•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 277
   کد: 99826
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
   با پارلمان شهری مشهد مقدس (46)؛

   پیگیری مصوبه پروژه مشارکتی بهار (چهارراه لشگر)

   احداث این پروژه عظیم در 16 طبقه سبب تحرک بیشتر خیابان بهار برای توسعه بیشتر می‌شود که با اجرای این پروژه عظیم شاهد رونق بخشی بیشتر در این نقطه از شهر مشهد خواهیم بود.
   پیگیری مصوبه پروژه مشارکتی بهار (چهارراه لشگر)

   در این گزارش به آخرین وضعیت مصوبه پروژه مشارکتی بهار (چهارراه لشگر) که در آبان سال 1393 به تصویب رسید، پرداخته می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، پروژه بهار در کنار ایستگاه خط یک قطار شهری مشهد در چهارراه لشگر احداث می‌شود که یکی از پهنه‌های تأکید شده طرح جامع برای بلندمرتبه‌سازی است.
   خیابان بهار یکی از خیابان‌های اصلی مشهد دارای بافت فرسوده است که نیازمند تحرکی برای توسعه بیشتر است به‌طوری‌که وجه غالب خیابان بهار را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد که یکی از راه‌های نوسازی این خیابان مشارکت گرفتن از سرمایه‌گذاران است.
   بر همین اساس شورای اسلامی شهر مشهد پروژه مشارکتی بهار را به تصویب رسانید که اصل این مصوبه به‌قرار زیر است:
   ماده‌واحده- به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود سرمایه‌گذار پروژه‌ مشارکتی بهار را در زمینی به مساحت 2978.47 مترمربع واقع در بولوار بهار (چهارراه لشگر) با مساحت کل زیربنای 38 هزار و 720 مترمربع و مبلغ کل سرمایه‌گذاری معادل یک میلیارد و 168 میلیون و 936 هزار ریال بر اساس قرارداد مشارکت و به شرح جداول و مدارک ضمیمه (مهرشده توسط شورای اسلامی شهر) از طریق فراخوان انتخاب نماید.
   برای پروژه بهار کاربری‌های تجاری 7249 مترمربع، دفتر کار 16 هزار و 239 مترمربع، پارکینگ 13 هزار و 389 مترمربع، فرهنگی هزار مترمربع، سایر مشاعات 842 مترمربع و به‌طورکلی با جمع زیربنا 38 هزار و 720 مترمربع تعریف‌شده است.
   تبصره یک - سهم شهرداری در این پروژه مشارکتی حداقل معادل 74.56 درصد و سهم سرمایه‌گذار حداکثر معادل 26.43 درصد از ارزش کل پروژه تعیین گردید. با این‌وجود میزان سهم‌الشرکه شهرداری در فراخوان، مطابق با بالاترین درصد پیشنهادی تعیین و پروژه به سرمایه‌گذار پیشنهادکننده مطابق قرارداد ممهور شده توسط شورای اسلامی شهر واگذار می‌گردد.
   تبصره 2 – درصورتی‌که برای پروژه پس از فراخوان، متقاضی وجود نداشته باشد، شهرداری مجاز است پروژه را از طریق مشارکت بر اساس مصوبه شماره 4/93/2697/ش – 1393/03/22 شورای شهر در خصوص دستورالعمل‌ها و روش‌های اجرایی فرآیند سرمایه‌گذاری و مشارکت اقدام کند.
   تبصره 3 – شهرداری موظف است مسایل ترافیکی پروژه ازجمله بارگذاری با توجه به عرض معبر، نحوه ورود و خروج و میزان فضای موردنیاز پارکینگ را رعایت نماید.
   تبصره 4 – بدیهی است شهرداری موظف به اجرای مصوبه 4/93/5419/ش – 1393/05/29 شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص اختیارات شهرداری در تغییر سهم‌الشرکه طرفین در قراردادهای مشارکتی و سرمایه‌گذاری است.
   تبصره 5 – با توجه به اینکه محل این پروژه به لحاظ ترافیکی، سایه‌اندازی، دسترسی‌ها و طراحی شهری دارای شرایط خاصی است، شهرداری مشهد مقدس موظف است قبل از هرگونه شروع عملیات اجرایی در این پروژه، نسبت به اخذ مجوزهای لازم از کمیسیون ماده 5 اقدام نماید.
   تبصره 6 – شهرداری موظف است بحث‌های مشرفیت، ترافیک و فضای سبز را مطابق مصوبات شورا ازجمله مصوبه شماره 4/93/7609/ش مورخ 93/07/08 رعایت نماید.
   برای پیگیری از آخرین وضعیت پروژه بهار مصاحبه‌ای با هادی محمدی مقدم ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، اظهار کرد: پروژه بهار در حاشیه خیابان‌های 40 و 45 متری قرار داشته و دسترسی مناسبی به فرودگاه، بزرگراه کلانتری و پایانه مسافربری و ایستگاه قطار شهری دارد.
   سرپرست مدیریت مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد افزود: در شورای شهر مشهد این پروژه به تصویب رسید اما با توجه به رکود حاکم و حجم سرمایه‌گذاری بالا این پروژه تا به امروز به سرمایه‌گذار واگذار نشده است.
   محمدی‌مقدم تصریح کرد: زمین این پروژه از لحاظ هندسی نیز خاص است و از طرفی نیز این پروژه مشروط به تملک زمین شهید کاظمیان شده که باید با آموزش و پرورش قرارداد آن برای خرید بسته شود.
   علی‌اصغر نخعی راد، رییس کمیسیون امور اقتصادی‏، سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد نیز درباره این پروژه اظهار کرد: پروژه مشارکتی بهار در 16 طبقه و در زمینی به مساحت حدود 3 هزار مترمربع در نبش چهارراه لشگر و کنار ایستگاه خط یک قطار شهری مشهد با مساحت کل زیربنای 8 هزار و 720 مترمربع احداث می‌شود.
   وی اضافه کرد: این پروژه به دلیل رکود حاکم در صنعت ساختمان و همچنین بحث تملک زمین شهید کاظمیان فعلاً مسکوت مانده تا توافق‌نامه‌های موردنظر انجام شود.
   این گزارش می‌افزاید: پروژه بهار واقع دریکی از مهم‌ترین چهارراه‌های مهم و پرترافیک شهر مشهد است که بر همین اساس یکی از دغدغه‌های اصلی اعضای شورای اسلامی شهر احداث پارکینگ برای این پروژه بود و برهمین اساس بیش از 13 هزار مترمربع برای این پروژه پارکینگ تعریف‌شده است.
   احداث این پروژه عظیم در 16 طبقه سبب تحرک بیشتر خیابان بهار برای توسعه بیشتر می‌شود که با اجرای این پروژه عظیم شاهد رونق بخشی بیشتر در این نقطه از شهر مشهد خواهیم بود.
   سید زُهیر موسوی دارابی

    

   تعداد بازدید: 277
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .