•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 229
   کد: 95532
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
   با پارلمان شهری مشهد مقدس (41)؛

   پیگیری مصوبه واگذاری اجرای خط 3 قطار شهری مشهد به قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص)

   خط 3 قطار شهری مشهد با توجه به طول 28.5 کیلومتری خود و همچنین عبور از شریان‌های اصلی شهر تبدیل به مهم‌ترین خط قطار شهری مشهد شده است.
   پیگیری مصوبه واگذاری اجرای خط 3 قطار شهری مشهد به قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص)

   در این گزارش به آخرین وضعیت مصوبه واگذاری اجرای خط 3 قطار شهری مشهد به قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) که در تیر ماه سال 94 به تصویب رسید، پرداخته می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، توسعه خطوط ریلی یکی از اولویت‌های مدیریت شهری و شورای چهارم شهر مشهد در طی 2 سال گذشته بوده که توفیقات فراوانی در این امر به دست آمده است.
   به طوری که امروز خط یک قطار شهری مشهد در طی این مدت به عنوان نخستین شهر در کشور به فرودگاه متصل شد و از طرفی شاهد پایان حفاری خط 2 قطار شهری مشهد بوده‌ایم و حتی تا به امروز بیش از 3 کیلومتر ریل‌گذاری آن نیز به انجام رسیده است.
   خط 3 قطار شهری مشهد نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین خطوط قطار شهری در مشهد مطرح است به‌گونه‌ای که طول مسیر خط ۳ قطار شهری، ۲۸٫۵ کیلومتر بوده و منطقه الهیه را از داخل شهر به شهرک ابوذر متصل می‌کند.‏
   اجرای خط 3 قطار شهری مشهد با توجه به توسعه خط یک قطار شهری و احداث خط 2 قطار شهری مشهد قطعاً کاری دشوار برای مدیریت شهری مشهد بوده اما این مهم با عزمی راسخ و مدیریتی جهادی موردتوجه شورای چهارم شهر و شهرداری مشهد قرار گرفت و شورای اسلامی شهر مصوبه اجرای این خط را به تصویب رساند.
   در ماده واحده این مصوبه تصریح‌شده که به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود اجرای کل تونل خط 3 قطار شهری به طول 28.5 کیلومتر و ایستگاه‌های بوستان شاهین، پایانه مسافربری امام رضا (ع)، میدان پانزده خرداد، میدان بسیج مستضعفین، ضلع قبله حرم مطهر، میدان شهدا، میدان فردوسی، میدان جانباز، چهارراه شهید فرامرز عباسی، بولوار امامت، بولوار شاهد و بولوار میثاق در حد اجرای کامل سازه هسته مرکزی را بر اساس فهرست‌بهای پایه سال 1394 با ضریب بالاسری 1.20، ضریب کارگاهی 1.04، ضریب صعوبت 1.084 و ضریب افزایش 1.075 به مبلغ برآورد 228 هزار و 18 میلیارد و 127 میلیون و 490 ریال (228/018/127/490/11) به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) واگذار نماید.
   این مصوبه دارای 4 تبصره است که به‌قرار زیر است:
   تبصره 1: پیش‌پرداخت مطابق شرایط عمومی پیمان و به‌صورت 50 درصد نقدی و 50 درصد غیرنقدی (زمین و پروانه) پرداخت می‌شود.
   تبصره 2: سایر پرداخت‌ها به پیمانکار در قبال صورت‌وضعیت و به‌صورت 60 درصد نقدی و 40 درصد غیرنقدی (زمین و پروانه) است.
   تبصره 3: مدت‌زمان اجرای پروژه از تاریخ تحویل مطالعات فاز یک پیشرفته، حداکثر 48 ماه خواهد بود.
   تبصره 4: جزئیات برآورد تونل و ایستگاه‌های منتخب فوق متعاقباً توسط شهرداری مشهد مقدس ارائه می‌شود.
   اما برای اطلاع از آخرین وضعیت اجرای این مصوبه مصاحبه با کیانوش کیامرز، مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: خط 3 قطار شهری مشهد با طول 28.5 کیلومتر که بزرگترین خط قطار شهری در مشهد است که با احداث آن شاهد کاهش ترافیک و آلودگی در سطح شهر مشهد خواهیم بود.
   وی افزود: بعد از تصویب شورای چهارم مبنی بر اجرای خط 3 قطار شهری مشهد توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء این مصوبه به استانداری خراسان رضوی ارسال شد.
   کیامرز تصریح کرد: رقم قرارداد این خط هزار و 120 میلیارد تومان است و ما بر اساس قانون باید قراردادهای بالای 500 میلیارد تومان را به تصویب دولت برسانیم و بعد از ارسال به استانداری، استاندار نیز نامه‌ای ضمیمه این مصوبه کرده و به وزارت کشور ارسال کرد و وزارت کشور مهر تأییدی بر این مصوبه زد.
   مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد بیان کرد: پس از اینکه موضوع این خط را کارشناسان وزارت کشور تصویب کردند به شورای 3 نفره ارجاع داده شد و در مرحله سوم نیز در شورای اقتصاد مورد تصویب قرار گرفت و ما در هفته گذشته بعد از تصویب دولت شاهد آغاز حفاری این خط بوده‌ایم و این بدان معنا است که این مصوبه اجرایی شده است.
   جواد ستاری، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد نیز در خصوص این مصوبه اظهار کرد: توسعه حمل و نقل ریلی از اولویت‌ها و مورد توجه ویژه مدیریت شهری مشهد قرار گرفته است.
   وی افزود: خط 3 قطار شهری مشهد با توجه به طول 28.5 کیلومتری خود و همچنین عبور از شریان‌های اصلی شهر تبدیل به مهم‌ترین خط قطار شهری مشهد شده است.
   ستاری تصریح کرد: با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد عملیات اجرایی این خط به قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سپرده شد که این مهم نیازمند تاییدیه از سوی دولت بود که خوشبختانه در دولت نیز این موضوع به تصویب رسید و ما شاهد آغاز حفاری این خط بوده‌ایم که امیدواریم در آینده نزدیک دستگاه تی. بی. ام دوم نیز از میدان سعدی به میدان فردوسی منتقل و کار حفاری خود را در خط 3 قطار شهری مشهد آغاز کند.
   بر اساس این گزارش خط 3 قطار شهری مشهد قطعاً با طول بیش از 28 کیلومتر می‌تواند در کاهش آلودگی و ترافیک شهر مشهد نقش بسزایی داشته باشد که خوشبختانه این خط به‌صورت ویژه مورد توجه مدیریت شهری مشهد قرار گرفت و در حالی که باید طبق تبصره دولت برای آغاز اجرای خط 3 ، پروژه خط 2 قطار شهری مشهد باید به پیشرفت 70 درصدی می‌رسید اما با توجه به جدیت شهرداری مشهد در توسعه حمل و نقل ریلی، دولت بعد از پیشرفت 50 درصدی خط 2 قطار شهری مشهد با اجرای این خط موافقت کرد و در هفته گذشته حفاری خط 3 قطار شهری مشهد به صورت رسمی آغاز شد.
   سید زُهیر موسوی دارابی

    

   تعداد بازدید: 229
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .