•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 214
   کد: 82356
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
   با پارلمان شهری مشهد مقدس (10)؛

   پیگیری مصوبه فروش پروژه‌های سعادت یک و 3 میدان شهدا

   محور صاحب‌الزمان (عج) یکی از بافت‌های زیبا و مدرن شهر مشهد است که خط آسمان و نمای ساختمان‌ها با یکدیگر همسانی خاصی دارد و پروژه‌های متعددی نیز در این محور به بهره‌برداری رسیده است.
   پیگیری مصوبه فروش پروژه‌های سعادت یک و 3 میدان شهدا

   در این گزارش به آخرین وضعیت اجرای مصوبه فروش پروژه‌های سعادت یک و 3 میدان شهدا پرداخته می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، میدان شهدا یکی از میدان‌های پر رفت‌وآمد شهر مشهد است که سابقه آن به بیش از 70 سال پیش برمی‌گردد. میدان شهدا نقطه تلاقی سه شریان مهم ارتباطی شهر مشهد است و بر همین اساس نوسازی پروژه میدان شهدا یکی از مباحث مهم در مدیریت شهری مشهد است.
   یکی از محورهای مهم در پروژه عظیم میدان شهدا، طرح ویژه خیابان صاحب‌الزمان (عج) است، طرحی که در آن سعی شده تا کلیه نقاط ضعف موجود برطرف شود و همچنین در خیابان صاحب‌الزمان (عج) ساختمان‌های مختلط تجاری، اداری و مسکونی با زیر بنایی حدود 110 هزار مترمربع دیده‌شده که این ساختمان‌ها در امتداد خیابان واقع‌شده‌اند و برای سرویس‌دهی به آنها حدود 50هزار مترمربع پارکینگ نیز در نظر گرفته‌شده است.
   با توجه به موارد فوق قطعاً پروژه‌های این محور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که در این گزارش به پروژه‌های سعادت یک و 3 پرداخته می‌شود.
   شورای اسلامی شهر مشهد در بهمن‌ماه سال گذشته پروژه‌های سعادت یک و سه را به تصویب رساند که متن مصوبه پروژه سعادت یک به شرح زیر است:
   ماده‌واحده- به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود که پروژه سعادت 1 (1-BR14) شامل زمینی به مساحت عرصه 1170 مترمربع (متعلق به شهرداری)، واقع در ضلع جنوبی خیابان صاحب‌الزمان (عج) در طرح میدان شهدا را جهت احداث پروژه با کاربری تجاری، مسکونی و پارکینگ و سطح زیربنای کل 6084 مترمربع به شرح جداول و مدارک ضمیمه (مهر شده توسط شورای اسلامی شهر) را از طریق فراخوان عمومی با شرایط زیر به سرمایه‌گذاران واگذار نماید.
   1. قیمت پایه زمین پروژه و هزینه حقوق و عوارض پروانه شهرداری به صورت جداگانه بر اساس نرخ روز (با نظر کارشناسی سازمان زمین و مسکن) برآورد و به نظر کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها برسد.
   2. خریدار یا خریداران بابت عرصه خالص پروژه و پروانه به شرح پیش‌نویس پیوست و با سطح زیربنای کل 6084 مترمربع مبلغی را بابت تغییر کاربری و عوارض پروانه و پذیره پرداخت نمی‌نماید و صدور پایان کار منوط به احداث پروژه منطبق بر جدول پیش‌نویس پروانه مجاز است.
   3. شهرداری موظف است ظرف مدت حداکثر شش ماه از زمان تصویب این پروژه، مجوزهای لازم را از مراجع ذی‌صلاح اخذ و نسبت به اجرایی نمودن آن اقدام نماید. در غیر این صورت ارزش زمین پروژه و هزینه حقوق و عوارض شهرداری می‌بایست به نرخ روز محاسبه و تغییرات آن برای بررسی و اعلام نظر به کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها با حق حضور و رای همه اعضای شورای اسلامی شهر ارسال شود. در صورت تغییرات احتمالی در قرارداد و پیوست‌های آن شهرداری بایستی مراتب را طی روند اعلام شده در این بند عمل نماید.
   4. حضور نماینده کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها به منظور نظارت بر امر فراخوان و انتخاب خریدار در جلسه‌های مربوطه الزامی است؛ و شهرداری مکلف است گزارش اقدام‌های خود را پس از فراخوان و انعقاد قرارداد با خریدار حداکثر ظرف مدت یک ماه به کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها ارائه نماید.
   متن مصوبه پروژه سعادت 3 نیز به قرار زیر به تصویب رسیده است:
   ماده‌واحده- به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود که پروژه سعادت (3-BR14) شامل زمینی به مساحت عرصه 811 مترمربع متعلق به شهرداری واقع در ضلع جنوبی خیابان صاحب‌الزمان (عج) در طرح میدان شهدا را جهت احداث پروژه با کاربری تجاری، مسکونی و پارکینگ و سطح زیربنای کل 4217 مترمربع به شرح جداول و مدارک ضمیمه (مهر شده توسط شورای اسلامی شهر) را از طریق فراخوان عمومی با شرایط زیر به سرمایه‌گذاران واگذار نماید.
   1. قیمت پایه زمین پروژه و هزینه حقوق و عوارض پروانه شهرداری به صورت جداگانه بر اساس نرخ روز (با نظر کارشناسی سازمان زمین و مسکن) برآورد و به نظر کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها برسد.
   2. خریدار یا خریداران بابت عرصه خالص پروژه و پروانه به شرح پیش‌نویس پیوست و با سطح زیربنای کل 4217 مترمربع مبلغی را بابت تغییر کاربری و عوارض پروانه و پذیره پرداخت نمی‌نمایند و صدور پایان کار منوط به احداث پروژه منطبق بر جدول پیش‌نویس پروانه مجاز است.
   3. شهرداری موظف است ظرف مدت حداکثر شش ماه از زمان تصویب این پروژه، مجوزهای لازم را از مراجع ذی‌صلاح اخذ و نسبت به اجرایی نمودن آن اقدام نماید. در غیر این صورت ارزش زمین پروژه و هزینه حقوق و عوارض شهرداری می‌بایست به نرخ روز محاسبه و تغییرات آن برای بررسی و تصویب به کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها با حق حضور و رأی همه‌ اعضای شورای اسلامی شهر ارسال شود. در صورت تغییرات احتمالی در قرارداد و پیوست‌های آن شهرداری بایستی مراتب را طی روند اعلام‌شده در این بند عمل نماید.
   4. حضور نماینده کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها به منظور نظارت بر امر فراخوان و انتخاب خریدار در جلسه‌های مربوطه الزامی است؛ و شهرداری مکلف است گزارش اقدام‌های خود را پس از فراخوان و انعقاد قرارداد با خریدار حداکثر ظرف مدت یک ماه به کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها ارائه نماید.
   برای پیگیری آخرین وضعیت این دو پروژه به سراغ وحید برجسته‌نژاد، مدیر اجرایی طرح میدان شهدا رفتیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: پروژه سعادت یک در ضلع جنوبی خیابان صاحب‌الزمان (عج) قرار گرفته و دارای زمینی به مساحت هزار و 170 مترمربع است که برای احداث این پروژه با کاربری تجاری، مسکونی و پارکینگ سطح زیربنایی بالغ بر 6هزار مترمربع در نظر گرفته‌شده است.
   وی افزود: پروژه سعادت 3 نیز در خیابان صاحب‌الزمان (عج) واقع شده که زمین آن 811 مترمربع است و برای این پروژه زیربنای 4 هزار و 217 متری تعریف‌شده است.
   مدیر اجرایی طرح میدان شهدا بیان کرد: مجوز فروش پروژه‌های سعادت از شورای اسلامی شهر مشهد دریافت شده و دو بار نیز آگهی برای فروش آن انجام‌شده اما متأسفانه به دلیل رکود حاکم در کشور این پروژه به فروش نرفته است اما ما همچنان پیگیر فروش این پروژه هستیم و به تلاش خود ادامه می‌دهیم.
   این گزارش می‌افزاید: محور صاحب‌الزمان (عج) یکی از بافت‌های زیبا و مدرن شهر مشهد است که خط آسمان و نمای ساختمان‌ها با یکدیگر همسانی خاصی دارد و پروژه‌های متعددی نیز در این محور به بهره‌برداری رسیده است.
   پروژه‌های سعادت نیز در این محور قرارگرفته اما قطعاً رکود حاکم در کشور و به‌طورکلی صنعت ساختمان بر خریدوفروش چنین پروژه‌های عظیمی نیز تأثیرگذار است اما قطعاً این مهم با خروج رکود حاکم در کشور نهایی می‌شود.
   سید زُهیر موسوی دارابی
    

    

   تعداد بازدید: 214
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .