•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 149
   کد: 166014
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
   در چهل و هفتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد تصویب شد:

   دریافت عوارض از گردشگران خارجیِ مشهد برای اولین بار در کشور/ معابر شهر مشهد به نام مفاخر دانشگاه فردوسی نامگذاری می‌شود

   افزایش قیمت‌ها ایجاب می‌کند به صورت واقعی تصمیم‌گیری شود تا ایجاد مشکل نشود.
   دریافت عوارض از گردشگران خارجیِ مشهد برای اولین بار در کشور/ معابر شهر مشهد به نام مفاخر دانشگاه فردوسی نامگذاری می‌شود

   شورای شهر مشهد در چهل و هفتمین جلسه علنی خود به لایحه دریافت عوارض از گردشگران خارجی برای ورود به مشهد و همچنین گردشگران خارجی سلامت، رای مثبت داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، چهل و هفتمین جلسه علنی شورای شهر با سخنان محمدرضا حیدری آغاز شد.
   وی با اشاره به سالروز تشکیل هسته‌های گزینش، اظهار داشت: امام خمینی(ره) پس از صدور فرمان 8 ماده‌ای خود، فرمان تشکیل هسته‌های گزینش را نیز صادر نمودند که در آن بر عدم تجسس و میزان بودن حال فعلی افراد و عدم حذف ناگهانی تاکید کردند اما متاسفانه هنوز در هسته گزینش شاهد آن هستیم که در برخی مواقع حقوق افراد رعایت نمی‌شود که امیدواریم با انتصاب جدید در این هسته، رویه‌های ناصواب گذشته اصلاح شود.
   وی ادامه داد: سالروز کشتی سانچی را داریم که مردم ما لحظات پر اضطرابی را پشت سر گذاشتند. هنوز هم پاسخ دقیقی و شایسته‌ای به مردم بابت این حادثه داده نشده است.
   حیدری عنوان کرد: سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی نیز فرا رسیده است. چهارشنبه نیز سالروز درگذشت آیت الله رفسنجانی است که درگذشت این فقیه عالیقدر را تسلیت عرض می‌کنم. وی از استوانه‌های برجسته انقلاب بود و نقش برجسته‌ای در پیروزی و تداوم انقلاب داشت. هر مسئولیتی که بر عهده وی گذاشته شد از آن سربلند بیرون آمد.
   وی بیان کرد: علیرغم تمامی تندروی‌ها و اهانت‌هایی که به این شخصیت انقلاب روا داشته شد هیچ وقت ایشان از مسیر اعتدال و اخلاق خارج نشد. نوع حضور مردم از لحاظ کمیت و کیفیت در تشیع ایشان گواه این موضوع است.
   رییس شورای شهر مشهد گفت: وی در مدارا با مردم، الگو بود. تلاش داشت کسی از قطار انقلاب پیاده نشود. جای ایشان در فضای امروز جامعه که با چالش هایی مواجه هستیم خالی است.
   حیدری با اشاره به اینکه پنج شنبه نیز شهادت امیر کبیر را در پیش داریم، نزدیکی رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و امیر کبیر، که هر دو توسعه گرا بودند را مورد تاکید و توجه قرار داد.
   در ادامه این جلسه علنی، سید مسعود ریاضی، رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر نیز متنی از رسول خادم در مورد مرحوم تختی برای حاضران خواند.
   ***نامگذاری معابر شهر به نام مفاخر دانشگاه فردوسی
   اولین دستور کار این جلسه علنی به بررسی نظریه شماره 328 مورخ 97/10/04 کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه در خصوص لایحه شماره 21/176517 مورخ 97/09/17 در زمینه نامگذاری معابر فرعی به نام مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد اختصاص داشت.
   احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در این خصوص گفت: در راستای سیاست شورای پنجم جهت تکریم مفاخر دانشگاهی، مکاتباتی با دانشگاه‌ها منجمله دانشگاه فردوسی داشتیم که پیشنهاداتی در این خصوص ارائه شد و ساعت‌ها در کمیته نامگذاری و کمیسیون فرهنگی کار کارشناسی صورت گرفت. خیابان باهنر به کوی اساتید معروف است لذا بیشتر نامگذاری‌ها در این بولوار و یا محدوده زندگی اساتید بوده است.
   وی افزود: در این خصوص با هفت نهاد مکاتبه شد. دانشگاه فردوسی خود نسبت به انتخاب اساتید از رشته‌های درسی، جنسیت و ... اقدام کرده است و مسئولیتش را نیز پذیرفته است.
   در نهایت این لایحه تصویب شد.
   در ماده واحده به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شده است برخی از خیابان‌های فرعی سطح شهر را به شرح زیر به نام مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد نامگذاری نماید:
   الف) منطقه 1
   خیابان ناصرخسرو 19/6 با حفظ شماره به نام دکتر محمدتقی عدالتی شعرباف
   خیابان محتشمی 11 با حفظ شماره به نام دکتر علی سرافراز یزدی
   خیابان امین غربی 2 (واقع در بلوار سجاد) با حفظ شماره به نام دکتر محمد علوی مقدم
   خیابان شهید صادقی 27 با حفظ شماره به نام دکتر اسدالله آزاد
   خیابان شهید قاضی طباطبایی 4 با حفظ شماره به نام دکتر ابراهیم شکورزاده
   ب) منطقه 9
   خیابان استاد حامد 4 (واقع در پیروزی 7) با حفظ شماره به نام دکتر ناصررضا ارقامی
   خیابان شهید باهنر 1/1 با حفظ شماره به نام دکتر حسین سامی‌راد
   خیابان شهید باهنر 1 با حفظ شماره به نام دکتر ضیاءالدین اسماعیل بیگی
   خیابان شهید باهنر 2 با حفظ شماره به نام دکتر علی‌اکبر فیاض
   خیابان شهید باهنر 3 با حفظ شماره به نام دکتر محمدعلی سعادت
   خیابان شهید باهنر 4 با حفظ شماره به نام دکتر محمود رامیار
   خیابان شهید باهنر 5 با حفظ شماره به نام دکتر احمدعلی رجائی بخارائی
   خیابان شهید باهنر 6 با حفظ شماره به نام دکتر جواد حدیدی
   خیابان شهید باهنر 7 با حفظ شماره به نام دکتر کاظم مدیرشانه‌چی
   خیابان شهید باهنر 8 با حفظ شماره به نام دکتر عبدالهادی حائری
   خیابان شهید باهنر 9 با حفظ شماره به نام پرفسور سید محمدتقی فاطمی
   خیابان شهید باهنر 10 با حفظ شماره به نام دکتر علی‌اکبرشهابی
   ج) منطقه 11
   خیابان سید مرتضی 5 (واقع در وکیل‌آباد 23) با حفظ شماره به نام دکتر جمشید درویش
   *دریافت عوارض از گردشگران خارجی در مشهد
   در ادامه، نظریه شماره 414 مورخ 97/10/13 کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی و نظریه شماره 281 مورخ 97/07/01 کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه در خصوص لایحه شماره 21/87958 مورخ 97/05/13 در زمینه دریافت عوارض از گردشگر خارجی حوزه سلامت بررسی شد.
   بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در این خصوص بیان کرد: استنادات قانونی برای این لایحه وجود دارد که بر اساس آن ما در شورای شهر می‌توانیم به وضع عوارض جدید بپردازیم لذا این موضوع نیز با تغییراتی، تصویب شد. لذا پیشنهاد شده 10 یورو از هر گردشگر خارجی در ابتدای ورودش به شهر مشهد به عنوان عوارض اخذ شود.
   وی اذعان داشت: همچنین مقرر شده است 10 درصد از هزینه درمان گردشگران سلامت خارجی مازاد بر هزینه درمان آنها نیز به عنوان عوارض دریافت شود.
   خواجه نایینی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد در این خصوص نیز اظهار کرد: با توجه به کار کارشناسی دقیقی که انجام شده است، متن نهایی مورد تایید ما نیز است.
   این لایحه نیز با رای مثبت اعضا، تصویب شد.
   ماده 1- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، مستند به بند 16 ماده 80 قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و تبصره 1 ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای یکبار در هر سال شمسی، نسبت به دریافت مبلغ 10 یورو یا معادل آن (به ریال یا سایر ارزها) بر مبنای نرخ پایان روز بازار ثانویه اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی (درحال حاضر سنا)، از گردشگران غیر ایرانی، به عنوان عوارض گردشگری اقدام نماید.
   تبصره 1- به‌منظور توسعه زیرساخت‌ها و خدمات گردشگری شهر مشهد مقدس، تا ده درصد (10%) از عوارض وصول شده به مرجع وصول کننده (غیر از شهرداری) و تا ده درصد (10%) نیز به طرح‌های مشترک شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، اختصاص می‌یابد.
   تبصره 2: شهرداری مشهد مقدس می‌بایست، به‌منظور اجرای مفاد ماده 1 این مصوبه و ایجاد سامانه نحوه کنترل و دریافت عوارض مزبور، با هماهنگی استانداری خراسان رضوی نسبت به انعقاد تفاهم نامه با مراجع ذیربط اقدام نماید.
   ماده 2- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، با عنایت به حضور گردشگران غیر ایرانی در حوزه سلامت و درمان؛ ده درصد (10%) از کل مبلغ دریافتی بابت هزینه‌های درمان را (مازاد بر هزینه‌های درمانی گردشگر)، از گردشگران خارجی استفاده‌کننده از خدمات بهداشتی و درمانی، به عنوان عوارض برخورداری از خدمات درمانی در شهر مشهد، دریافت نماید.
   تبصره 1: مراکز بهداشتی درمانی می‌بایست، عوارض مزبور را، در فاکتور گردشگران غیر ایرانی درج و مطابق مفاد تفاهم‌نامه نحوه وصول که ظرف مدت 2 ماه از تاریخ لازم‌الاجرا‌شدن مصوبه بین شهرداری و مراجع ذیربط منعقد می‌شود، نسبت به واریز آن به حساب درآمدهای عمومی شهرداری مشهد مقدس اقدام و مستندات مربوط را به شهرداری ارسال نمایند.
   تبصره 2: تا ده درصد (10%) از عوارض وصولی به عنوان کارمزد، به مراکز بهداشتی درمانی دریافت‌کننده عوارض مذکور، اختصاص می‌یابد.
   تبصره 3: مراکز بهداشتی درمانی مشمول عبارتند از: بیمارستان‌ها، مراکز خدمات درمانی کلینیکی، پاراکلینیکی، درمانگاه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی و داروخانه‌ها.
   ماده 3- اتباع غیر ایرانی دارای کارت اقامت از پرداخت عوارض این مصوبه معاف می‌باشند.
   *تعیین تکلیف پیمان‌های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی شهرداری مشهد
   سومین دستور کار این جلسه علنی به بررسی نظریه شماره 415 مورخ 97/10/13 کمیسیون مشترک برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی و حقوقی و نظریه کمیسیون عمران و شهرسازی درخصوص لایحه شماره 21/176525 مورخ 97/09/17 در زمینه تعیین تکلیف پیمان های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی اختصاص یافت.
   شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد خاطرنشان ساخت: ماهیت لایحه برای جبران تغییر نرخ ارز است. در پیمان‌های کوچک تا 20 درصد منطقی است اما در پیمان‌های بزرگ، منطقی نیست.
   بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز بیان کرد: ما تفاوت قیمت را اینگونه گرفته‌ایم که اگر تفاوتی ایجاد شد، تا 80 درصدش را ما می‌پردازیم و 20 درصدش را نیز خود پیمانکار باید بر عهده بگیرد.
   احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها ایجاب می‌کند به صورت واقعی تصمیم‌گیری شود تا ایجاد مشکل نشود.
   ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، به منظور فعال نگه داشتن اجرای پروژه‌های شهری و رفع مشکلات ناشی از تغییر نرخ ارز در مناقصات و پیمان‌های حوزه‌های مختلف شهرداری، حداکثر تا پایان شهریور سال 1398، نسبت به تعیین تکلیف پیمان‌های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی به شرح بندها و تبصره‌های زیر اقدام نماید:
   تبصره- شهرداری مشهد مقدس مکلف است گزارش اقدامات این مصوبه را در فواصل زمانی سه ماهه به شورای اسلامی شهر ارایه نماید.
   1- با توجه به نوسانات نرخ ارز، صرفاً در خصوص آن دسته از قراردادهای خریدی که تمام یا بخشی از اقلام آن از خارج کشور تأمین می‌شود، مبلغ‌های پرداختی به تأمین‌کنندگان مربوط بر اساس تغییرات نرخ یورو و بر مبنای فرمول زیر محاسبه و تا سقف 80 درصد از آن را در قالب صورت وضعیت‌های ارایه‌شده به ایشان قابل پرداخت خواهد بود:
   نرخ یورو در زمان پیشنهاد قیمت/ نرخ یورو در زمان تسویه اسناد مثبته توسط پیمانکار= ضریب سهم مشمول صورت وضعیت
   سهم غیر ارزی قرارداد + (سهم ارزبری قرارداد × ضریب سهم مشمول صورت وضعیت) = مبلغ نهایی صورت وضعیت
   تبصره 1 – نرخ یورو بر مبنای نرخ پایان روز بازار ثانویه اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی (درحال حاضر سنا) تعیین می‌‌گردد.
   تبصره 2 - پس از ارایه اسناد مثبته و تأیید نماینده امور مالی حوزه مربوط در شهرداری، تشخیص میزان ارزبری قرارداد و سهمی از قرارداد که می‌بایست بر مبنای فرمول فوق، مشمول تغییر پرداخت شود، توسط کمیته‌ تبصره 2 مصوبه 5/96/12290/ش مورخ 1396/07/24 و با حضور ثابت نماینده معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌ انسانی تعیین و به حوزه کارفرما ابلاغ می‌گردد. حوزه کارفرما می‌بایست درخواست خود را قبل از برگزاری مناقصه به همراه توجیهات مدنظر به صورت مکتوب به کمیته یاد شده ارایه و کمیته مذکور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته تشکیل جلسه داده و موضوع را تعیین تکلیف نماید.
   تبصره 3- اجرای این بند برای هر صورت ‌وضعیت، منوط به حداقل 20 درصد تغییر نرخ ارز نسبت به پیشنهاد قیمت اولیه و عدم تأخیر غیر مجاز انجام کار از سوی پیمانکار خواهد بود.
   تبصره 4- ارقام پرداختی حداکثر تا 10 برابر نصاب معاملات متوسط و با شرط عدم افزایش نسبت به سقف ردیف بودجه مصوب مربوط مجاز خواهد بود. درصورت افزایش، بیش از 10 برابر نصاب معاملات متوسط یا افزایش بیشتر از سقف ردیف بودجه مصوب، می‌بایست نسبت به اخذ تأییدیه از کمیسیون مشترک برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی و عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اقدام شود.
   تبصره 5 – موضوع این بند می‌بایست در شرایط خصوصی قراردادهای مربوطه لحاظ و در هنگام انتشار آگهی مناقصه و استعلام نیز ضمیمه اسناد مربوط شده و از قبل به نحو مطلوب اطلاع‌رسانی گردد.
   تبصره 6– در رابطه با قراردادهای در حال اجرا که قبل از ابلاغ قانونی این مصوبه منعقد شده است؛ درصورت تایید و صلاحدید کمیته مندرج در تبصره 2، امکان استفاده از مفاد این مصوبه با درنظر گرفتن تمهیدات لازم از جمله رضایت کارفرما و تأمین کنندگان، امکان پذیر خواهد بود.
   2-به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، درخصوص قراردادهای عمرانی در حال اجرا (انعقاد قرارداد بر اساس فهرست بهای اعلامی سازمان برنامه بودجه کشور و قبل از ابلاغ قانونی این مصوبه)، که در اسناد منضم به پیمان، فاقد تعدیل می‌باشند، با تشخیص معاونت تخصصی مربوط و تأیید کمیته مندرج در تبصره 2 ذیل بند 1، صورت وضعیت تعدیل را در قالب صورت وضعیت الکترونیک (مبصا) پرداخت نماید.
   3- شهرداری مشهد مقدس می‌تواند در خصوص آن دسته از پیما‌ن‌های خود که امکان استفاده از مفاد دستورالعمل «جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز در پیمان های ریالی فاقد تعدیل» ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به شماره 97/376049 مورخ 97/07/18 وجود دارد، از دستورالعمل مزبور استفاده نماید.
   4- درخصوص پیمان‌هایی که مبنای محاسبه قیمت و عقد قرارداد، فهارس بهاء بومی شهرداری مشهد مقدس می‌باشد، حوزه متولی می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف شاخص تعدیل و یا به‌روزآوری قیمت‌ها براساس تصمیم‌گیری کمیته تدوین فهرست بهاء مستقر در شهرداری مشهد (حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی) اقدام و موارد را به تأیید کمیسیون مشترک برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی و عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر برساند.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 149
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .