•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 373
   کد: 159173
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
   با تصویب شورای اسلامی شهر در سی و پنجمین جلسه علنی محقق می‌شود:

   افزایش حداکثر 10 درصدی نرخ کرایه تاکسی‌های مشهد

   به شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی) اجازه داده می‌شود، مستند به بند 27 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و وفق جدول پیوست ممهور به مهر شورای اسلامی شهر، نسبت به افزایش نرخ کرایه انواع تاکسی‌های درون شهری حداکثر تا %10 نسبت به کرایه مصوب سال 1396 با رعایت تبصره‌های زیر اقدام نماید.
   افزایش حداکثر 10 درصدی نرخ کرایه تاکسی‌های مشهد

   اعضای شورای اسلامی شهر در سی و پنجمین جلسه علنی به افزایش حداکثر تا 10 درصدی کرایه تاکسی های شهری رای مثبت دادند.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سومین دستور کار سی و ششمین جلسه علنی شورای پنجم به بررسی نظریه کمیسیون‌های برنامه و بودجه و کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در زمینه افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های درون شهری برای سال 97 پاختصاص داشت.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه بودجه در این خصوص گفت: این لایحه قبلا هم در دستور گار قرار گرفت و بخاطر اختلاف نظر کمیسیون‌ها برای بررسی بیشتر به کمیسیون های تخصصی بازگشت.
   وی افزود: هر ساله افزایش کرایه تاکسی‌ها در دستور کار شورای شهر قرار گرفته و اعمال می‌شود. شرایط اقتصادی تاکسیرانان به گونه‌ای است که تقاضای این افزایش را داشتند. سقف حداکثر 10 درصد نیز برای این تغییر در نظر گرفته‌ایم که در تبریز این رقم 20 درصد و میانگین افزایش کرایه در سایر کلان شهرها، 13 درصد بوده است.
   مجتبی بهاروند، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز عنوان کرد: ما ابتدا مخالف افزایش کرایه تاکسی‌ها بودیم که طی جلساتی که با شرکت‌های حمل و نقلی داشتیم دو سوم آنها موافق افزایش قیمت بودند لذا با توجه به تغیرات اقتصادی کشور در دو ماه گذشته، نیازمند این افزایش برای تامین هزینه‌های تاکسیرانان هستیم. البته ما با گذاشتن سقف افزایش قیمت برای تاکسی‌های اینترنتی نیز موافقیم اما به هر میزان بخواهند می‌توانند در کرایه خود تخفیف دهند.در ماده واحده این مصوبه آمده است: به شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی) اجازه داده می‌شود، مستند به بند 27 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و وفق جدول پیوست ممهور به مهر شورای اسلامی شهر، نسبت به افزایش نرخ کرایه انواع تاکسی‌های درون شهری حداکثر تا %10 نسبت به کرایه مصوب سال 1396 با رعایت تبصره‌های زیر اقدام نماید.
   تبصره 1- به شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی) اجازه داده می‌شود به منظور رقابت سالم با خدمات مشابه تاکسیرانی، نسبت به اعمال تخفیف در کرایه‌های مصوب اقدام نماید.
   تبصره 2- نرخ کرایه مصوب شب از ساعت 23 الی 6 و 10% مازاد بر نرخ کرایه روز می‌باشد.
   تبصره 3- تعرفه کرایه تاکسی‌های راه‌آهن و پایانه مسافربری، مشابه کرایه شهری تعیین می‌گردد.
   تبصره 4- به شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی) اجازه داده‌ می‌شود، به‌منظور تأمین هزینه‌های زیرساخت خط پایانه مسافربری، نسبت به افزایش مبلغ ورودی در این خط به میزان 1500 ریال مازاد بر نرخ جدول پیوست اقدام نماید. مبالغ مازاد دریافتی توسط تاکسیرانان می‌بایست در اختیار سازمان پایانه‌های مسافربری قرارگرفته و در زمینه زیرساخت‌های خط مزبور هزینه
   اختصاص یارانه 300 میلیون تومانی برای حمل و نقل ویژه معلولان و جانبازان
   چهارمین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی نظریه کمیسیون‌های برنامه و بودجه و حمل و نقل و ترافیک در خصوص لایحه شهرداری در زمینه پرداخت یارانه خدمات حمل و نقل ویژه معلولان به بخش خصوصی اختصاص یافت.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: 300 میلیون تومان تا پایان سال برای این مهم در نظر گرفته شده است.
   شهناز رمارم، عضو هیئت رییسه شورا نیز ابراز داشت: برای اینکه خودروهای مناسب سازی شده برای معلولان و جانبازان دارای توجیه اقتصادی شوند لازم است که شهرداری به آنها یارانه پرداخت نماید که این کار با تصویب این لایحه صورت می‌گیرد.
   در ماده واحده این لایحه که به تصویب شورای پنجم رسید آمده است: به شهرداری مشهد مقدس (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی) اجازه داده می‌شود، در راستای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و به‌منظور ارایه خدمات حمل و نقل درون‌شهری مناسب به جانبازان و معلولان، نسبت به پرداخت یارانه حداکثر تا سقف مبلغ سه میلیارد ریال، به شرکت‌های خصوصی که با تاکسی‌های ون و سواری (سدان)، خدمات حمل و نقل ویژه به معلولان شدید و جانبازان دارای مشکلات جسمی حرکتی ارایه می‌نمایند، با رعایت تبصره‌های زیر اقدام نماید.
   تبصره 1- شهرداری مشهد مقدس می‌‌بایست ضمن پیگیری دریافت اعتبارات لازم از دولت وفق تبصره یک ماده 5 قانون حمایت از حقوق معلولان، ردیف اعتباری لازم برای اجرای این مصوبه را در آلبوم بودجه سالانه خود لحاظ و گزارش عملکرد آن را همزمان با ارسال تفریغ بودجه، به شورای اسلامی شهر ارایه نماید.
   تبصره 2- ملاک عمل شناسایی مشمولین این مصوبه، ارایه گواهی قانونی لازم از مراجع ذی‌صلاح می‌باشد.
   تبصره 3- شهرداری مشهد مقدس (سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات) با همکاری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی موظف است، ساز و کار لازم شناسایی خدمات مشمول یارانه به صورت الکترونیکی و نحوه پرداخت را تهیه و پس از اخذ تاییدیه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر، نسبت به اجرای آن اقدام نماید.
   تبصره 4- شهرداری مشهد مقدس موظف است، بعد از بررسی آمار تعداد معلولان شدید و جانبازان مذکور (وفق آمار مراجع ذی‌ربط)، مطالعات توجیهی- اقتصادی طرح پرداخت یارانه به مشمولین را (شامل شناسایی تقاضای سفر، حدود یارانه قابل پرداخت، خدمات قابل ارائه، تعداد و نوع ناوگان مورد نیاز برای تجهیز و سایر موارد مشابه) تهیه و در زمان ارایه لایحه بودجه سال 1398، برای تصویب به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.
   واگذاری 100 دستگاه مینی بوس به بخش خصوصی برای ارایه خدمات در بخش غیر دولتی
   نظریه کمیسیون مشترک اقتصادی، برنامه و بودجه و حقوقی و همچنین نظریه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز در ادامه سی و ششمین جلسه علنی در خصوص لایحه شهرداری در زمینه واگذاری 100 دستگاه مینی بوس پیشرو دیزل به برندگان مناقصه بهای تمام شده ارائه خدمات بخش غیر دولتی، در ادامه این جلسه بررسی شد.
   احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی در این خصوص بیان داشت: این مصوبه باعث کاهش هزینه تمام شده حمل مسافر برای شهرداری می‌شود.
   محمد حسین ودیعی، دیگر عضو شورا نیز گفت: تعداد مینی بوس‌های موجود شهرداری در حد 100 دستگاه نیست لذا تعداد موجود فعلا واگذار می‌شود و این روند تا تکمیل 100 دستگاه ادامه خواهد یافت.
   در ماده واحده این مصوبه نیز آمده است: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود با رعایت ضوابط و آیین نامه های قانونی مربوط نسبت به واگذاری تا 100 دستگاه مینی بوس پیشرو دیزل خریداری شده به بهای روز، به صورت 20 درصد نقد و الباقی اقساط 60 ماهه بدون کارمزد، به برندگان مناقصه بهای تمام شده ارائه خدمات، برابر طرح توجیه فنی و اقتصادی اقدام نماید.
   واگذاری حق انتفاع زمین 1700 متری با پروانه رایگان به مجتمع مهر علوی برای ساخت مجموعه آموزشی
   اعضا در دیگر دستور کار این جلسه علنی به بررسی نظریه کمیسیون مشترک برنامه و بودجه، فرهنگی و اجتماعی، پیرامونی و مناطق کم برخوردار، حقوقی و اقتصادی در خصوص لایحه شهرداری در زمینه واگذاری زمین برای گسترش مجتمع مهر علوی پرداختند.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه در این مورد اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورا، زمینی به متراز 2 هزار متر به مجتمع مهر علوی در سال 92 داده می‌شود که قرار شده تا 2 ماه نقشه ها آماده و تا سه سال ساخته شود و تغییر کاربری از آموزشی صورت نگیرد.
   وی افزود: مطابق قانون شهرداری نمی‌تواند مالکیت زمین‌های شهرداری را به دیگران واگذار نماید لذا در درخواست جدید برای واگذاری 1700 متر، فقط شامل حق استفاده از انتفاع از این زمین به موسسه علوی می‌باشد.
   در ماده واحده این مصوبه نیز آمده است: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، مستند به بند 6 ماده 55 قانون شهرداری و به منظور توسعه فضای آموزشی شهر، یک قطعه زمین با کد نوسازی 17-250-20-3، به مساحت تقریبی 1700 مترمربع با کاربری آموزشی از اراضـی چاهش و ملـکان واقع در محدوده بوسـتان بهار و در مجـاورت سـاختمان آموزشی 12 کلاسـه را مطابق نقشه پیوست ممهور به مهر شورای اسلامی شهر، با حفظ مالکیت و به همراه پروانه رایگان (در حد ضابطه مجاز طرح تفصیلی) به مجتمع آموزشی مهر علوی به شماره ثبت 2218 با رعایت بندهای زیر واگذار نماید.
   1. مجتمع آموزشی مهر علوی موظف است حداکثر ظرف مدت 3 ماه از زمان تحویل زمین، نسبت به ارائه نقشه‌های اجرایی طرح و حداکثر ظرف مدت 2 سال، نسبت به دریافت پروانه، ساخت بنا و بهره‌برداری از مجتمع مزبور اقدام نماید.
   2. استفاده از زمین و ساختمان احداثی، صرفا به عنوان مجتمع آموزشی بوده و مجتمع آموزشی مهر علوی مجاز به تغییر نوع استفاده یا واگذاری زمین و ساختمان مذکور به غیر نمی‌باشد.
   3. شهرداری مشهد مقدس مکلف است حداکثر ظرف مدت 1 ماه از تاریخ لازم‌الاجراشدن این مصوبه، نسبت به تنظیم عقد عاریه و اخذ تأییدیه آن از کمیسیون مشترک حقوقی و فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد اقدام نماید.
   4. شهرداری مشهد مقدس موظف است در متن قرارداد واگذاری زمین مزبور شرط نماید: در صورتی که مدیریت مجتمع آموزشی مهر علوی، بدون اجازه شهرداری و برخلاف مفاد این مصوبه و تبصره‌های آن اقدام نماید، ملک واگذار شده راساً و بدون نیاز به انجام هرگونه تشریفات قانونی، به شهرداری مسترد شده و هیچ ادعا و مطالبه‌ای در این خصوص از مجتمع آموزشی مهر علوی پذیرفته نخواهد شد. در صورت وجود اعیانی، متناسب با اعیان این ملک، با تأیید شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نسبت به آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 373
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .