•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 306
   کد: 95415
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
   با پارلمان شهری مشهد مقدس (40)؛

   پیگیری مصوبه پرداخت مابه‌التفاوت کرایه دریافتی و بهای تمام شده به بخش خصوصی اتوبوسرانی

   در سال جاری اگر شرکت‌های اتوبوسرانی خواستار تغییر این میزان یارانه هستند باید از طریق سازمان اتوبوسرانی لایحه مربوطه را به شورا برای رقم جدید ارائه دهند.
   پیگیری مصوبه پرداخت مابه‌التفاوت کرایه دریافتی و بهای تمام شده به بخش خصوصی اتوبوسرانی

   در این گزارش به آخرین وضعیت مصوبه پرداخت مابه‌التفاوت کرایه دریافتی و بهای تمام شده به بخش خصوصی اتوبوسرانی در قالب یارانه که در مهر ماه سال 94 به تصویب رسید، پرداخته می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، اتوبوس شهری یکی از مهم‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهر مشهد است که در بین شهروندان مشهدی نیز طرفداران زیادی دارد.
   مدیریت شهری مشهد در سال‌های گذشته تصمیم گرفت تا بخشی از ناوگان اتوبوسرانی خود را به بخش خصوصی واگذار کند که با این مهم بخشی از هزینه‌های شهر نیز کاهش یابد.
   اما نکته قابل توجه و مهم این است که بسیار از شهروندان فکر می‌کنند شهرداری مشهد هیچ یارانه‌ای به بخش خصوص برای جابه‌جایی مسافران نمی‌دهد در حالی که مدیریت شهری مشهد سالیانه میلیاردها تومان برای یارانه به بخش خصوصی اتوبوسرانی هزینه می‌کند.
   براساس مصوبه پرداخت مابه‌التفاوت کرایه دریافتی و بهای تمام شده به بخش خصوصی اتوبوسرانی در قالب یارانه نیز شهرداری مشهد علاوه بر 300 تومانی که به صورت نقدی از مردم دریافت می‌شود مبلغ 150 تومان دیگر را نیز به عنوان یارانه برای هر تراکنش به بخش خصوصی می‌دهد و در واقع هزینه تمام شده هر تراکنش 450 تومان تعیین شده است.
   متن مصوبه به قرار زیر است:
   ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود بر مبنای دستورالعمل شماره 111393 مورخ 85/9/8 هیئت‌وزیران، مبنای کرایه جابجایی مسافر توسط ناوگان بخش خصوصی اتوبوسرانی را برای سال 1394 به میزان 4500 ریال تعیین نماید و معادل یک سوم این مبلغ را از طریق یارانه دولت تأمین نماید. در صورت عدم پرداخت حقوق شهرداری از سوی دولت، شهرداری مشهد مقدس مجاز است به صورت علی‌الحساب از محل اعتبارات بودجه سال 94 و صرفه‌جویی در اعتبارات جاری نسبت به تأمین مابه‌التفاوت آن اقدام کند.
   تبصره 1- در صورت تغییر نرخ سوخت ناوگان اتوبوسرانی، بهای تمام شده هر سفر در کمیسیون مشترک حمل و نقل و ترافیک و برنامه بودجه و امور اداری با حق حضور و رأی اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، تعیین خواهد شد.
   تبصره 2- در خط یک سامانه اتوبوسرانی تندرو (BRT)، مابه‌التفاوت کرایه دریافتی تا بهای تمام شده جابجایی هر سفر به‌صورت علی‌الحساب 1000 ریال بابت هر تراکنش در سامانه من‌کارت پرداخت می‌گردد. بهای تمام شده هر سفر در خط یک سامانه اتوبوسرانی تندرو (BRT) در کمیسیون مشترک حمل و نقل و ترافیک و برنامه بودجه و امور اداری با حق حضور و رأی اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، تعیین خواهد شد.
   تبصره 3- دستورالعمل پرداخت حقوق و مزایای رانندگان بخش خصوصی در کمیسیون مشترک حمل و نقل و ترافیک و برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری با حق حضور و رأی اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصویب و ابلاغ خواهد گردید.
   اما برای پیگیری اجرای این مصوبه و دریافت وجه مورد نظر مصاحبه‌ای با علی اصغر نیشابوری، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: بر اساس مصوبه مهرماه سال گذشته شهرداری مشهد به ازای هر تراکنش مبلغ 1500 ریال را به بخش خصوص علاوه بر 300 تومان هر تراکنش یارانه می‌دهد.
   وی افزود: این مصوبه در سال گذشته به صورت کامل اجرایی شده اما برای سال جدید با توجه به اینکه افزایش حقوق 13 تا 14 درصدی داشته‌ایم البته خوشبختانه هنوز افزایش قیمت سوخت نداشته‌ایم اما با این شرایط لایحه‌ای تنظیم و به شورای اسلامی داده می‌شود تا رقم سال جدید نیز مشخص شود اما به طور کلی این مصوبه در سال گذشته به صورت کامل اجرایی شده است.
   برای پیگیری بیشتر به سراغ محمد سهیلی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد رفتیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: ما بعد از بررسی در سال گذشته به قیمت تمام شده هر تراکنش به مبلغ 450 تومان رسیدیم که 300 تومان آن توسط مردم و مابقی توسط شهرداری مشهد به صورت یارانه به بخش خصوصی پرداخت شد.
   وی افزود: امروز اگر قیمت هر تراکنش پرداختی از سوی مردم به 350 رسیده به این معنا است که مابه‌التفاوت آن تا 450 تومان را باید شهرداری مشهد به صورت یارانه به بخش خصوصی پرداخت کند.
   سهیلی خاطرنشان کرد: در سال جاری اگر شرکت‌های اتوبوسرانی خواستار تغییر این میزان یارانه هستند باید از طریق سازمان اتوبوسرانی لایحه مربوطه را به شورا برای رقم جدید ارائه دهند.
   بر اساس این گزارش امروز بخش خصوصی اتوبوسرانی مشهد توانسته با حمایت‌های شهرداری با صلابت بیشتری به کار خود ادامه دهد تا هیچ‌گاه شاهد کاهش خدمات‌رسانی به زائران و مجاوران بارگاه مطهر امام رضا (ع) نباشیم و بر همین اساس یارانه مد نظر به بخش خصوصی در زمان مقرر واریز شده و در واقع این مصوبه به صورت کامل اجرایی شده است.
   سید زُهیر موسوی دارابی

    

   تعداد بازدید: 306
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .