•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 5725
   کد: 7091
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۰/۰۴/۱۶
   امروز در مشهد ؛

   نخستین کارخانه بازیافت قطعات الکترونیک کشور افتتاح شد

   نخستین کارخانه بازیافت قطعات الکترونیک کشور امروز در شهر مشهد افتتاح شد.
   نخستین کارخانه بازیافت قطعات الکترونیک کشور افتتاح شد

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد ، استاندار خراسان‌رضوی در این افتتاحیه به توسعه تکنولوژی در جهان که منجر به افزایش ضایعات الکترونیکی گردیده است، اشاره کرد و گفت :از این‌رو بازیافت این قطعات برای حفظ محیط زیست امری ضروری می‌باشد.
   محمود صلاحی افزود: بازیافت زباله‌ و بازگرداندن آن به چرخه مصرف، در هر زمینه‌ای منجر به صرفه‌جویی و حفظ محیط زیست می‌شود.
   وی با بیان اینکه برخی کشورهای پیشرفته از ارائه اطلاعات چگونگی بازیافت زباله‌های الکترونیکی به کشور ما خودداری کردند افزود: اینکه غربی‌ها و صاحبان قدرت از ارائه تکنولوژی به کشور ما خودداری می‌کنند نشانه عقب‌ماندگی ذهنی آنان است.
   صلاحی با تاکید بر اینکه انحصار علم و تکنولوژی نشانه خودخواهی این دول و ضد دموکراسی است تصریح‌کرد: صاحبان علم می‌توانند ضمن حفظ حقوق تجاری و ابداع علم، آن‌را به سایر کشورها نیز ارائه کنند.
   وی خاطرنشان‌کرد: تحریم علم یکی از وحشیانه‌ترین و ابتدایی‌ترین قوانین قرون وسطی است که غربی‌ها و مدعیان دموکراسی آن‌‌را اجرای نموده‌اند.
   معاون خدمات شهری شهرداری مشهد نیز گفت: برای دفن هر تن زباله دو و نیم متر مکعب فضا نیاز است.
   خلیل‌ا.... کاظمی با بیان اینکه به طور میانگین در ایام عادی، روزی یک ‌میلیون و 700 هزار کیلوگرم زباله در مشهد تولید می‌شود گفت: در ایام پیک زائر تولید زباله در مشهد به بیش از دو میلیون و 200 هزار کیلوگرم افزایش می‌یابد.
   وی اظهار داشت: پسماندهای خانگی با سرمایه‌گذاری مشترک 100 میلیارد ریالی شهرداری و بخش خصوصی به صورت مکانیزه و شبانه جمع‌آوری می‌گردد.
   کاظمی خاطر نشان‌کرد: رفت و روب و تنظیف80 درصد معابر شهر مشهد نیز به صورت شبانه انجام می‌گیرد.
   وی با اشاره به اینکه کار تنظیف و رفت و روب 4 میلیون متر مربع از خیابان‌های شهر مشهد و جمع‌آوری یک‌میلیون و 700 هزار کیلوگرم زباله از ساعت 9 شب تا شش صبح انجام می‌گیرد، تصریح‌کرد: صرفا به سیستم جمع‌آوری اکتفا نکرده‌ایم و مبحث بازیافت را در دستور کار مستمر خود قرار داده‌ایم.
   کاظمی افزود: 25 درصد پسماندهای مشهد خشک بوده و بازیافت می‌شود و 65 درصدپسماند تر قابل کمپوست است.
   به گفته وی روزانه 100 تن زباله خشک به روش‌های مستقیم و غیر مستقیم در مشهد جمع‌آوری می‌شود.
   کاظمی با تاکید بر اینکه برای حفظ محیط زیست مبحث توسعه احداث کارخانجات بازیافت در قالب خوشه صنعتی همواره در دستور کار قرار دارد، گفت: در مجموعه کارخانجات بازیافت مشهد، بالغ بر 350 فرصت شغلی به‌طور مستقیم ایجاد شده است.
   وی با اشاره به اینکه 670 نفر نیز در بخش تفکیک زباله مشغول به فعالیت هستند افزود: در این مجموعه 200 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی و شهردار انجام گرفته است.
   معاون خدمات شهری شهرداری همچنین از احداث کارخانه کمپوست با ظرفیت یک‌هزار تن در سال خبر داد و گفت: این کارخانه سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
   کاظمی تصریح‌کرد: نخستین نیروگاه بیوگاز سوز مشهد را نیز سال آینده در جاده میامی، محل جدید دفن زباله‌های مشهد احداث خواهیم کرد.
   مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در این مراسم اظهار داشت: این سازمان در راستای حفظ محیط زیست و با همکاری مرکز ارتباط با صنعت دانشگاه فردوسی مشهد، نسبت به اجرای پروژه بازیافت زباله‌های الکترونیکی اقدام نموده است.
   علی نجفی با بیان اینکه عمر کوتاه تجهیزات الکترونیکی و تنوع طلبی مردم منجر به بوجود آمدن معضل زباله‌های الکترونیک در جهان شده است گفت: متاسفانه کشورهای پیشرفته نسبت به اطلاعات بازیافت زباله‌های الکترونیکی به کشور ما دریغ کردند اما کارشناسان داخلی توانستند به این علم دست یابند.
   وی اعتبار اجرای پروژه بازیافت زباله‌های الکترونیک را که توسط شش دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه فردوسی مشهد انجام گرفت را 220 میلیون تومان ذکر کرد و گفت: در این خط نیمه صنعتی روزی 800 کیلو گرم زباله الکترونیکی بازیافت می‌شود.
   وی تاکید کرد: زباله‌های الکترونیکی به مجموعه‌ای از قطعات سخت‌افزاری و اجزای رایانه‌ها از قبیل بردها، سی.پی.یو‌ها، اجزای تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن همراه، مایکروویو، ماشین لباسشویی و غیره اطلاق می‌شود که به دلایلی غیر قابل استفاده شده‌ و امروزه به عنوان یکی از منابع آلاینده محیط زیست شناخته شده‌اند.
   نجفی وی خاطر نشان‌کرد: کاهش خطرات ناشی از دفن زباله‌های الکترونیک از قبیل افزایش غلظت فلزات سنگین در شیرابه محل‌های دفن زباله، آلودگی‌ آب‌های زیر زمینی، عدم تصفیه‌پذیری پیولوژیکی شیرابه، حفظ خاک و استخراج فلزات گرانبها و جلوگیری از ورود آن به محیط زیست از جمله اهداف اجرای این طرح بوده است.
   وی اذعان داشت: این فرایند به‌گونه‌ای طراحی شده که از انتشار گازهای آلاینده و ذرات معلق در هوا جلو گیری می‌نماید.
   نجفی همچنین با تقدیر از شهروندان مشهدی نسبت به اجرای طرح جمع‌آوری زباله‌های الکترونیکی گفت: شهروندان بدون چشم داشت مالی قطعات الکترونیکی مستعمل خود را به این نهاد ارائه نموده‌اند و در اجرای این طرح همکاری مطلوبی داشتند.

   تعداد بازدید: 5725
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .