•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 383
   کد: 180304
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
   با همکاری شهرداری مشهد و روزنامه شهرآرا؛

   بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی به میزبانی مشهد کلید خورد

   به دنبال بازیابی هویت برای نسل جدید هستیم. چه اینکه به لحاظ برخورداری از قصه های هویتی، غنی هستیم. برای مثال امام رضا(ع)  و سیره زندگی ایشان پر از قصه های شیرین و زیبا برای همگان است.
   بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی به میزبانی مشهد کلید خورد

   مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از برگزاری بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی به میزبانی مشهد خبر داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، زره ساز با بیان این مطلب در نشست خبری که به همین منظور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار کرد: بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی با شعار «آینده ساختنی است» در 3 بخش قصه 90 ثانیه(فیلم)، قصه گویی صحنه ای و بخش بین الملل به میزبانی مشهد مقدس برگزار خواهد شد.
   وی با اشاره به لزوم جریان سازی در این زمینه و همکاری شهرداری مشهد در این راستا، گفت: مشهد به عنوان یک کلانشهر می تواند بسیاری از قصه های بزرگ ملی را رقم بزند و الگوی قصه های بسیاری می تواند از این شهر نشات بگیرد.
   مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تاکید بر اینکه قصه همواره به عنوان محور اساسی در کتاب دینی ما مطرح بوده، افزود: خداوند با زبان قصه با انسان ها صحبت کرده است. قصه ها می تواند اثرگذار باشد. علاوه بر اثرگذاری، قصه ها می تواند الگو نیز باشد.
   *خراسان، مهد قصه های غنی هویتی
   زره ساز با اشاره به اینکه در خراسان-مهد ادبیات کشور- قصه های خوبی برای ارائه داریم، گفت: به دنبال بازیابی هویت برای نسل جدید هستیم. چه اینکه به لحاظ برخورداری از قصه های هویتی، غنی هستیم. برای مثال امام رضا(ع)  و سیره زندگی ایشان پر از قصه های شیرین و زیبا برای همگان است.
   وی با بیان اینکه قصه های شاهنامه و عطار دیگر منبع غنی قصه گویی در استان است، خاطرنشان کرد: به این منظور که قصه ها را به گوش مخاطبان برسانیم، نیاز به ابزار هنر داریم. پس باید فضای محتوایی قصه گویی به کمک ابزار هنر با مخاطب ارتباط برقرار کرده و فضای اذکار و یادآوری را شکل دهد.
   مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تاکید بر اینکه نسل امروز، با هوش است و درک بالایی دارد، تصریح کرد: پس باید بتوان محتوای غنی ارائه کرد تا مورد استقبال این نسل نیز قرار گیرد.
   *3 بخش جشنواره بین المللی قصه گویی
   زره ساز با اشاره به 3 بخش این جشنواره، توضیح داد: در بخش قصه 90 ثانیه ای(فیلم) «قصه زندگی من» شیرینی ها، تلخی ها و پندهای زندگی را روایت می کند. «قصه های شهر من» ویژه شهروندان مشهدی است که در آن روایتی از  گذشته و حال مشهد، آدم ها، محله ها و خاطرات شهر مشهد را در بخش جنبی جشنواره به نمایش می گذارد. «قصه های مدرسان و زبان آموزان کانون زبان ایران» نیز که در بخش جنبی جشنواره است، به بیان روایتی از قصه های کهن و ویژگی های فرهنگی ایران به زبان های انگلیسی، عربی، آلمانی و فرانسه می پردازد.
   به گفته وی مهلت ارسال آثار در این بخش تا دهم مهرماه 98 است.
   مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به بخش قصه گویی صحنه ای، بیان کرد: این بخش نیز شامل «قصه گویی کلاسیک» و «قصه گویی مدرن یا نوآورانه» می شود که علاقه مندان به شرکت در این بخش می توانند آثار خود را تا هفدهم شهریورماه امسال به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
   زره ساز در ادامه افزود: در بخش بین الملل نفرات برتر جشنواره های قصه گویی و قصه گویان حرفه ای به رقابت می پردازند که مهلت ارسال آثار برای علاقه مندان به شرکت در این بخش نیز تا هفدهم شهریور ماه امسال است.
   وی با بیان اینکه اختتامیه جشنواره در شب یلدا است، افزود: امسال مشهد میزبان 6 استان خراسان رضوی، جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و کردستان در این جشنواره است.
   مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: حضور در جشنواره برای عموم مردم آزاد است و منتخب آثار شهر مشهد در بخش «شهرمن» جایزه های ویژه ای دریافت می کنند.
   *شرط سنی برای حضور در جشنواره
   زره ساز در خصوص شرط سنی حضور در جشنواره، توضیح داد: دختران و پسران 12 تا 18 و زنان و مردان 18 سال به بالا و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها می توانند در این جشنواره شرکت کنند.
   وی با اشاره به افزوده شدن «بخش قصه خبرنگاران» به جشنواره، گفت: قصه خبرنگاران نیز عنوان دیگر بخشی است که در آن روایات و اتفاقات تلخ شیرین اهالی رسانه مطرح می شود و در قالب فیلم 90 ثانیه ای عرضه خواهد شد.
   به گفته وی، انجمن قصه گویی خراسان رضوی برای دستیابی به اهداف مدنظر راه اندازی شده است.
   گفتنی است، بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی با همکاری اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد، باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه شهرآرا و صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار می شود.
   نجمه کیشی 

   تعداد بازدید: 383
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   2 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .