع‌های مسکونی، یکی از عوامل مهم و حیاتی در ایجاد ناملایمات روحی کودکان است .کودکان باید بچگی کنند تا به طور طبیعی مراحل رشد و سلامت را طی کنند. فرهنگسرای کودک و آینده از جمله مکان‌هایی است که می‌توان در این زمینه از آن بهره برد. رشد و پرورش اخلاقی، فکری، روانی و رفتارهای اجتماعی کودکان در جهت تربیت شهروند رضوی و شکوفایی و مشارکت آنان در امور شهروندی از مهم‌ترین اهداف این فرهنگسرا است.
   مراجعان مجموعه کودک و آینده در برگیرنده اقشار و سنین مختلف است و روحیه نشاط را در هر فردی که حاضر می‌شود، ایجاد می‌کند. وجود تالار سینما و تئاتر، سالن دو طبقه بازی‌های رایانه‌ای با بدنه مواج، برگزاری جشن و سخنرانی برای کودکان و طراحی فضای داخل ورودی نیز مزید بر علت شده که بسیاری را به سمت این فرهنگسرا هدایت می‌کند.
   تئاتر کودک
   تئاتر از آن دسته برنامه‌هایی است که تماشای آن به شخص یا گروه خاصی محدود نمی‌شود و هر یک از شهروندان در کنار خانواده‌هایشان می‌توانند از این فضای هنری و آموزشی بهره‌مند شوند.
   پارک موضوعی کودک
   فرهنگسرای کودک و آینده با پروژه "اتل متل یه قصه" تلاش می‌کند تا کودکان را با شعار محوری احترام توام با محبت آشنا کند. این پروژه دارای سالن‌های متعددی است که سالن دنیای بازی و دنیای موازی از جمله آن است. سالن دنیای بازی یک سالن خانواده محور است و مخاطبان را در حوزه خانواده با فضای بازی‌ها آشنا می کند و این فرصت را به خانواده‌ها می‌دهد تا در کنار کودکان خود به بازی‌های رومیزی بپردازند .سالن دنیای موازی نیز که بخش عمده اتفاقات آن در قالب محله، مسجد، مدرسه، خانه و وسایل نقلیه رخ می‌دهد. کودکان را با مصادیق احترام در جامعه آشنا می‌کند.
   از دیگر فعالیت‌های این فرهنگسرا گاهنامه شهروند کوچولو است، شهروند کوچولو گاهنامه‌ای است که از فروردین سال 90 کارش را شروع کرده است. در ابتدا در هر شماره به دو یا سه موضوع پرداخته می‌شد اما در حال حاضر در هر شماره تنها به یک موضوع خاص پرداخته می‌شود و تولید و توزیع نشریه بین مشترکن و مخاطبین آن فرهنگسرای کودک و آینده صورت می‌گیرد. بیشترین مخاطبین شهروند کوچولو 6 ساله هستند. هر چند این نشریه برای کودکان 9 تا 10 سال تولید شده است؛ البته کودکان 3 تا 4 سال از طریق والدینشان، مشترک شهروند کوچولو شده‌اند. بیش از 26هزار نفر عضو این نشریه هستند و با توجه به تشکیل و راه‌اندازی کانون‌های کودک در فرهنگسراهای سطح شهر، کودکان برای دریافت شهروند کوچولو به این کانون‌ها یا مساجد نزدیک محل زندگی‌شان مراجعه می‌کنند.
   زائران و مجاوران می‌توانند از این فضا و امکانات برای کودکان خود استفاده کنند و لحظات شاد و مفرحی را برای آنان رقم بزنند.
   زینب سرویها

    

   تعداد بازدید: 574
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .