•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 228
   کد: 178590
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   معاون حقوقی رییس جمهور:

   "تدوین منشور حقوق شهرنشینی مشهد" باری از دوش دولت برداشته است

   هر شهری باید با توجه به وضعیت خود حقوق شهروندی خود را داشته باشد، تساوی مردم در برابر قانون و رعایت انصاف و دوری از رفتارهای تبعیض آمیز در تدوین منشور حقوق شهروندی باید مورد توجه باشد که در منشور حقوق شهرشینی مشهد نیز مورد تاکید است.
   "تدوین منشور حقوق شهرنشینی مشهد" باری از دوش دولت برداشته است

   معاون حقوقی رییس جمهور گفت: با تدوین منشور حقوق شهرنشینی مشهد در چارچوب مدیریت غیرمتمرکز، باری از دوش معاونت حقوقی ریاست جمهوری برداشته شد و در انجام این وظیفه همگانی دولت، حاکمیت و شهروندان کمک کردند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، لعیا جنیدی در مراسم رونمایی از منشور" حقوق شهرنشینی مشهد" که در تالار شهر مشهد برگزار شد، افزود: مشهد باید پرچم‌دار ترویج حقوق زندگی شهری باشد چرا که شهر امام مهربانی‌ها و امام گفتگو است.
   وی با بیان اینکه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در امور کشور را تا جایی که ممکن است باید به مردم سپرد و سیستم سیاسی و اداری مناسب ایران سیستم غیرمتمرکز است، گفت: حق مشارکت از مهم‌ترین مفاهیمی است که در دو قرن اخیر توسعه پیدا کرده و کشور ما به ترویج این حق نیاز دارد؛ اگر قرار است کشور به سامان برسد راهی جز مشارکت نداریم و باید قبول کنیم که مردم به بلوغ رسیده‌اند.
   جنیدی تصریح کرد: حقوق شهرنشینی به میزان زیادی با حقوق بشر تطبیق می‌کند و به نوعی گونه‌ای حقوق بشر منطبق شده بر زمان و مکان است با این توضیح که حقوق بشر فارغ از مکان و تابعیت است و طبق آن حتی براساس تابعیت نیز نباید تبعیض کرد ولی حقوق شهروندی فارغ از تابعیت نیست؛ حقوق شهرنشینی مشهد مبتنی بر زائران، مجاوران و اتباع است و تمام کسانی که سکونت دائم، موقت و یا مسافر هستند مشمول این حقوق هستند.
   معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: هر شهری باید با توجه به وضعیت خود حقوق شهروندی خود را داشته باشد، تساوی مردم در برابر قانون و رعایت انصاف و دوری از رفتارهای تبعیض آمیز در تدوین منشور حقوق شهروندی باید مورد توجه باشد که در منشور حقوق شهرشینی مشهد نیز مورد تاکید است.
   وی به اهمیت حق بر موضوع ایمنی اشاره کرد و اظهارداشت: مسوولیت موسسات عمومی در این خصوص باید مورد تاکید باشد و لایحه‌ای نیز در این خصوص تدوین و به مجلس ارسال شده است.
   جنیدی بر حق تفریحی، سرگرمی و شادی که یکی از نیازهای کشور است تاکید کرد و گفت: به عنوان مثال موسیقی خراسانی و دوتار خراسان که من آن را صوت عبادت می‌دانم بخشی از هویت ایرانیان در دنیاست و مدیریت شهری باید با توجه به جشن‌های مذهبی، ملی و ایراتی ترویج شادی در میان مردم باشد و مفاهیم انسانی و اخلاقی را ترویج دهد.
   وی گفت: ساخت و سازهای بی‌رویه، تعرض به طبیعت و حاشیه‌نشینی از مشکلات جدی کلانشهرهای ماست که مدیریت شهری و همه مردم باید در این امر مهم را مورد توجه قرار دهند.
   معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه باید به هنجارهای زندگی شهری و روستایی بیشتر توجه کنیم، تصریح کرد: هیچ کشور و دولتی توفیقی در اداره کشور پیدا نمی‌کند مگر اینکه نقش و مشارکت مردم در آن پررنگ باشد و مسوولیت‌های انان مشخص شود.
   جنیدی گفت: منشور حقوق شهرنشینی مشهد منشوری بسیار ازرشمند است و ارزشمندتر خواهد شد اگر برای اجرای آن اراده جدی وجود داشته باشد؛ در حوزه معاونت حقوقی رئیس جمهوری نیز این آمادگی وجود دارد که همراهی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.
   اختر گنجیان
    

   تعداد بازدید: 228
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .