•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 343
   کد: 160338
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
   پاکبانان و اتوبوسرانان کاروان خدام‌الحسین(ع) شهرداری مشهد از حس و حالشان می‌گویند؛

   برای خدمت به زائران پیاده اربعین، سر از پا نمی‌شناسیم / ثانیه‌هایی که دیر می‌گذرد

   بی صبرانه در انتظار رسیدن روز اعزام هستم و این روزها با هر جارویی که می‌کشم، نام حسین(ع) را زمزمه می‌کنم تا گذر زمان برایم راحت‌تر شده و لحظه پابوس آقا نصیبم شود.
   برای خدمت به زائران پیاده اربعین، سر از پا نمی‌شناسیم / ثانیه‌هایی که دیر می‌گذرد

   آرام و قرار ندارند، انگار یک بی‌تابی عجیب به جانشان افتاده است، لبخند به لب، حلقه‌های اشک در چشمانشان برق می‌زند. عازم سفرند، نه برای سیاحت بلکه برای زیارت حرم ارباب وفا. مهیا می‌شوند که وسعت خدمت خود را از زائران و مجاوران ضامن آهو، تا زائران پیاده اربعین حسین(ع) بگسترانند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، امسال نیز همانند سال‌های پیش، مدیریت شهری، کاروانی را برای خدمت به زائرین اربعین در شهرهای عراق آماده ساخته است. 600 نفر پاکبان، که افتخار جاروکشی پیش پای میهمانان امام علی(ع) در این ایام را عهده‌دار می‌شوند و 250 راننده‌ای که با اتوبوس‌های خود، تردد را برای این زائران آسان می‌کنند.
   در همایش آموزشی که به جهت آمادگی بیشتر اعضای کاروان خدام‌الحسین(ع) برگزار شده است با چند نفری از این خوبان هم کلام می‌شوم.
   رضایت زائران، خوشنودی امام
   خود را علی اکبر عبدی معرفی می‌کند، راننده سازمان اتوبوسرانی مشهد که 20 سالی است در حال جابجایی همشهریان مشهدی خود و زائران امام رضا(ع) است. او می‌گوید: چهارمین سالی است که این توفیق نصیبم شده و برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین، عازم عراق می‌شود.
   عبدی حس و حال خود را توصیف ناشدنی می‌داند و از خوشحالی بی حد و حصر، کلام را یارای بیان نمی‌بیند. او می‌افزاید: هر مسافر و زائری که به واسطه خدمات ما در رسیدن به مضجع نورانی امامان معصوم در نجف و کربلا یاری شوند دعای خیرشان بدرقه راهمان خواهد بود و عمری از این دعاها سود خواهیم برد، البته بالاتر از همه اینکه، خود آقا امیرالمومنین علی(ع) و فرزندش، ارباب حسین(ع)، از خدمات ما رضایت داشته باشند.


   با قبولی در خدمت به زائران آقا امام رضا(ع)، می‌توان رهسپار نوکری میهمانان حسین(ع) شد
   اما مهدی پاشایی‌نژاد که زیارت اولی بوده و امسال با قرار گرفتن در صف خدام‌الحسین(ع)، هم توفیق زیارت حرم با صفای امامان معصوم در شهرهای عراق را خواهد یافت و هم اجری صدچندان از خدمتگذاری به زائران نصیبش می‌شود، هم صحبت دیگر من است.
   او که بیش از 19 سال، در کوچه و خیابان‌های مشهد، پشت فرمان یکی از همین اتوبوس‌هایی که هر روز می‌بینیم، وظیفه نقل و انتقال زائران و مجاروان ضامن آهو را بر عهده داشته است، می‌گوید: با شنیدن خبر اینکه در کاروان اعزامی به عراق برای خدمت به زائران پیاده اربعین ثبت نام شده‌ام، شوکه شدم، باورم نمی‌شد که بالاخره آقا ما را هم طلبید، آن هم نه فقط برای زیارت حرمش، بلکه برای اینکه زائرانش را بدون اینکه آب توی دلشان تکان بخورد، به مقصد برسانیم.
   او که بریده بریده و با هیجان حرف می‌زند و به سختی قادر است کلمات را در قالب یک جمله به هم وصل کند از نوع حرف زدنش پیداست شور و شوق عجیبی برای حضور در محضر ارباب بی‌کفنش دارد، ادامه می‌دهد: یک هفته‌ای است که خبر انتخاب شدنم برای قرارگیری در صف خادمان اربعین حسین(ع) را شنیده‌ام و تمام لحظات بعد از شنیدن این خبر برایم جزو بهترین روزهای زندگیم بوده است و انتظاری شیرین. یقین دارم امام رضا(ع) مهر قبولی به نوکریم برای زائران و مجاورانش در مشهد زده است و خودش مرا راهی سفر کربُبلا کرده ، به همین دلیل می‌خواهم افتاده و خالصانه به میهمانان حضرت خدمت کنم.
   برای رسیدن روز اعزام، سر از پا نمی‌شناسم
   با صدای جارو کشیدن‌های مهدی جارچی، در نیمه‌شب‌های شهر خوب آشنایی داریم. چه بسیار شب‌هایی که خش خش جارو کشیدن او خوابمان کرده است و صبح را با تمیزی شهر آغاز کرده‌ایم. 11 سالی است که پاکبان خدمات شهری شهرداری مشهد است. از او درباره زیارت چندمی بودنش سئوال می‌کنم، تا می‌آید پاسخ دهد، از قطره‌های اشکی که از گوشه چشمش می‌چکند پاسخم را می‌گیرم. آری، او هم زیارت اولی است و سرخوشی این اتفاق مبارک در زندگیش، اشک شوق را از چشمانش در پاسخ به سئوالم جاری می‌سازد.
   او می‌گوید: از زمانی که خبر قرار گرفتن نامم در کاروان خدام‌الحسین(ع) را شنیده‌ام انگار دیگر روزها، ساعت‌ها و ثانیه‌ها بی‌حرکت شده و نمی‌گذرند. این روزها برایم مثل ماهی و سالی می‌گذرد. بی صبرانه در انتظار رسیدن روز اعزام هستم و این روزها با هر جارویی که می‌کشم، نام حسین(ع) را زمزمه می‌کنم تا گذر زمان برایم راحت‌تر شده و لحظه پابوسی آقا نصیبم شود.
   مهدی، با همان لحن ساده و بی‌آلایشش، می‌گوید: «می‌خوام خیلی زود این روزا بگذره تا به پابوسی آقا برسم، خادمی آقا امام رضا(ع) رو که می‌کنم، می‌خوام افتخار خادمی امام علی(ع) و امام حسین(ع) هم نصیبم بشه.»
   او ادامه می‌دهد: « اصلا دوست دارم همین الان بهم بگن وقت حرکت و اعزام رسیده. اصلا نمی‌تونم در مورد حس و حالم بگم. با دل و جون دارم میرم کربلا، جایی که از بچگی آرزوشو داشتم.»


   سعی می‌کنم در انجام وظیفه‌ام برای خدمت به آقا و زائرانش، بهترین باشم
   مهدی را با دلخوشی‌هایش و انتظاری که برایش سخت و کشنده اما شیرین است، ترک می‌کنم و این بار میهمان صحبت‌های موسی‌الرضا گنجعلی، از پاکبانان همین شهر که سابقه خدمتش به مردم این شهر و دیار در لباس پاکبانی را 10 سال عنوان می‌کند، میشوم. او که شیرینی زیارت عتبات عالیت در شهرهای عراق را یکبار چشیده و توانسته خدمتگذاری زائران امام حسین(ع) را در کارنامه خود ثبت و ضبط کند، از شیرینی و لذت این سفر بیشتر می‌داند. به همین خاطر تمام این یکسال گذشته را مانند همیشه تلاش کرده تا نمونه باشد که اسمش دوباره در منتخبان خادم‌الحسین(ع) قرار گیرد.
   او می گوید: سال قبل که برای اولین بار در میان خادمان حسینی قرار گرفتیم تمام تلاشم را کردم تا در کاری که به من محول شده است بهترین باشم و به بهترین شکل ممکن، آلودگی‌ها را از اطراف حرم امیرالمومنین(ع) بزدایم تا زائر امام، در طی مسیر برای رسیدن به حرم ان هم با پای پیاده و بسیاری اوقات پای برهنه، اذیت نشوند.
   موسی‌الرضا که چهره‌اش برای ساکنان ناحیه یک منطقه یک آشناست و سالها، گرد و غبار را از چهره شهر در آن محدوده زدوده است، ادامه می‌دهد: فکر می‌کنم همین موضوع هم باعث شد تا رضایت آقا جلب شده و امسال هم من را برای زیارت و خدمت به زائرانش بطلبد.
   دوست دارم با تک تک این خدام‌الحسین(ع) گفتگو کرده و از شور و شوقشان برای این سفر بنویسم، سفری که هر کدامِ ما از بچگی، همان روزهایی که گوشه چادر مادر را گرفته و راهی هیات‌ها و روضه‌‌ها می‌شدیم، در پاسخ به دعای روضه‌خوان مجلس که می‌گفت:« زیارت کربلا را نصیب همه ما بگردان»، آمین می‌گفتیم، آرزویش را داشتیم. حتی آنها که بارها این سفر را رفته و آمده‌اند، دوباره دلشان برای خواندن یک توسل، کیمل یا زیارت عاشورا در بین‌الحرمین می‌تپد. برای دین تل زینبیه که تداعی گر همه روایت‌هایی است که از عاشورای حسین(ع) در ذهنهای‌مان زنده می‌شود.
   در حالی که صحبت با این پاکبان‌ها و رانندگان و شور و شوق آنها، مرا غرق افکارم ساخته است، می‌اندیشم هر کدام از ما چه قدمی می‌توانیم برای خدمت به آقا و زائرانش برداریم و موجب رضایتش گردیم، به اینکه قلم زدن من هم برای تنظیم این گزارش، آیا به عنوان خدمتی در این درگاه محسوب شده و آیا از این رو، نام من هم در زمره خدام‌الحسین ثبت و ضبط می‌شود؟
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 343
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .