•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 771
   کد: 98990
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
   سومین بوستان موضوعی مشهد 16 خرداد ماه به بهره‌برداری می‌رسد؛

   سفر به اماکن دیدنی ایران زیبا در بوستان مینیاتوری مشهد

   این بوستان با اعتبار 250 میلیارد ریال در فاز اول آماده بهره‌برداری است.
   سفر به اماکن دیدنی ایران زیبا در بوستان مینیاتوری مشهد

   امروزه دیگر کارکرد پارک‌ها صرفا ایجاد مکانی با فضای سبز به منظور تاثیرگذاری آن در آرامش شهروندان نیست بلکه مطابق با شرایط روز جامعه و همچنین اهمیت افزایش آگاهی شهروندان باید از این قبیل فضاها ضمن فراهم کردن مکان تفریحی شهروندان، برای آموزش‌های مختلف به ویژه برای کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان استفاده کرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با توجه به اهمیت این موضوع احداث بوستان‌های موضوعی با کارکرد آموزشی در شهرهای مختلف دنیا از سالیان گذشته آغاز شده تا به غنای فکری شهروندان را در زمینه‌های مختلف کمک کند.
   جدا از اینکه احداث بوستان‌های موضوعی در شهر زائرپذیری مثل مشهد برای ارائه کارکرد آموزشی خود بسیار اهمیت دارد، این بوستان‌ها می‌توانند در افزایش ماندگاری زائران و گردشگران نیز تاثیرگذار باشد.
   مدیریت شهری مشهد از سال‌های گذشته برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای احداث فضای سبز در قالب بوستان‌های خطی، محلی، شهری و موضوعی انجام داده و تاکنون کارنامه موفقی در این زمینه داشته است که گواه آن احداث 3977 مترمربع فضای سبز در سطح شهر می‌باشد.
   اما در بحث بوستان‌های موضوعی شهرداری مشهد در تلاش است تا با احداث و افزایش این گونه بوستان‌ها کارکرد آموزشی را به اهداف توسعه فضای سبز شهری اضافه کند؛ در حال حاضر دو بوستان موضوعی گل‌ها و باغ گیاه‌شناسی در مشهد فعالیت خود را آغاز کرده و بوستان موضوعی مینیاتوری نیز به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
   همه اماکن دیدنی و تاریخی ایران در 8 هکتار بوستان
   در این خصوص با مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد گفت‌وگویی داریم تا از آخرین اتفاقات در حوزه فضای سبز و به خصوص احداث بوستان موضوعی مینیاتوری مطلع شویم.
   احمدرضا سلامی بیان کرد: مدیریت شهری مشهد با نگاهی جهادی تلاش کرده با ایجاد فضای سبز و پارک‌های متنوع در تمام نقاط شهر به ویژه حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار، این قطعه از بهشت را به لحاظ سرانه فضای سبز به استانداردهای لازم نزدیک کند.
   وی افزود: در سال 91 مساحت فضای سبز تحت تملک شهرداری 3192 مترمربع بوده که این مساحت در پایان سال 94 به 3977 مترمربع رسیده است.
   مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: در سال 91 سرانه فضای سبز مشهد برای هر شهروند 11.2 مترمربع بود که در حال حاضر این سرانه به 13.14 مترمربع رسیده است.
   سلامی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های شهرداری مشهد در توسعه فضای سبز احداث بوستان‌های موضوعی است که در این راستا تاکنون دو بوستان موضوعی گل‌ها و باغ گیاه‌شناسی به بهره‌برداری رسیده است.
   وی از افتتاح بوستان موضوعی مینیاتوری نیز خبر داد و گفت: بوستان مینیاتوری به وسعت 8 هکتار با هدف توسعه سرانه فضای سبز توام با ایجاد بستری مناسب به منظور افزایش مدت اقامت و ماندگاری بیشتر زائر و گردشگر در شهر مشهد 16 خرداد ماه به بهره‌برداری خواهد رسید.
   مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد بیان کرد: این بوستان با اعتبار 250 میلیارد ریال در فاز اول آماده بهره‌برداری است.
   سلامی ادامه داد: در این پارک با هدف معرفی اماکن تاریخی و میراث فرهنگی و هنری کشورمان، 58 ماکت طراحی شده که در فاز اول 9 ماکت انتخاب و توسط هنرمندان کشور ساخته شده است.
   وی گفت: این ماکت‌ها نمایی از تخت جمشید، آرامگاه فردوسی، پل خواجو، فرودگاه مشهد، آرامگاه عطار، ایستگاه راه‌آهن مشهد، روستای کندوان، باغ شاهزاده ماهان و سد کارون را به صورت مینیاتور شده در ذهن بازدیدکنندگان تداعی می‌کند.
   مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهری شهرداری مشهد به مساحت فضای سبز این بوستان اشاره کرد و افزود: در این بوستان 43 هزار مترمربع فضای سبز با بهره‌گیری از سیستم آبیاری تحت فشار طراحی و اجرا شده است.
   سلامی ادامه داد: همچنین 96 مترطول نیز رمپ تماشا برای شهروندان احداث شده است.
   وی بیان کرد: اجرای 13 هزار و 500 مترمربع محوطه‌سازی، اجرای زمین ویژه برای بازی کودکان با مساحت 408 مترمربع، ساخت 12 چشمه سرویس‌های بهداشتی و فنی، طراحی و احداث تراس ویژه تماشا به ارتفاع 14.6 متر، اجرای دریاچه به وسعت 2095 مترمربع و رودخانه‌ای به طول 216 متر از دیگر اقدامات در این بوستان می‌باشد.
   مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهری شهرداری مشهد گفت: همچنین 4928 مترمربع فضای ایجاد پارک خودرو برای شهروندان ایجاد شده است.
   سلامی ادامه داد: در کنار این مهم مسیر قطار به طول 920 متر که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد با حرکت در این مسیر از ماکت‌های طراحی شده بازدید کنند نیز اجرا شده است.
   به گفته وی طراحی و اجرای پیاده‌روی مینیاتوری به طول 1264 متر نیز دیگر اقدام انجام شده در بوستان مینیاتوری است.
   سلامی تصریح کرد: یکی از بخش‌های این بوستان احداث زمین بازی با طراحی ویژه به متراژ 408 مترمربع است که به منظور انجام بازی‌های محلی و اصیل ایرانی احداث شده است.
   مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهری مشهد ادامه داد: همچنین پیست مسابقه برای ماشین‌های کنترلی به شکل نقشه ایران طراحی شده است.
   وی تصریح کرد: با بهره‌برداری از این بوستان تعداد بوستان‌‌های سطح شهر به 542 و سرانه فضای سبز هر شهروند مشهدی به بیش از 13 مترمربع افزایش یافت.
   سلامی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین بوستان موضوعی بهار، چهل بازه و دانش نیز در دست احداث است.

   شایان ذکر است، بوستان مینیاتوری در بزرگراه میثاق، بولوار الهیه، بولوار سجادیه، سجادیه 26 واقع شده است.
   فرزانه نثاری
    

   تعداد بازدید: 771
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .