•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 227
   کد: 178581
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواستار شد:

   مدیریت شهری لذت اجرای حقوق شهرنشینی را به کام مردم بنشاند

   اگر نگاهی به تاریخ مشروطه بیافکنیم، می‌بینیم یکی از چالش‌های بزرگ آن عصر تفاوت بین حقوق و دین است.
   مدیریت شهری لذت اجرای حقوق شهرنشینی را به کام مردم بنشاند

   معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواستار اجرای چند حق از مجموع حقوق تدوین شده در سند منشور حقوق شهرنشینی از سوی مدیریت شهری شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سیمایی با بیان این مطلب در آیین رونمایی از «منشور حقوق شهرنشینی مشهد» که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: خوب است مدیریت شهری اجرای چند حق از مجموع منشور حقوق شهرنشینی را عملیاتی کند و آن را سرلوحه کار خود قرار دهد تا مردم لذت اجرای حق را ببینند و بدانند چه خیراتی به همراه دارد.
   وی با بیان اینکه تدوین حقوق شهرنشینی در شهر مذهبی مشهد معناهای بسیاری دارد، گفت: اگر نگاهی به تاریخ مشروطه بیافکنیم، می‌بینیم یکی از چالش‌های بزرگ آن عصر تفاوت بین حقوق و دین است.
   معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه پیش از این، حقوق اساسی در تقابل با دین تلقی می‌شد، افزود: اما به برکت انقلاب اسلامی و اندیشه‌های امام راحل(ره) رویکرد تعامل دین و حقوق بشر غلبه یافت. به طوری‌که امروزه در امتداد حقوقی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، منشور حقوق شهرنشینی رییس جمهور و امروز منشور حقوق شهرنشینی در مشهد تصویب می شود.
   سیمایی ادامه داد: می‌توان گفت امروز کشورما در سخت‌ترین شرایط بعد از انقلاب به سر می‌برد. اما گذر از این شرایط سخت نباید بهانه‌ای شود تا حقوق مردم شناسایی و تضمین نشود یا این شرایط بهانه‌ای شود تا مدیران یا شهروندان مسوولیت‌های خود را ایفا نکنند.
   وی خاطرنشان کرد: همچنین به بهانه اینکه مردم گرفتار آب و نان هستند، این خدمت را نباید فانتزی قلمداد کرد. چرا که آنچه تحمل مردم را کاهش می‌دهد، بی‌عدالتی است. ظلم مردم را به هیجان و ستوه می‌آورد. اگر مردم کافر شوند نظام به هم نمی‌خورد. اما اگر ظلم ببینند، حاکمیت اسلامی به مخاطره می‌افتد.
   معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه با تدوین این سند تازه کار شروع شده، گفت: با تدوین این سند تازه حق‌ها شناسایی شده و اکنون نوبت به عمل است. پس گام دوم باید با استواری برداشته شود.
   سیمایی با تاکید بر اینکه نباید دلخوش باشیم که سندی تنظیم شده و به کتابخانه می رود، گفت: بلکه باید نتایج این سند به منصه ظهور برسد.
   وی برای اجرایی شدن این مهم چند اصل را مورد تاکید قرار داد و گفت: در گام اول باید آموزش همگانی برای فهم درست از این سند صورت گیرد. منشور حقوق شهرنشینی به زبان فارسی است، اما این بدان معنا نیست هر کسی منشور را بخواند، به معنای آن پی می‌برد.
   معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: پشت هر بند سند ادبیات وسیعی وجود دارد و باید آن را یاد گرفت و این مهم از طریق آموزش محقق می شود.
   سیمایی دیگر اصل برای تحقق این سند را لزوم انطباق تصمیمات شورا و شهرداری بر سند دانست و گفت: گاه تصمیمات و مصوباتی وجود دارد که ناآگاهانه اتخاذ شدند و ناقض حقوق شهروندان هستند. تبعیض ظلم است و اصل بر برابری است.
   وی خاطرنشان کرد: در عین حال بسیاری از تصمیمات عطف به ما سبق شده‌اند. در حالیکه مصوبات در حین کار و طی فرآیند ممکن است تغییر کند.
   نجمه کیشی
    

   تعداد بازدید: 227
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .