•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 344
   کد: 80088
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
   پیگیری مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد(4)؛

   پیگیری مصوبه دریافت نقدی بهای خدمات اتوبوس‌رانی به دلیل عدم استفاده از من‌ کارت

   پرداخت الکترونیکی حمل‌ونقل عمومی توسط من کارت از همان ابتدا با استقبال شهروندان مواجه شد اما در برخی از مواقع مردم به دلیل نداشتن من کارت و یا عدم اعتبار در من کارت با مشکلاتی مواجه می‌شدند که با این اقدام مشکلات بسیاری از این افراد نیز برطرف می‌شود.
   پیگیری مصوبه دریافت نقدی بهای خدمات اتوبوس‌رانی به دلیل عدم استفاده از من‌ کارت

   در این گزارش به مصوبه شورای شهر مشهد در ارتباط با دریافت نقدی بهای خدمات اتوبوس‌رانی برای افرادی که از من‌ کارت استفاده نمی‌کنند، پرداخته می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، من کارت واژه‌ای است که امروز کمتر زائر و مجاور حرم رضوی است که با آن آشنا نباشد زیرا هزینه حمل‌ونقل عمومی شهر مشهد برای خطوط اتوبوس‌رانی و قطار شهری به وسیله آن به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود.
   قطعاً برای بسیاری از شهروندان این موضوع رخ‌داده که گاهی من کارت خود را در اختیار نداشته و یا اعتبار لازم در من کارت آن‌ها موجود نبوده و همین موضوعات مانعی برای استفاده آنها از حمل‌ونقل عمومی به خصوص اتوبوس شده که شورای شهر مشهد با تصویب مصوبه بهای حمل‌ونقل عمومی دریافت نقدی و اجرای آن توسط شهرداری مشهد در آینده‌ای نزدیک سبب حل این‌گونه مشکلات شهروندان می‌شود.
   بر اساس این مصوبه افرادی که از من کارت استفاده نمی‌کنند باید بلیت اتوبوس را با قیمت تمام شده 500 تومان بپردازند تا با این مهم فرهنگ‌سازی بیشتری برای استفاده از من کارت نهادینه شود.
   این مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد برای این موضوع به قرار زیر است:
   ماده واحده: نظر به اینکه یارانه نقدی شهرداری به خطوط اتوبوس‌رانی برابر تراکنش جابجایی مسافر پرداخت می‌گردد و عدم استفاده از من کارت توسط شهروندان موجب محروم شدن آنان از یارانه می‌گردد لذا به شهرداری مشهد مقدس (سازمان اتوبوسرانی) اجازه داده می‌شود با ایجاد سازوکار لازم و پس از اطلاع‌رسانی مناسب، بهای خدمات اتوبوس‌رانی و مینی‌بوسرانی را از مسافرانی که من کارت ندارند یا من کارت آنان اعتبار ریالی لازم را ندارد تا سقف بهای تمام شده خدمات (مبلغ 5000 ریال برای سال 1394) به‌صورت نقدی دریافت نماید.
   تبصره 1: شهرداری مشهد موظف است حداقل یک ماه قبل از اجرا، اطلاع‌رسانی مناسب به شهروندان را انجام دهد.
   تبصره 2: شهرداری مشهد مقدس موظف است امکان دسترسی به روش‌های ساده شارژ من کارت را برای تمامی شهروندان و زائران فراهم آورد.
   تبصره 3: در صورت خرابی دستگاه دریافت من کارت (در اتوبوس یا ایستگاه)، خدمات‌رسانی به مسافران معادل نرخ خدمات من کارت اخذ می‌شود.
   تبصره 4: شهرداری مشهد مقدس موظف است رسید معتبر (ثبت شده در سامانه بلیت الکترونیکی) دریافت بهای خدمات به‌صورت نقدی را به مسافران ارائه نماید، بدیهی است در صورت عدم امکان ارائه رسید مذکور، خدمات‌رسانی به مسافران معادل نرخ خدمات من کارت انجام می‌شود.
   برای اطلاع از آخرین وضعیت اجرای این مصوبه به سراغ علی‌اصغر نیشابوری مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد رفتیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: در بحث دریافت نقدی هزینه اتوبوس باید زیرساخت‌های لازم دراین‌ارتباط فراهم شود که این موارد تا 45 روز دیگر نهایی می‌شود و ما بعد از آن می‌توانیم این مصوبه را اجرایی نماییم و قطعاً قبل از آن اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان ارائه می‌شود.
   اما قطعاً باید سری نیز به سید جلال فیاضی سکان‌دار جدید کمیسیون حمل ‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز می‌زدیم که وی در ارتباط با این مصوبه گفت: در هفته جاری این موضوع در کمیسیون حمل ‌و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و ما از سازمان اتوبوسرانی دراین‌ارتباط توضیح خواستیم.
   وی افزود: سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اعلام کرد از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قرار بر این شده که یک دستگاه بر روی اتوبوس‌ها نصب شود که امکان ثبت تراکنش وجوه نیز فراهم شود و ظرف یک ماه تا 45 روز آینده این دستگاه در اتوبوس‌ها نصب و این مصوبه وارد فاز اجرایی می‌شود.
   عضو هیئت‌ رئیسه و ناظر شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه باید اطلاع‌رسانی لازم دراین‌ارتباط صورت گیرد، بیان کرد: نظر شورای شهر مشهد نیز این است که رقم موردنظر از مردم به صورت الکترونیک دریافت شود و تراکنش نیز حتما در سامانه اتوبوس ثبت شود تا درنهایت قیمت تمام شده نیز به صورت دقیق محاسبه شود.
   این گزارش می‌افزاید: پرداخت الکترونیکی حمل‌ونقل عمومی توسط من کارت از همان ابتدا با استقبال شهروندان مواجه شد اما در برخی از مواقع مردم به دلیل نداشتن من کارت و یا عدم اعتبار در من کارت با مشکلاتی مواجه می‌شدند که با این اقدام مشکلات بسیاری از این افراد نیز برطرف می‌شود و از طرفی به دلیل دریافت هزینه تمام شده یعنی قیمت 500 تومان خود سبب استفاده بیشتر و فرهنگ‌سازی شهروندان نسبت به استفاده از من کارت می‌شود.
   قطعاً من کارت پروژه‌ای موفق در مدیریت شهری مشهد بوده اما نواقصی دارد که اجرای این مصوبه بسیاری از نقص‌های آن برطرف می‌شود.
   سید زُهیر موسوی دارابی

    

   تعداد بازدید: 344
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .