•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 295
   کد: 179955
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد:

   حتی یک وجب زمین در حریم شهر مشهد نباید بلاتکلیف باقی بماند

   وقتی نقشه‌های هوایی شهر مشهد که هر 5 سال تهیه می‌شود را ملاحظه می‌کنیم، می‌بینیم لکه‌ها و زمین‌های مخملی در اطراف شهر است که تبدیل به سکونتگاه‌های خودرو شده است.
   حتی یک وجب زمین در حریم شهر مشهد نباید بلاتکلیف باقی بماند

   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد بر ضرورت تعیین تکلیف اراضی در حریم کلانشهر مشهد به صورت دقیق و مشخص تاکید کرد و گفت: نباید در حریم، یک وجب زمین بدون تکلیف باقی بماند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین‌نژاد با بیان این مطلب در همایش «نقش مشارکتی و هم‌افزایی دستگاه‌های متولی حریم و دهیاران در صیانت از حریم کلانشهر مشهد مقدس» که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود هستیم تا براساس آن نواقص قانونی را رفع کنیم. در عین حال در کنار استفاده از ظرفیت‌های قانونی باید افق بلندتری را در نظر بگیریم. نباید در حریم، یک وجب زمین بدون تکلیف باقی بماند و شهروندان باید بدانند چه افقی وجود دارد و از آن مطلع باشند.
   وی بیان کرد: وقتی نقشه‌های هوایی شهر مشهد که هر 5 سال تهیه می‌شود را ملاحظه می‌کنیم، می‌بینیم لکه‌ها و زمین‌های مخملی در اطراف شهر است که تبدیل به سکونتگاه‌های خودرو شده است.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با اشاره به رشد سکونتگاه‌های جدید، بیان کرد: این موارد سکونتگاههایی هستند که قبلا در حریم بودند و در تجدیدنظر طرح جامع به داخل محدوده اضافه شدند. مدیریت شهری نمی‌تواند این غده‌های چسبیده به شهر را ندیده بگیرد. چرا که اگر چنین شود، آسیب آن دامن‌گیر شهر می‌شود.
   حسین‌نژاد خاطرنشان کرد: پس در جهت بازیابی این محلات مجبوریم این مسائل را لحاظ کنیم.
   وی با اینکه مشهد 30 هزار هکتاری 86 هزار هکتار حریم دارد، گفت: اگر با کمک قوه قهریه قرار باشد ترمز را بکشیم، سوال پیش می‌آید که پس باید آنها چه کار کنند؟
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه باید برای ساماندهی آنها برنامه داشته باشیم، افزود: در غیر این صورت با مقاومت مردم مواجه می‌شویم. در چنین مواردی تجربه نشان داده مقابله با مردم به ضرر است. اگر قرار بود مباحث قهری جواب‌دهی لازم را داشته باشد، تاکنون در این حوزه موفق بودیم.
   حسین‌نژاد تصریح کرد: در این راستا اصلاح کالبد به معنای اصلاح شریان‌های اساسی و توانمندسازی به معنای ایجاد شغل و امنیت باید مدنظر باشد.
   وی با اشاره به اینکه اصلاح شریان‌ها میلیاردها تومان هزینه در بردارد، گفت: وقتی می‌دانیم این روستا به شهر متصل می‌شود، چرا افق کالبدی هماهنگ با شهر را در نظر نمی‌گیریم، تا در آینده از این هزینه‌های گزاف جلوگیری شود.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با بیان اینکه شهرها نسبت به روستاها گرمتر هستند، گفت: فضای سبز و برج‌ها علت این امر است. باید نوع ساخت و ساز و نوع استفاده از گونه‌های گیاهی را آموزش دهیم تا در حریم شهر استفاده شود و از بار مشکلات بکاهد.
   نجمه کیشی
    

   تعداد بازدید: 295
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .