•  
   منبع خبر : 1008
   تعداد بازدید: 384
   کد: 68648
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
   میدان شهدا عرصه تجمعات ملی و مذهبی می‌شود؛

   افتتاح تالار شهر، پایانه صبا و مسجد یزدی آبادی‌ها در آینده‌ای نزدیک

   با توسعه شهر مشهد پر ازدحام و شلوغی میدان شهدا نیز افزوده شده تا جایی که رفته رفته هویت شهری و تاریخی خود را از دست داده و به یکی از گره‌های مهم ترافیکی شهر تغییر شکل داده است.
   افتتاح تالار شهر، پایانه صبا و مسجد یزدی آبادی‌ها در آینده‌ای نزدیک

   بیش از ده سال از اجرایی شدن طرح بزرگ میدان شهدا می‌گذرد و با وجود تمامی کش و قوس‌ها و حرف و حدیث‌هایی که این طرح در طول سال‌های اخیر داشت، اسکوپ 35 هکتاری بافت هسته شهر به یک قوام نسبی رسیده و به گفته مسوولان امر نهایتا تا دو سال آینده به تکمیل نهایی خواهد رسید.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با توسعه شهر مشهد پر ازدحام و شلوغی میدان شهدا نیز افزوده شده تا جایی که رفته رفته هویت شهری و تاریخی خود را از دست داده و به یکی از گره‌های مهم ترافیکی شهر تغییر شکل داده است؛ محل تلاقی سه خط قطارشهری، این روزها در دل خود پروژه‌های مهمی را در دست تملیک، اجرا و افتتاح دارد که در حوزه‌های مختلف اعم فرهنگی، اجتماعی و خدماتی برای زائران و مجاوران بارگاه منور و ملکوتی امام رضا(ع) تعریف شده است.
   میدان شهدا با تراز مالی و فیزیکی صفر بسته شده است
   در همین راستا مدیر اجرایی طرح میدان شهدا در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اقداماتی که در این حوزه در طول سال‌های گذشته صورت گرفته است، می‌گوید: هدف این طرح منحصر به محدوده میدان نشده، بلکه خیابان صاحب الزمان(عج) و منطقه هشت‌آباد را نیز شامل می‌شود و در واقع ساماندهی، نوسازی و طراحی جدید برای این سه منطقه یک هدف مشترک را دنبال می‌کند که تحت عنوان طرح بزرگ میدان شهدا به تصویب رسیده است.
   وحید برجسته نژاد با بیان اینکه در این طرح عرصه‌های وسیعی از فضاهای شهری، فرهنگی، اجتماعی و مردمی در نظر گرفته شده است، می‌افزاید: اطراف میدان را ساختمان‌هایی با کاربری‌های مختلف پوشش می‌دهند و نظام حرکت سواره نیز بر اساس یک حلقه ترافیکی همسطح و دو زیر گذر شرقی و غربی (خیابان خواجه ربیع به دانشگاه و خیابان امام خمینی(ره) به هاشمی‌نژاد) طراحی شده است.
   وی ادامه می‌دهد: همچنین تالار شهر و شهرداری، مراکز خرید، دفاتر اداری، فضاهای نمایشگاهی، موزه، آکواریوم و همچنین اجرای آبنماها در این مجموعه دیده و امکانات خدماتی چون پایانه و پارکینگ نیز به آن اضافه شده است.
   اسکوپی 35 هکتاری با بیش از 4 هزار مالک
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدا مساحت این مجموعه را بیش از 35 هکتار می‌داند و عنوان می‌کند: همچنین خدمات‌رسانی به بیش از 4 هزار و 200 مالک با 2هزار و 300 پلاک ثبتی در حالی است که این میدان به دلیل موقعیت خاصی که دارد، مسیر تردد بسیاری از زائران و ساکنان نقاط مختلف شهر مشهد نیز می‌باشد.
   احداث پارک 13هزار متری هشت‌آباد در مرکز شهر مشهد
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد، پارک هشت‌آباد را یکی از مهم‌ترین طرح‌های این مجموعه برمی‌شمرد و ادامه می‌دهد: پارک هشت‌آباد با اعتبار اجرایی بالغ بر 25 میلیارد ریال در 13هزار مترمربع در بافت مرکزی شهر احداث می‌شود، همچنین این پارک بزرگترین پروژه فضای سبز طرح میدان شهداست که از جنوب به خیابان توحید و از شمال به کوچه جهانبخش متصل است.
   به گفته برجسته‌نژاد، این پارک در مجاورت بازار بزرگ، هایپر مارکت و پارکینگ طبقاتی منطقه هشت‌آباد واقع شده و مکانی شاد و مفرح برای شهروندان ایجاد خواهد کرد.
   وی تصریح می‌کند: در این پارک تمام نیازهای زائران و مجاوران اعم از سرویس بهداشتی، محل استراحت موقت، محوطه بازی کودکان، آلاچیق، چایخانه سنتی، محل تعاملات اجتماعی، پلازای شهری در میان آبنما، فضای سبز، فلاورباکس و درختان با معماری متمایزی طراحی شده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد با اشاره به مدت 7 ماهه قرارداد پروژه با پیمانکار با بیان اینکه سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری عملیات ساخت این پارک را به عهده دارد، یادآور می‌شود: پارک هشت‌آباد اهمیت دوچندانی در هسته مرکزی شهر دارد و ایجاد فضاهای باز و سبز به منظور هویت‌دهی و ایجاد آرامش زائران در میان انبوه فضاهای متراکم ضروری است.
   اتمام فعالیت‌های عمرانی و کارگاهی تالار شهر
   برجسته‌نژاد همچنین در خصوص پیشرفت فیزیکی ساختمان 18هزار مترمربعی تالار شهر اضافه می‌کند: تالار شهر مشهد که در این پروژه واقع شده هم‌اکنون به اتمام فعالیت‌های عمرانی و کارگاهی خود رسیده و طبقات دوم و سوم آن آماده بهره‌برداری است.
   به گفته وی، طبقه دوم و سوم این ساختمان به طور کامل آماده بهره‌برداری است و پس از اتمام جزئیات و ایمن‌سازی راه قابل استفاده عموم خواهد شد.
   وی تصریح می‌کند: هم‌اکنون طبقات همکف و ورودی ساختمان بیشترین پیک فعالیت عمرانی را شامل شده چرا که این محل برای رفت و آمد ارباب رجوع به داخل ساختمان پیش‌بینی شده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد خاطر نشان می‌کند: تجهیز اداری این ساختمان آغاز شده و امکان استقرار اعضای شورای اسلامی شهر و حوزه شورای شهر در این ساختمان مهیا شده است، تنها به همت معاونت مالی و اداری شهرداری مشهد نیاز دارد تا هر چه زودتر تعیین تکلیف اتاق‌های موجود و تجهیز لوازم اداری صورت گیرد.
   برجسته‌نژاد با بیان اینکه سالن همایش تالار شهر که یکی از ارکان اصلی این پروژه است، حدود یک ماه بعد از تحویل موقت توسط شرکت سیما چوب به پایان می‌‌رسد و آماده بهره‌برداری می‌شود، می‌افزاید: فعالیت‌های عمرانی تالار شهر که در این طرح قرار گرفته، رو به اتمام است و به زمان بهره‌برداری از آن بسیار نزدیک هستیم، ولی تنها موارد ناچیزی همانند دکوراسیون باقی مانده است.
   افتتاح مسجد یزدی آبادی‌ها و پایانه پارکینگ صبا در هفته‌های آینده
   وی همچنین از افتتاح مسجد یزدی آبادی‌ها و پارکینگ پایانه صبا در هفته‌های آتی خبر می‌دهد و می‌گوید: مسجد یزدی‌آبادی‌ها با زیر بنایی بالغ بر یک هزار و 900 مترمربع در 5 طبقه طراحی شده که شامل دو طبقه زیر زمین، همکف، طبقه اول و دوم می‌باشد و ورودی اصلی مسجد نیز در کوچه شهید جهانبخش واقع شده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدا تشریح می‌کند: کلیت این ساختمان مدرن حاوی درون مایه مذهبی و سنتی است و همین تضاد موجب خاطره‌انگیز شدن آن خواهد شد. این بنا مجهز به دو شبستان اختصاصی برای برادران و خواهران است که در یک ترکیب واحد، فضای محصور گنبد را شکل می‌دهد.
   برجسته‌نژاد عنوان می‌کند: همچنین پارکینگ و پایانه اتوبوسرانی صبا واقع در ضلع شمال شرق میدان شهدا، در زمینی به مساحت 3هزار و 100 متر مربع و زیربنای بیش از 10 هزار مترمربعی در حال احداث است که به زودی افتتاح خواهد شد.
   وی همچنین از پیشرفت 70 درصدی محور صاحب الزمان(عج) خبر می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: ارائه خدمات حمل و نقل در این محور مطابق با طرح جامع حمل و نقل شهر مشهد صورت خواهد گرفت.
   سال 2017؛ زمان‌بندی پایان کار طرح میدان شهدا
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدای شهرداری مشهد سال 2017 را زمان پیش‌بینی شده برای پایان کار این پروژه 35 هکتاری می‌داند و یادآور می‌شود: تاکنون بیش از 190 میلیارد تومان برای اجرای این طرح و 400 میلیارد تومان برای تملک آن هزینه شده است، همچنین برج‌های 17 طبقه شمالی و جنوبی میدان و ساختمان‌های مینو، هدایت، همت، بهشت، ایثار، اندیشه و عمران از جمله طرح‌هایی است که در این پروژه بزرگ برای اجرا در نظر گرفته شده که پارکینگ یک هزار و 500 واحدی توحید نیز در دست اجراست.
   حسین زوارزاده

    

   تعداد بازدید: 384
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .