•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 170
   کد: 178573
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد:

   تلاش بر حفظ کرامت انسانی افراد در منشور حقوق شهرنشینی

   شهر انسان محور برای گروه‌هایی که نیاز به توجه ویژه دارند، مصوباتی دارد که شهر دوستدار کودک از آن جمله است. همچنین توجه به ساخت شهربازی کودکان دارای معلولیت نیز مورد توجه است.
   تلاش بر حفظ کرامت انسانی افراد در منشور حقوق شهرنشینی

   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد بر تلاش در حفظ کرامت انسانی افراد در منشور حقوق شهرنشینی تاکید کرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سید محسن حسینی پویا با بیان این مطلب در آیین رونمایی از «منشور حقوق شهرنشینی مشهد» که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: همواره این سوال مطرح بوده که در دو گانه انسان و شهر کدام بر دیگری ترجیح دارد. در دهه 1970 انسان در خدمت شهر بود و به اتوبان و ماشین اهمیت داده می شد. در حالیکه به انسان نگرش جانبی وجود داشت.
   وی افزود: اما از دهه 70 به بعد نگرش‌ها تغییر کرد و شهرها انسان‌مدار شد. امروز نیز رویکرد تدوین حقوق شهرنشینی از سوی شورای پنجم شهر مشهد، مورد توجه قرار گرفت و در این منشور تلاش بر این است تا کرامت انسانی انسان حفظ شود و در صدر قرار گیرد.
   حسینی‌پویا با اشاره به فاکتورهای شهر انسان محور و سرفصل‌های آن، بیان کرد: شهر انسان محور برای گروه‌هایی که نیاز به توجه ویژه دارند، مصوباتی دارد که شهر دوستدار کودک از آن جمله است. همچنین توجه به ساخت شهربازی کودکان دارای معلولیت نیز مورد توجه است.
   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص آیتم توجه به معلولان در این منشور، اظهار کرد: بیش از 10 درصد جامعه را شهروندان دارای معلولیت تشکیل می‌دهد. اینکه ما تعداد کمی از این افراد را در کوچه و خیابان می‌بینیم، دلیل این نیست که آنها کم تعداد هستند. بلکه به این دلیل است که شهر آمادگی استقبال از شهروندان دارای معلولیت را ندارد و میزبان خوبی برای آنان نیست.
   حسینی‌پویا خاطرنشان کرد: به دلیل عدم آمادگی شهر در میزبانی از شهروندان دارای معلولیت، برخی از آنان از بیماری افسردگی در اثر خانه‌نشینی نیز رنج می‌برند. از این رو توجه به این افراد در شهر انسان محور مورد تاکید است.
   وی بیان کرد: نمونه آن نیز پروژه بهسازی میدان راه‌آهن است که شهردار مشهد پیش از افتتاح میدان راه‌آهن دستور دارد شهروندان دارای معلولیت از این پروژه بازدید کنند و افتتاح این پروژه را منوط به تایید این افراد کرد. امید است این مورد در سایر پروژه‌ها عمومیت پیدا کند.
   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اهمیت استفاده زنان از فضاهای مختلف شهری، توضیح داد: زنان نیز باید به مانند مردان بتوانند از فضاهای شهری در ساعات شبانه‌روز استفاده کنند. پس مصوباتی در این راستا داشته باشیم تا رعایت عدالت صورت گیرد.
   حسینی‌پویا فاکتور دیگر شهر انسان‌محور را توجه به پیاده‌ها دانست و گفت: باید برای پیاده سهمی در نظر گرفته شود، همچنین دوچرخه‌سواران. در این راستا فعالیت‌هایی در دست انجام است و پروژه‌های فرهنگی به این منظور تعریف شده است. علاوه بر این، بحث حق عابر پیاده را مطرح کردیم تا در سال 98 همه به این حق توجه کنند و کمپینی در این زمینه شکل گیرد.
   وی در ادامه گفت: شهر انسان‌محور نباید آلودگی صوتی، هوا، اغتشاشات بصری و غیره داشته باشد و راهکارهایی در این زمینه دنبال می‌شود که بحث تفکیک زباله نیز در خصوص مطرح شد.
   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه شهر انسان محور شهری است که به افکار عمومی بها می‌دهد، گفت: شورای شهر 5 مصوبه در راستای شفافیت گذراند و در این راستا سامانه شفافیت شروع به فعالیت کرد و در این سامانه بیان شده طرح تفصیلی و جامع چگونه است تا رانت اطلاعاتی وجود نداشته باشد.
   حسینی‌پویا به موقعیت مشهد اشاره کرد و گفت: مشهد شهری با قومیت‌ها و مذاهب مختلف است. پس برای زندگی در این شرایط باید آیین گفتگو محوری را در صدر قرار دهیم. شهر انسان محور باید آیین گفتگو را ترویج کند و این لازمه شهر انسان محور است.
   وی با اشاره به نقش امام رضا(ع) در گردآوردن افکار مختلف دور هم، اظهار کرد: به منظور گردآوردن افکار مختلف، خانه گفتگو نیز در مشهد راه‌اندازی شد و عقاید مختلف کنار هم نشسته و با هم گفتگو می کنند.
   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد ابراز امیدواری کرد: این منشور جنبه شعاری پیدا نکند و در عمل نیز پیاده شود. برای این منظور ایده‌های مختلف را پذیرا هستیم و در دبیرخانه دائمی این ایده‌ها پایش می‌شود.
   نجمه کیشی
    

   تعداد بازدید: 170
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .